בתור לרופא באומן: העיתונאי הבכיר חוזר מאומן עם תובנות אישיות וטור אישי

"מה זה? איך כל זה קרה כאן פתאום? בכל שנה בחורף אני מגיע לאומן ומשתומם. חוץ מרבי נחמן שראה את זה קורה, אין כאן אף אחד שיכול לקלוט את הדבר הזה" • צבי יחזקאלי // טור אישי

צבי יחזקאלי בתור לרופא הגדול באומן // צילום: באדיבות המצלם

בתור לרופא באומן

יש נקודה בתוך הלב שמסרבת לקבל את העובדה שהקדוש ברוך הוא כל כך אוהב אותי וכל כך רוצה קשר איתי • צבי יחזקאלי // טור אישי

 

שכבת קרח דקה ועקשנית מכסה את העיירה האוקראינית, שלפני כמה שנים נראתה כמו כפר מסיפורי הבעל שם טוב. והיום – מגדלי מלונות ועשרות חנויות ומסעדות חדשות נפתחו ברחוב הקטן. שלטי ענק בעברית, ופרסומות למקוואות חדשים בכל בניין.

מה זה? איך כל זה קרה כאן פתאום? בכל שנה בחורף אני מגיע לאומן ומשתומם. חוץ מרבי נחמן שראה את זה קורה, אין כאן אף אחד שיכול לקלוט את הדבר הזה. אוטובוסים פורקים קבוצות ויחידים, מאות יהודים ברחובות. הביקוש עצום. השבוע הייתי באומן עם קבוצה. מודעה קטנה, ותשעים יהודים שלא מכירים את רבנו סימנו בקורות החיים שלהם – גם אני הייתי באומן. סדנאות, שיחות חברים והתבודדות בציון, מביאים אנשים שכמעט לא הכירו אחד את השני להפוך לחברים. בני זוג שבאים לדבר באמת על החיים, כולם באו לצדיק להתפלל וביחד ניסינו לנסח תפילה אישית.

מדוע אני צריך צדיק? כי לבד התפילות שלי הן חצי כוח. על מה מתפללים? תמיד טוב להתפלל על זיווג, רפואה או פרנסה, אבל כדאי להיכנס פנימה ולראות מהי הנקודה האישית שלי, שמתוכה אני מבקש את העזרה.

 

אין אשמים

בין היער לציון של רבנו, יושבים במעגלים ומנסים להקשיב אחד לשני. התנאי לעזרה, אומר רבנו: תהיה אמיתי, דבר אמת. אם אתה לא מסתובב סביב ואומר אמת, אתה בא עם רצון להירפא, אז הביקור במרפאה של רופא הנפשות הגדול עשוי לעזור. אם באת לבקש פרנסה ובריאות זה ודאי טוב, אבל אתה ממשיך ואומר: אני לא ממש דבק במידת האמת, בעבודה מול אנשים אני משקר; אני כועס למרות שאני חושב שאני רגוע; אני לא שומר את הברית כמו שהיה מצופה מחסיד; לא שומר מחשבה כשאני לומד תורה, ולא אומר לאשתי את אשר על ליבי. כשהדיבור נשמע כך, זה כואב. ככה זה אצל הרופא, כואב בהתחלה אבל אחר כך יש ריפוי.

וידוי דברים אמיתי אצל הצדיק, עוד תיקון הכללי, פתיתי השלג הקטנים בהתבודדות הקרה מאותתים לך שאתה צריך עוד קצת אמת. השם יתברך אני רוצה להיות טוב יותר בשבילך. יותר טוב בשבילי ובשביל הסובבים אותי. תעזור לי. זה מצריך לפעמים לעבור דרך כאב, אותו אני סוחב בלב, וההגעה שלי לכאן כבר גורמת הקלה.

אחרי הכאב, יש רצון ויש מטרה. במעגלי השיתוף לאחר שלושה ימים, אפשר לשמוע שככל שגדלו הרצון לאמת והשאיפה לרדת פנימה לאזורים הדקים של הנפש, כך גדלו הישועה והאש בתוך מנועי הרצון. פתאום אין אשמים. לפני כמה ימים זה היה נשמע כך: אני בסדר גמור אבל ה… בוס בעבודה, אשתי, הילדים, ההורים והמצב בממשלה. ולפתע ההאשמות התחלפו בלקיחת אחריות.

אין אשמים. זה הסיפור שלי וזה אני שהגברתי בתוכי את רגשות האשמה. יום אחד קניתי את הסחורה של היצר הרע, שאני לא טוב ואין סיכוי שאהיה טוב. שלא אוהבים אותי. מאז אמירת בני ישראל במדבר ״בשנאת ה' אותנו הוציאנו מארץ מצרים״ ועד היום, יש נקודה בתוך הלב שמסרבת לקבל את העובדה שהקדוש ברוך הוא כל כך אוהב אותי וכל כך רוצה קשר איתי.

כל הערה שקיבלתי מהילדות ועד לנישואין והלאה, לא נהפכה להתבוננות בדרך אל הטוב אלא נצברה כרגשות אשמה. עשינו את זה לעצמנו והיום אנחנו עושים את זה לילדים שלנו. כשיש אשמה בעקבות עברה, עושים תשובה ומתקנים. רגשות האשמה בדרך כלל הם לא בגלל עברות אלא בגלל חוסר היכולת שלי לקלוט שאוהבים אותי.

 

מעניקים תחמושת ובזול

מרתק לראות אנשים מרקעים שונים, חסידים מבית שדיברו לרוב אידיש יחד עם ישראלים חילונים בעלי סלנג צבאי מעודכן, מסורתיים לצד חרדים, ולכולם צד דומה בנפש. כולם במרפאה מחייכים לנוכח הסיפורים של כל אחד, אותם יסודות בנפש ותפאורה שונה במציאות.

רבנו מספר שגם אם אדם היה לבד על אי בודד ולא היה לו עם מי לריב, הוא היה לוקח את הריב פנימה אל עצמו. אם יבוא שכן, זה יעבור לריב שכנים, ואז לריב שכונות ולריב בין מדינות.

בין השיעורים לא התאפקתי ופתחתי את הטלפון כדי לראות מה קורה בחדשות. קריאה מהירה מאוקראינה נותנת הבנה חדשה לנוכח חדשות הבחירות שבארץ. אנחנו ממש נראים ללא שלום פנימי, עם שנאה עצמית בינינו ורצון למצוא אשמים, כל זה לשמחת הערבים… חלאס. זה לא הכיוון, יהודים מתוקים. הכיוון הוא פנימה.

אם היה אפשר הייתי לוקח עוד ועוד יהודים למקום הזה, כי באמת באמת אנחנו טובים ואהובים, וחבל שאנחנו נותנים לכל סוגי אויבינו תחמושת ובזול. יאללה רפואה וחיים לכולנו.

תגובות

כל מילה בסלע !!ממש אמת דיברת,אשריך!!!השם ישמור אותך ואת כל עם ישראל שנזכה להיות באהבת ישראל ובאהבת השם ונתאחד זה מה שאבא בשמיים רוצה

2

לבד התפילות שלנו חצי כח? מה זה הזלזול הזה בתפילות???

1

הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ז אדר ב' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.