חדשות אומן

אוסף תמונות נדירות מאומן לאחר מלחמת העולם הראשונה • נדיר מאוד

אוסף תמונות נדירות המוצגות במוזיאון המקומי של העיר אומן המראות את תקופת מגוריהם של אנ”ש דחסידי ברסלב, התמונות צולמו בתקופה שלאחר מלחמת העולם הראשונה • נדיר מאוד

בית כנסת היהודי ברחוב שלום עליכם באומן

תאריך ייסוד העיר אומן איננו ברור, אולם נמצאו עדויות על פי תרשימי מסמכים כי היישוב במקום החל מהאלף השלישי לפנה”ס. העדות הכתובה הראשונה לקיומו של המקום היא משנת 1609, כאשר העיר הועברה לשליטת האציל הפולני. אומן נטלה חלק פעיל במרד של בוגדן חמלניצקי נגד פולין, ולאחר ניצחונותיו הייתה חלק מהמדינה הקוזקית.

בשנים 1670-1674 שימשה כמקום מושבו של מיכאיל חננקו-הטמן של גדתה הימנית של אוקראינה. ב-1749 הגיעו לעיר ההיידמקים וטבחו קשות ביהודים הגרים בעיר. ב־1760 קיבלה העיר זכויות מגדבורג. מ-1772 שלט בעיר הגרף סטניסלב שצ’סני פוטוצקי; הוא התקין יריד ובנה את העיר מחדש.

ב-1768 התחיל מרד היידמקים. אלפי יהודים ופולנים מהערים הסמוכות מצאו בעיר אומן מקלט. מפקד המבצר מלדנוביץ שלח את איוון גונטה האיום שילחם נגד ז’לזניאק, אך זה עבר לצדו של האחר. צבאם המשותף של ז’לזניאק וגונטה פנה לכיבוש המבצר של העיר אומן. וטבח את כל היושבים היהודיים בעיר, מספר ההרוגים בטבח הגיע לכ-30,000, יהודים, לזכר המאורע חיבר רבי דוד חזן את קינת אומן המפורסמת, וכן תענית בימים ה’, ו’, ו-ז’ בתמוז.

אומן הייתה חלק מנפת (אוקרוג) אומן מ-1923 עד 1930. ב-1932 חלק ממחוז קייב והחל מ-7 בינואר שנת 1954 חלק ממחוז צ’רקאסי.


תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ט' סיון ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.