חדשות אומן

אומן שלום' בראיון עם השף שלום דרעי, אחת הדמויות הבולטות והאהובות באומן

מיטות קומותיים? שימורי טונה? לינה באוהלים? לא עוד! אומן – המקום שפורט על מיתרי לבו של כל יהודי – לובשת אירופה, 'אומן שלום' בראיון עם השף שלום דרעי, אחת הדמויות הבולטות והאהובות יותר באומן היהודית של היום. שלום דרעי, אשר סוגר ארבע עשרה שנה בעיר הגעגועים, מספר על אומן של פעם ועל זו של היום. חושף סיפור אישי מרתק ומזמין את כל עם ישראל באשר הוא לבוא אל צדיק האמת. שיחה עם האיש שמתבל את האוכל בהרבה מאוד נשמה.

שלום דרעי השף של אומן | צילום: באדיבות המצלם

מסעדות באומן – ראיון עם שף המלונות באומן השף שלום דרעי 

מיטות קומותיים? שימורי טונה? לינה באוהלים? לא עוד! אומן – המקום שפורט על מיתרי לבו של כל יהודי – לובשת אירופה, 'אומן שלום' בראיון עם השף שלום דרעי, אחת הדמויות הבולטות והאהובות יותר באומן היהודית של היום. שלום דרעי, אשר סוגר ארבע עשרה שנה בעיר הגעגועים, מספר על אומן של פעם ועל זו של היום. חושף סיפור אישי מרתק ומזמין את כל עם ישראל באשר הוא לבוא אל צדיק האמת. שיחה עם האיש שמתבל את האוכל בהרבה מאוד נשמה במסעדות באומן.

 

רבי, תפעל בשמיים שיצא טוב

"ביום חמישי בלילה נשברתי. אמרתי לחבר שלי שאני לא ממש מכיר את רבי נחמן, אך זה הזמן לבקש סיעתא דשמיא. ירדתי לציון הק', קראתי את התיקון הכללי ואחרי זה אמרתי לרבינו בשיא התמימות, במילים אלה ממש: "רבי נחמן, אני לא מכיר אותך, ביקשו ממני לבוא לכאן רק לעשות מה שאני יודע, לבשל. לא בשבילי אני מבקש, באמת שלא, בשביל האנשים שלך שבאו לכאן, אליך ובשבילך. בבקשה ממך תפעל בשמיים שיצא טוב ככל האפשר". אך בלבי הייתי בטוח שלא ייצא טוב, כי מבחינה הגיונית היה לי מאוד ברור שעקב המחסור במוצרים בסיסיים, טוב לא ייצא מזה. שכן אני שף, לא קוסם. למחרת, ביום שישי, הרבנית צירה מורגנשטרן תליט"א, ראתה אותי נבוך ומדוכדך. היא ניגשה אלי עם חיוך חם, בטעם של פעם, ועודדה אותי בלי הרף. לעולם לא אשכח לה את זה. אך למרות המילים החמות והרעפת אמפתיה מצד הסובבים, לא הצלחתי להדחיק את תחושת הכישלון, אמרתי לסובבים: "נגיש את הארוחה ונברח מפה".

 

מלונות באומן של חברת 'גלאט תור'

למחרת, ביום שבת, אחרי הסעודה השניה, הרבנית מורגנשטרן תליט"א, ניגשה ושאלה אותי מה שמתי באוכל שהיה טעים כל כך. השבתי כי אני מודה לה מעומק לבי על העידוד והכוונה הטובה, אך לא ממש האמנתי למשמע אוזניי. אחר כך ניגשו אלי עוד ועוד נשים שביקשו את המתכונים שלי. הייתי מופתע עד כלות העצם. אפילו ניגשתי לעובדים ושאלתי האם הוסיפו משהו לסירים בלי ידיעתי. אז הבנתי שיש פה משהו מעל הטבע. סוג של נס." כך מסכם השף שלום דרעי, אחת הדמויות האהובות יותר על התייר היהודי באומן, שמנהל את המטבח במלונות באומן מטעם חברת "גלאט תור" לא פחות מארבעה מטבחים של מלונות אשר בבעלות החברה, את החוויה הראשונה במטבח על אדמת אומן.

 

השף בהכנסת אורחים של גבאי באומן

אם הייתם פוגשים את דרעי, אשר גדל והתחנך בישיבות ספרדיות-ליטאיות ("אור חדש" רכסים, "פורת מאיר" טבריה, "פורת יוסף" ירושלים) ובהמשך פנה ללימודי מלונאות, שם התרכז בלימודי אומנות הבישול, ספק אם המושגים כמו "ברסלב" ו"אומן" היו משתרבבים בשיחה. "אלה שרוקדים ברחובות", כך הוא ראה את חסידי ברסלב, טרם הגיע לאומן. הגיע, הציץ ונפגע. לשם הגיע לראשונה לפני ארבע עשרה שנה כדי לבשל בהכנסת אורחים של "אהלי צדיקים" בראשות רבי ישראל מאיר גבאי שליט"א. כששאלנו את דרעי מה הביא אותו לעיר הגעגועים, גילינו סיפור בעל נגיעה חזקה של השגחה פרטית.

 

'אומן' היה זר לי לחלוטין

"ניהלתי כמה שנים את המטבח של ישיבת "מאיר שמואל" בירושלים. אחד הבחורים שהיה מהיותר מקורבים אלי הזמין אותי למסיבת אירוסין של אחותו. הכנתי כמה מטעמים לכבוד האירוע ורצה הקב"ה שהתיישבתי בשולחן של חסידי ברסלב. האורחים התלהבו מהקינוחים שהכנתי ואז בעלי השמחה הצביעו עלי וכך נודע לכל הנוכחים את היותי שף. הר"ר יצחק משה גבאי הי"ו, שישב לצדי, סיפר כי הטבח של הכנסת אורחים באומן עבר, לא על אף אחד, תאונת דרכים קשה והציע לי למלא את מקומו לקראת קיבוץ של נשים בט"ו באב. הייתי בטוח שהוא צוחק, אז "זרמתי" ועניתי שאין בעיה. שתבין, גדלתי בישיבות ליטאיות והמושג "אומן" היה זר לי לחלוטין. גם מרבינו הק' לא ידעתי יותר מדי. אז בעיניי חסידי ברסלב היו "אלה שרוקדים ברחובות" וממש לא מעבר. כעבור שבוע הטלפון מצלצל ומעברו השני של הקו היה ר' יצחק משה שביקש לפקסס לו את הדרכון. אז ירד לי האסימון והבנתי שהוא לא ממש צחק… ".

 

מה גרם לך להשאר באומן ארבע עשרה שנה?

"בארץ ניהלתי כשף את המטבחים של רשת מסעדות מוכרת. אך כמו שאתה רואה נשאבתי לאומן. הסיפוק הרגשי שיש לי כאן הוא בלתי ניתן לתיאור במילים. כאחד שנמצא בשטח וחי אותו, ביני לבין האורחים נוצר מגע של קשר אנושי, האנשים נפתחים אלי, כל אחד והסיפור שלו. זה הרבה יותר מלבשל אוכל או פרנסה. מגיעים אנשים עם סיפורים לא קלים בכלל ואין דבר מרגש מבחינתי מלפגוש כאלה החוזרים כעבור כמה חודשים כדי להודות על ישועה או לקבל טלפון ממישהו שמבקש ממני להגיע לציון הק' ולהודות בשמו."

 

ואתה הולך?

"כן. בשיא התמימות והפשטות. הולך ומספר לרבינו הק' שפלוני בן פלונית ביקש ממני לבוא ולהודות על זה ועל כך, זה תענוג עילאי."

 

אז מעבר להיותך שף, אתה בעצם גם סוג של שליח מצווה.

"אני רואה כאן נסים גלויים ממש, זה דיני נפשות, חיים שלמים משתנים כאן. יהודים שהיו רחוקים מתורה ומצוות מקבלים עליהם קבלות. היה מקרה מסויים של אשה לא דתיה שקיבלה על עצמה שמירת שבת וטהרת המשפחה. היא הסבירה לי שהיא ראתה כאן כאלה ישועות ונסים שקשה לה לא להאמין, וזה רק מקרה אחד. אז השליחות הזו היא זכות עצומה ובדיוק אותו הסיפוק עליו דיברתי קודם. זה ממש לא מובן מאליו."

העוצמה של ברסלב כחסידות, בין היתר, היא היותה פתוחה לכל יהודי באשר הוא. ללא הגדרות של כרטיס כניסה למועדון חברים סגור. חובשי כיפה לבנה, שחורה, צבעונית וגם שקופה מוצאים את עצמם אצל הצדיק שהפך לרבי של כולם. שכן, ברסלב היא אמנם חסידות, אך יותר מהיותה כזו, תורותיו ועיצותיו של רבינו הק' הם משהו להיאחז בו עבור כל יהודי.

הגוונים הרחבים בברסלב של היום משתקפים גם באוכל. כאן ביקשתי משלום דרעי לחשוף איך הוא מצליח לפגוע בול לטעמם הן של חובבי הגפילטע והן לאלה שגדלו על חריף והרבה: "לעיתים זו משימה לא פשוטה בכלל. רבינו הק' הוא הרבי של כולם וברוך השם מגיעים אנשים מכל גווני האוכלוסיה. אך כאחד שנמצא כאן 14 שנה, צברתי ניסיון. מספיק להגניב מבט אחד על האורח או קבוצה שמגיעה כדי להבין, פחות או יותר, על איזה מאכלים בדיוק לשים דגש. בנוסף, אני מקבל את רשימת האורחים לפני שאלה מגיעים ומתאים את התפריט לקראתם, שכן אנחנו כאן כדי לתת שירות. אבל תדע לך, היחס זה הרבה יותר מאוכל. היחס שהאורח מקבל מהמארח הופך כל ארוחה לטעימה הרבה יותר. אני זוכר שהתארח אצלנו פעם אדם שישב לסעוד לבדו. ניגשתי אליו ונתתי לו חיבוק יהודי חם. כשסיים לאכול הוא ניגש אלי ואמר שהאוכל היה טעים מאוד, אך החיבוק היה טעים הרבה יותר, גם אם הייתי מגיש לו ברבור עם דבש ושזיפים".

 

שמת לב על משהו אחד שמאפיין את כל המגיעים לרבינו הק'?

היום, ברוך השם, אין מאפיין אחד, רבינו הק' שייך לכל עם ישראל. הוא מדבר ומייעץ לכולם, כולם מגיעים לבקש ישועה משלו, זה כן. אבל כל עם ישראל על שלל גווניו מגיע בהמוניו.

אומן היהודית לא ידעה מעולם צמיחה גשמית כמו זו של עכשיו. כל האיזור סביב הציון הק' משופע במלונות כשרים חדישים. אלה לצד מסעדות, מרקטים, קיוסקים, חנויות תשמישי קדושה ומזכרות. ולמרות שלשמחתנו קשה מאוד לעקוב אחרי עוד מלון באומן שנפתח או עוד מסעדה כשרה חדשה בנוף של איזור פושקינה, ניסינו "לחוש את הדופק" ולהביא לקוראינו טעימה קטנה ממקור ראשון מהמהפכה החומרית בעיר הגעגועים.

 

השף של חברת "גלאט תור"

דרעי, השף של חברת "גלאט תור", בעלת שלושה מלונות באומן ("מלון חושן באומן", מלון ONE באומן ומלון פנינת אומן) מתייחס לתופעה המבורכת: "בעבר היו אנשים שרצו מאוד להגיע לרבינו הק' אך נמנעו מלעשות זאת בגלל התנאים הירודים שאיפיינו את אומן של פעם. אחד אמר שלא מתאים לו לישון על מיטת קומותיים, השני לא רצה לישון בחדר עם אנשים זרים. אין מה לעשות, הדור השתנה. ולמרות שמי שמגיע הנה בא קודם כל ממניעים רוחניים, רבינו הק' פעל כך שהיום אין לאף אחד תירוצים גם בנושאים הגשמיים. יש את התנאים הכי טובים, האוכל הכי טוב. היום אומן זו אירופה, רק לעלות על מטוס ולבוא".

 

• מחפשים מלון זול באומן? כך תחסכו כסף
• כיצד לתכנן נכון את הטיול והביקור באומן?
• מלונות באומן ודירות להשכרה באומן 
• הזמנת מלון באומן איך לחפש מלון באומן? – מאמר
• להזמין שירות לאומן אצל המומחים בתחום או באמצעות אתרי האינטרנט?

 

כאחד שחי כאן ארבע עשרה שנה הייתי רוצה שתתייחס לתופעת האנטישמיות.

"במשך ארבע עשרה שאני כאן, נתקלתי בגילויי אנטישמיות פעמיים וגם זה לא היה רציני. אני עובד עם צוות מקומי ונוכחתי לדעת שאם אתה מכבד אז מכבדים אותך. כשאני נוסע לחופשה בארץ, העובדים כאן מתקשרים אחרי יומיים ושואלים מתי כבר אחזור. חייבים להבין שעד שהמשיח לא יבוא ויחליט אחרת, אנחנו אורחים כאן. המנטליות של "מה אכפת לך, הם גויים" של חלק מהישראלים, צריכה להשתנות. לא חייבים להבין את השפה כדי להבין שמזלזלים בך. כבוד הדדי זה המפתח לבניית קשרים בריאים בינינו לבין המקומיים כאן. מה שכן, לפעמים מתבלבלים בין אנטישמיות לקנאה. אוקראינה, כמו שכולם יודעים, הייתה חלק מברית המועצות. הם היו רגילים להיות אימפריה. הכי גדולים בכל דבר. היום אוקראינה היא מדינה עצמאית עם כלכלה חלשה. הכרתי כבר מקומיים עם תארים ברפואה והנדסה שמקלפים תפוחי אדמה לפרנסתם. פתאום הם רואים אזרחים זרים עם כמה דולרים שיכולים להרשות לעצמם דברים שהמקומיים חוסכים וזה קשה להם. אבל הם בהחלט מבינים מצוין שאנחנו מכניסים לכאן המון כסף ואם, כמו שאמרתי, נדע לגלות כבוד הדדי אחד כלפי השני, הכל יהיה בסדר גמור".

 

ולסיום, מה המסר שתרצה להעביר לקוראים?

"צריכים לכבד את כל הטבחים שנמצאים כאן כדי לשרת את העולים לרגל במסעדות באומן. זה שאנחנו כאן זה לא מובן מאליו. לעבוד במסעדות באומן זו לא עבודה פשוטה ולא פרנסה קלה. יש את הקושי של להיות רחוק באופן תמידי מהבית, מהמשפחה, מהסביבה המוכרת. יש קשיים של שפה, מנטליות שונה של הצוות. הציבור דורש כל הזמן שידרוגים. היום כדי להיות כאן שף או טבח לא מספיק לדעת להכין חביתה ושניצל. רמת המטבחים באומן עלתה פלאים וזה לא קרה מעצמו. מסר נוסף זה שאנחנו כאן בשבילכם, למענכם ושמחים לשרת אתכם. רק תבואו".

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ג אדר ב' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.