הנגיד שפדה את קברו של רבינו הק'

הלך לעולמו הרב משה רייך ז"ל הנגיד שפדה את קברו של רבי נחמן מברסלב

הנגיד שפדה את קברו רבי נחמן מברסלב באומן הרב משה רייך ז"ל נפטר הבוקר באופן פתאומי בגיל 65 בעת שהותו בעיר צפת • רק לפני חודשיים סיפר לראשונה על פעילותו לשחרור הציון הק' מידי הממשל האוקראיני • ת.נ.צ.ב.ה

הרב משה רייך ז"ל // צילום: משה גולדשטיין

הנגיד שפדה את קברו רבי נחמן מברסלב באומן הרב משה רייך ז״ל נפטר הבוקר באופן פתאומי בגיל 65 בעת שהותו בעיר צפת • ת.נ.צ.ב.ה

 

 

בראיון לפני כחודשיים, סיפר ר'  משה רייך ז"ל לכתב בקהילה אהרן קליגר על פעילותו לשחרור ציונו של רבי נחמן מברסלב זיע"א מידי הממשל האוקראיני והעברתו לידי חסידות ברסלב. אהרן קליגר בראיון הבוקר מספר ל'אומן שלום' את תקציר הראיון שקיים עם ר' משה רייך ז"ל: בשנת 1993 הרב משה ביננשטוק שליט"א, הרב יעקב צוויג ויצחק פ. הצליחו לחבור לכוורת האישית של נשיא אוקראינה הראשון מר לאונית מקרוביץ'  לאחר שהפעילו מסכת קשרים עניפה, כשבשיאה הפגישו אותו עם מזכ"ל האו"ם דאז בורטוז בראלי, והצליחו להעביר בפרלמנט האוקראיני חוק שלפיו שטח בית החיים באומן, יחזור כולו לשליטת חסידי ברסלב ויוכר כנכס היסטורי וכאתר מורשת יהודי עולמי.

לשם כך היה על חסידות ברסלב לגייס 60 אלף דולר במזומן, ושני רכבי לאדה חדשים, בכדי להעביר אותם כשוחד לגורמים המסוימים, על מנת שיוכלו להחליק את החוק, חסידות ברסלב הענייה רתמה למבצע הזה את הרב יעקב דוד גרוסמן שנרתם וגייס לכך את השר אריה דרעי שרתם את חברו הנגיד ר' משה רייך.

בראיון שהתקיים לפני כחודשיים עם ר' אהרן קליגר סיפר ר' משה רייך ז"ל על כך שבתוך חודש ימים, במבצע בזק, הוא עצמו הצליח לארגן את הסכום הדרוש כולל את שני רכבי הלאדה שעברו בדיסקרטיות מוחלטת למקום אליו הם יועדו.

ר' משה רייך סיפר כי: "60 אלף דולר במונחים של אותם השנים משול היום ל-200 אלף דולר, זה סכום שארגנתי אותו לבד בימים בהם אף אדם לא הכיר את אומן, וחסידות ברסלב עוד לא התפרסמה בעולם, פעלתי מתוך שליחות אמתית כי הבנתי וידעתי עד כמה חשוב הרגע ההיסטורי הזה, ויתכן שלא יחזור לעולם. חלפו כמה שנים מאז, וביקרתי בציון הק' באומן, הייתי אחוז התרגשות, התפרקתי שם בבכי, כי רק אני ורק מתי מעט יודעים באמת עד כמה הייתי קשור בגאולת הציון. קשה לומר שלא התאכזבתי כאשר הגעתי למקום ולא ראיתי אפילו אבן קטנה של זיכרון ומצבה המנציחה את הפעולות שאני ואריה דרעי ביחד עם הרב גרוסמן פעלנו כל כך למען הציון, אבל לומר לך את האמת, בסופו של דבר יותר טוב שלא כתבו עלינו כלום, זה באמת מה שנשאר לשם שמים, כי יתכן שאבן זיכרון אם היא הייתה מוצבת בציון או בחצר הציון הייתה לוקחת ממני את הזכות או לפחות ממעיטה ממנה, כעת אומר לך עד כמה היינו פעילים ומוטב שזה יישאר ביננו…" עד כאן דבריו של ר' משה רייך ז"ל בראיון לאהרן קליגר לפני חודשיים.

נספר עוד כי רק החודש זכה הרב משה רייך ז"ל להיות בציון רבינו הק' באומן ביחד עם 50 ממשתתפי השיעור ובני משפחתם שהצטרפו למסע הקודש בן ה-3 ימים אל הצדיקים הטמונים בעיירות אוקראינה. באומן שלום פורסם על המסע של חברי השיעור בו השתתף הנגיד רייך: "לאחר הנחיתה בשדה התעופה בקייב שמו פעמיהם אל אומן שם החל המסע בציונו הק’ של רבי נחמן מברסלב זיע”א באומן, בתפילות ולימוד הדף היומי האחרון במסכת הוריות. למחרת יצאו הקבוצה בנסיעה לעבר עיירת ברסלב לציון רבי נתן תלמידו המובהק של ר’ נחמן ומשם למעז’יבוז’ לציונו של מייסד החסידות הבעל שם טוב הקדוש, שם נערכה סעודת סיום מסכת הוריות וסדר נזיקין ברוב פאר והדר, למחרת יצאו אל ציונו הק’ של סנגורן של ישראל רבי לוי יצחק מברדיטשוב שם העתירו בתפילה ובתחנונים עבור ישועת הכלל והפרט".

 

הנגיד רייך בסיום באחד המלונות באומן // צולם לפני כשבועיים

• סיום מסכת ומסע התעלות באומן לחברי שיעור הדף היומי בשכונת הר נוף בירושלים

 

תגובות

אבד חסיד מן הארץ

2

למה בציון באומן אין לוח זיכרון למשה רייך?

1

הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ג שבט ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.