חדשות אומן

במהלך חפירות באתר בנייה הממוקם ממול הקלויז באומן נמצאו עצמות בני אדם

זעזוע באומן • במהלך חפירות באתר בנייה הממוקם ממול הקלויז דחסידי ברסלב באומן נמצאו עצמות בני אדם. ‘אתרא קדישא’ הוזעקו לאתר החפירות – רבני ברסלב עושים את דרכם לאומן בכדי לבחון את הממצאים החדשים שנמצאו באתר הבנייה.

גולגולת שנמצאה | צילום: באדיבות המצלם

במהלך חפירות במתחם בנייה הממוקם ממול לקלויז דחסידי ברסלב באומן, נמצאו עצמות בני אדם. אנשי ‘אתרא קדישא’ שהגיעו לאתר הבנייה, עסוקים בבדיקת הממצאים החדשים שהתגלו במתחם הבנייה. בשל גילוי העצמות הוזעקו רבני ברסלב מישראל וכעת עושים הם דרכם לאומן.

על פי הממצאים שנמצאו ועל פי עדותם של חסידי ברסלב הנמצאים באומן, נמצאו במתחם החפירה עצמות שלמות של בני אדם הקבורים מטרים ספורים מתחת לפני האדמה. את אתר הבנייה רכשו כמה מחסידי ברסלב מתושבים גויים שהתגוררו עד לפני תקופה קצרה בבתים פרטיים שהיו בנויים בשטח, הממצאים החדשים שנתגלו מעוררים השתהות ותמיהה בקרב חסידי ברסלב משום שעד כה לא היה ידוע על הימצאות קברים במקום.

נוצר בלבול גדול בקרב אנ”ש! לא ברור האם השטח הוא אכן בית קברות או שמדובר באתר פינוי פסולת הבנייה, עוד מתקופת בניית הבניינים הגבוהים בפושקינה 46 העומדים ממש על בית החיים סמוך למקום קבורתו של רבי נחמן מברסלב זיע”א.

בשלהי שנות השישים, במסגרת בניית בנייני מגורים רבי קומות בכל רחבי בריה”מ לשעבר, תכננו השלטונות להרוס את כל הווילות הבנויות על שטח בית החיים (ווילות נוספות שעמדו באזור) ולבנות עליהם בנייני מגורים גבוהים. כאשר נודע הדבר לחסידי ברסלב, התעוררה מחאה עולמית שהגיעה – בסיועו של האדמו”ר רבי יואל מסאטמר זצ”ל, שקידם משלחת בראשותו של רבי מיכל דורפמן זצ”ל שנסעה לארה”ב בכדי לפעול אצל הממשל האמריקני. בחסדי שמיים ניצל הציון הק’ עצמו וחלק מבית החיים, אולם חלקו כבר נהרס ונבנו עליו הבניינים ברחוב פושקינא 46 – 44 וחלק מפירוסקה 6. את פסולת הבנייה עם העצמות העבירו לאתר הסמוך.

אחד מתושבי אומן טוען כי מיד לאחר מציאת הקברים הוצגו בפני רבנים מפות ישנות המעידות כי מדובר בבית קברות יהודי נוסף שהוקם לפני כ-300 שנה, וככל הנראה בברסלב הסתמכו על מפות מאוחרות יותר ועל סמך אותם מפות סומנו מקום ‘בית החיים’ המוכר לנו עד כה.

עצם מציאת עצמות בני אדם במתחם, דורשת בירור הילכתי שעל פי הרבנים יוחלט כיצד להתייחס לכל אזור פושקינה. המשמעות: סימון מחדש של ‘בית בחיים’ עבור הכהנים הבאים לאומן. ותיתכן הפסקת הבנייה בכל האזור הסמוך לציון רבינו הק’ כפי שיוחלט ע”י הרבנים שליט”א.

כאמור, דיינים מומחים ורבני ברסלב עושים את דרכם כעת לאומן. מחר (רביעי) תתקיים באומן אסיפה דחופה בשהשתתפות הרב אלימלך שוחט שליט”א המומחה לעניני קברים באוקראינה. אנו נמשיך לעקוב, ונעדכן בהחלטות שיתקבלו

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י' סיון ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.