סיפורו של הגן המופלא – גן סופיה באומן הגן שמוגדר כאחד משבעת פלאי תבל

במוזיאון בקייב נמצאה תמונתו של המושל פוטוצקי שהיה אוהב יהודי מושבע, והקריב את בתו היחידה סופיה למען יהודי אומן, פוטוצקי בנה פארק על שם בתו “גן סופיה”, רבי נחמן מברסלב התבטא ואמר ” להיות באומן ולא להיות בסופיה? “

אומן שלום

גן סופיה באומן – סיפורו של הגן המופלא שמוגדר כאחד משבעת פלאי תבל – רבי נחמן מברסלב התבטא ואמר: להיות באומן ובסופיא לא?

גן סופיה בעיר אומן הינו פארק מרהיב והוא אחד משבעת פלאי אוקראינה. בעברו היה אחד משלושת הגנים היפים בעולם, הגן מרהיב ועמוס פינות חן, מפלים, ארמונות היסטוריים, ונחלי מים. הפארק נקרא ע"ש סופיה בתו של המושל פוטוצקי, שבנה את הפארק לכבודה. הפארק נחשב לאחד מאתרי התיירות הבולטים באוקראינה ומוגדר כאחד מ"שבעת פלאי אוקראינה. סיפורו ההיסטורי של הגן, קשור בסיפורה של אומן היהודית, סיפור על קידוש ה' הגדול שארע בפארק שבגינו בחר רבי נחמן להיטמן בה.

רבי נחמן מברסלב התבטא פעם ואמר: " להיות באומן ובסופיא לא? "אין אומן זיין און אין סופיא נישט?" גון סופיה באומן היה גן נפלא מאד שנטעו בו כל סוגי העשבים והצמחים והאילנות שבעולם, לימי סוכות היו הנכרים מוכרים לולבים שקטפו משם, ובאמצע הגן היה מכון מיוחד ללימוד סגולות הצמחים, והיה אחד משלשת הגנים המופלאים שבעולם" (שיח שרפי קודש).

אוקראינה היתה נתונה באותן שנים תחת שלטון פולין, בשנת תק"ך, מרדו ההידמאקים בשלטון פולין, החריבו את אומן ושרפו את רוב רובה של העיר אומן באש. ההידמאקים לא פסחו על היהודים שישבו בקרבת העיר אומן וטבחו בכל יהודי שנקרא בדרכם, כאשר קרבו המורדים לאומן, נעל המושל פוטוצקי את שערי העיר והבטיח ליהודים הגרים בו שלא יתן שיפגעו באף יהודי בעיר, כאשר הגיעו המורדים לעיר, נתקלו בעיר מבוצרת וחתומה, כאשר נכשלו בניסיון לפרוץ את חומות העיר, קראו המורדים אל המושל: "תן לנו להיכנס ונהרוג ביהודיים ולא נגע בך לרעה, אך אם לא תפתח, נפרוץ אנו את העיר ונהרוג את בתך היחידה לעיניך!", מושל העיר לא נכנע… לאחר מאמצים חוזרים ונשנים הצליחו המורדים ההידמאקים לפרוץ את שערי העיר, קיימו את הבטחתם והרגו את בתו של המושל סופיה, לנגד עיניו.
שנה לאחר הפרעות, בנה הרוזן פוטוצקי את העיר מחדש, והקים את הגן "סופיה" לזכר ביתו סופיה שנהרגה. לאחר שהכניעו הפולנים את המורדים, בנה המושל פוטוצקי את העיר בשנית, ובנה בה את הגן המפורסם "סופיפקא", לזכר ביתו האהובה שנהרגה.

 

חלפו כמה שנים, ובשנת תקכ"ח שוב ההידימאקים מרדו נגד הפולנים, ושוב צרו על העיר אומן, הפולנים שלחו איוון גאנטע כדי להכניעם, אלא שנכנע הוא בעצמו והצטרף למורדים שהתאחדו שניהם לכבוש ולהחריב את העיר אומן כולל כל היהודים שבה. הקוזקים פרצו לאומן, וטבחו ביהודיים, באותה שעה, התקבצו רבבות היהודים באומן לבית הכנסת, נתעטפו טליתות וזעקו בתפילה לבורא עולם שיציל אותם מפני הרשעים הארורים. כשהגיעו הקוזקים הפורעים לחצר בית הכנסת איוון האיום שעמד בראשם, העמיד כמין חופה, בגובה נמוך מגובה האדם ועל יד פתח החופה העמידו צלם עבודה זרה, והכריזו, שכל היהודים שיעברו דרך החופה יתנו להם במתנה את חייהם. ומי שלא יכרע לצלם יומת במקום. נתקדש שם הבורא, מכל אותם 30.000 יהודים קדושים לא כרע אחד, אנשים נשים וטף, כולם בחרו למות במיתות משונות, ע"י הפורעים הקוזקים, אך לא לכרוע ברך לצלם עבודה זרה.

'רבי דוד חזן' זצוק"ל היה מיחידי היהודים שנשארו לפליטה בעיר אומן, והסתתרו בזמן הפרעות במערה הקרובה לעיר, הם היו היחידים שנותרו לפליטה, לאחר שהפורעים עזבו את העיר, ר' דוד חזן ועוד כמה יהודים שניצלו ממוות אספו את גופות הקדושים להביאם לקבורה, הגופות נערמו לכדי שני הרים גדולים.

בעקבות הטבח הנורא, כתב רבי דוד חזן את "קינת אומן", בה הוא מתאר את המעשה ומקונן על רבבות ההרוגים, ובה הוא כותב: "ביום ההוא בא מספר ההרוגים ערך שלושים אלף נפשות מישראל, יזכרם אלהינו לטובה עם שאר צדיקי עולם וינקום דמם השפוך בימינו לעינינו, ולרחם על פליטתינו, ומהר ויחיש לגאלנו, על ידי משיח צדקינו, ותבנה בית מקדשינו, במהרה בימינו, אמן ואמן."

במקום זה, בחר גם רבי נחמן מברסלב להיטמן באמרו "אין אתם יודעים גודל יקרת מעלת קדושת זה הבית החיים דפה, כי הוא יקר וקדוש מאד", קברו נכרה בין שתי הגבעות שהתנשאו מעל קברות הקדושים.

על זה רבי נחמן מברסלב זצוק"ל התבטא באומרו: להיות באומן ולא להיות בגן סופיה באומן? וזה לשנו: "אין אומן זיין און אין סופיא נישט?". לזכר אותו מושל, שלא נכנע לאיומיהם של הקוזקים ההידימאקים, שהעדיף לסכן את חיי ביתו היחידה, אך לא להפקיר את יהודי עירו.

גן סופיה באומן הינו מקום היסטורי ואטראקציה תיירותית משמעותית באוקראינה ומגיעים אליו כחצי מיליון תיירים בשנה. כמו כן משמשים איזורים מסויימים מהגן כמעבדות מחקר בנושא יערנות ובוטניקה. אזור הגן מנוצל לפעילות תרבותית ומוסיקלית מקומית וגם משמש כאתר לצילומים.

למטה בהמשך תוכלו לראות את מפת הפארק. היזהרו לא להגיע לפארק בשעות הערב המקום שורץ גויים שיכורים שלא יהססו לפגוע ביהודים.

לגלריות תמונות ומפת התמצאות בגן סופיה ← לחצו כאן

 

המושל פוטוצקי, היה אוהב יהודים מושבע ובתו היחידה סופיה.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ג שבט ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.