אהרן קליגר הכתב הבכיר בעיתון 'בקהילה' מספר על טיסת הבכורה שלו לאומן

שנתיים קודם לכן סערה חסידות ברסלב! לראשונה הורשתה קבוצה בת מאתיים וחמישים איש לחוג את ראש השנה באומן. עבור הקבוצה שמנתה את החסידים רבי שמואל שפירא, רבי משה בורשטיין, רבי יחיאל מיכל דורפמן זצ"ל ועוד…

טיסת הבכורה לאומן // מתוך מגזין 'בקהילה'

טיסת הבכורה לאומן

בדרך לקברי צדיקים ביקור שורשים, חופשה מפתיעה ויציאה למשימה עיתונאית ביעד אקזוטי, סופרי בקהילה כותבים מהשחקים על הטיסה שלא ישכחו לעולם – קראו על טיסת הבכורה לאומן של אחד הכותבים הבכירים בעיתון 'בקהילה'.

 

אהרן קליגר מספר על טיסת הבכורה לאומן

אומן, חנוכה תשנ"א. ילד קטן עטוף בחרמונית וכובע פרווה רוסי רועד מקור בעשרים מינוס בחזית ביתה של זוביידה הגויה האנטישמית שבחצרה שכן הציון הקדוש של רבי נחמן מברסלב. הרגליים ועימן המגפיים בוססו בחצי מטר גובה שלג, אבל לאבא, כמו יתר החסידים, היה חם ובוער בעצמות. הוא הרי זכה להביא את בנו שעוד לא הגיע לגיל שבע לציון רבינו, והמחיר – כמה אלפי דולר באותם ימים – בינו ובין רבינו מהו.

שנתיים קודם לכן סערה חסידות ברסלב. לראשונה הורשתה קבוצה בת מאתיים וחמישים איש לחוג את ראש השנה באומן. עבור הקבוצה שמנתה את החסידים רבי שמואל שפירא, רבי משה בורשטיין, רבי יחיאל מיכל דורפמן זצ"ל ועוד מזקני החסידים בימים ההם הייתה זו התגשמות של חלום לא פחות.

שנה לאחר מכן השתתפו כבר ב'קיבוץ' למעלה מאלף חסידים, וכעת בחנוכה התארגנה לה הקבוצה הראשונה שיוצאת לאומן באמצע השנה ללא דרכונים מזויפים, עם ויזות רשמיות ועם ליווי צמוד של המשטרה המקומית.

רק לפני כמה חודשים קרסה לה ברית המועצות בקול דממה דקה ללא שנורתה ירייה אחת. הקריסה הדהימה את העולם כולו, ואילו באוקראינה המתגבשת שהחלה לחוש את עצמאותה, גאו האנרכיה ותחושת ההפקרות.

אומן הייתה המוקד לסחטנים, נוכלים, פקידים תאבי בצע וראשי עיר ומחוזות מושחתים. מאידך, אומן הייתה משאת נפשו של כל חסיד ברסלב באשר היא מקום ציונו של רבינו הקדוש שהבטיח למי שיבוא על קברו ויגיד שם את ה'עשרה מזמורי תהילים' (תיקון הכללי, א.ק.), הוא ישתדל לאורך ולרוחב להוציאו מהשאול תחתיות.

היינו עשרים איש בקבוצה. לרובנו הייתה זו הנסיעה הראשונה לאומן. לעומת זאת המדריך הרב יצחק וויצהנדלר כבר ביקר ב'ציון' פעמים רבות קודם לכן בזהויות בדויות ותוך מסירות נפש מדהימה. את הנסיעות הראשונות עוד ערך בהיותו בחור צעיר, כעת הוא חוזר לשם בצורה רשמית וחוקית, כמנצח, ללא מעצרים וחקירות מתישות. זר לא יוכל להבין זאת.

עמדתי שם מול קיר האבן הצהוב בחזית הבית. המרצפות של מקום הציון עוטרו בלורד עבה על ידי מי שיהפוך לימים למגיד השיעור שלי, הרה"ח רבי בנימין זאב קנפלמכער. "ציון ה.נ.נ.מ.ח." נכתב עליהן, ראשי תיבות של כינויו של רבינו הקדוש 'נחל נובע מקור חכמה'.

מסביבי פרצו יללות ובכיות קורעות לב. היו עימנו יהודים מבוגרים שכבר עשרות שנים ליבם הומה לרגע ולמקום הזה. מהם כאלו שבילו למעלה משישה חודשים באמריקה ב'הזמנת קהילה לשמש כרבנים' כדי לקבל 'פספורט לבן' ובאמצעותו להגיש בקשה לקבלת ויזה לאומן ואחרי כל הגלות הזו נדחו על הסף.

ר' יצחק האיץ בי לומר את ה'תיקון הכללי' מילה במילה. בידו החזיק 'פעקאל'ה' ענק גדוש בכל טוב, "מיד כשתסיים תקבל", הוא התנה בקול רך. הקור הכה בי בעוז, שיניי נקשו דא לדא, אבל ידעתי שאת התיקון אני חייב לסיים, כי אבא מתרוצץ בין הגמ"חים כבר שלושה חודשים כדי להשיג את דמי הנסיעה – 3,000 דולר של אז המשולים כיום לטיסה בעלות של 15,000 דולר. האוקראינים הגבילו את כמות הנוסעים, ולאבא היה חשוב שאזכה להיות בציון לפני גיל שבע, לפי המסורת בחסידות ברסלב שמי שיביא את בנו לפני גיל שבע לציון הקדוש יזכה הילד להיות שמור מן החטא.

התיקון ארך זמן רב. הגויה שניהלה את המקום יצאה לא פעם החוצה לחצר ועוררה מהומה ענקית על כלום כדי לסחוט עוד כמה דולרים על נזק שאיננו. גם על שירות הנטילה בספל הנטילת ידיים שהעמידה מעל גבי האמבטיה בחצרה גבתה דולר לנטילה (באותם ימים המשכורת הממוצעת במשק הסובייטי הקורס עמדה על חמישה דולר). רבי יצחק, דבק במשימה, שמר איתי על ריכוז גבוה ככל שיכול היה.

התיקון הסתיים ועימו הגיע ה'פעקאל'ה' הנכסף. אבא דחף כמה דולרים לגויה וזו הרשתה לי להיכנס לדירתה ולחמם קצת את עצמותיי. ריח חריף של וודקה עלה באפי, בעלה הנכה ישב במרכז הסלון וסביבו בקבוקים ריקים של שתיה חריפה. הקירות כולם היו מכוסים בשטיחים אדומים מלאים באבק אבל עבורי זה היה גן עדן ממש. סוף סוף חם לי ואני לא רועד מקור. גם כילד שלא מבין את הסיטואציה לפרטיה, ההרגשה שגאתה בי לא ניתנת להבעה. חשתי שזכיתי למשהו עצום ונשגב…

וגם היום, אחרי השתטחויות רבות מספור על הציון הקדוש, ההרגשה ההיא של הפעם הראשונה בהיותי בן שש, חזקה מתמיד.

תגובות

אהרן !מרגש!!!

1

הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ג אדר ב' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.