מסעדות מקומיות

נתקעתם? רוצים לאכול? המידע שלנו יעזור לכם במסעדות המקומיים בתנאי שאין כל מסעדה כשרה באיזור.

מסעדות מקומיות

ברור שאסור לסעוד במסעדה של גויים. מלבד כל שאלות הכשרות הרבות הקשורות לאוכל המוגש בהן, ולכלים שבהם מבושל ומוגש האוכל, אסרו חכמים לאכול מבישולי גויים, וממילא אין כל אפשרות לאכול במקום שהבישול בו אינו של יהודים, אפילו אם כל חומרי הגלם הם כשרים מצד עצמם. ניתן לבדוק באתר שלנו אם במקום שבו אתם נמצאים ישנן מסעדות כשרות. במקומות שבהם מצויים יהודים רבים, עשויה להיות מסעדה כזו. כמו כן, ניתן להיכנס למסעדה של גויים על מנת לרכוש מוצרים שאינם מבושלים ושהם באופן מובהק כשרים, כמו ירקות ופירות חיים, מלח וכדומה (עיינו עוד לקמן ברשימת המוצרים), וכן ניתן לעתים להשתמש במכשירים החשמליים שבמסעדה, כפי שיוסבר להלן.

מסעדות צמחוניות.

האם ניתן לאכול במסעדה שהיא על טהרת הצמחונות ואין בה שום שימוש במוצרים מן החי?
התשובה היא שבאופן כללי גם במסעדה כזו אין לסעוד, משום שרבים ממרכיבי המזון שם עלולים להיות אסורים. לדוגמא: בלחם עלולות להיות בעיות כשרות (כדלקמן), לעתים הם משתמשים בחומץ יין שחלה עליו גזירת 'סתם יינם', בגבינות ובמוצרי החלב קיימות בעיות כשרות (עיינו לקמן), וכמובן שהבישול באותן מסעדות אסור מדין 'בישולי נכרים'. לעומת זאת, ניתן לרכוש במסעדה כזו מאכלים העשויים מירקות חיים ותבלינים טבעיים בלבד כמו מלח, זעתר, שמן (רק מה שמפורסם באתר שלנו) וכדומה, ללא תוספים שעלולה להיות בהם בעיה. ירקות שבהם קיים חשש למציאות חרקים, אפשר לרכוש אם ניתן לבדקם לפני אכילתם. כמו כן, ניתן לרכוש במקום כזה לחם, בתנאים המופעים בהמשך ובתנאי שהוא נאפה מקמח, שמרים ומים ללא תוספים, ואין משמנים את התבנית בשמן אסור (מן החי).

א. לבדוק שאין משתמשים שם בתוספי לוואי, אלא בירקות ובתבלינים טבעיים כמו מלח זעתר וכדומה.

ב. כאשר אין חשש שהשתמשו בכלי הבישול גם לדברים אסורים. אם אין ודאות בעניין זה, ייתכן והפתרון הוא להצטייד בסיר משלך ולבקש שיבשלו בעבורך בסיר זה.

ג. אין משתמשים שם ביין או בחומץ בן יין.

ד. שיהודי ישתתף בבישול, כגון: בחישת התבשיל בעת הבישול (בשלב התחלתי, לפני שהגיע לשליש הבישול) או הנחת הסיר על גבי האש. לאשכנזים ניתן להסתפק גם בהדלקת האש, ובשעת הדחק אף בני עדות המזרח יכולים לסמוך על קולה זו. בשבת כמובן לא ניתן להשתתף בבישול, וגם אין ליהנות מבישול שעשה גוי לצורך יהודי, ועל כן יש להתארגן עם אוכל שהוכן מערב שבת. הערה: אם מדובר באוכל כשר שאיננו אסור בגזרת בישולי נכרים , והגוי בישל בשבת את האוכל הזה בשביל גויים, בשעת הדחק מותר ליהודי ליהנות ממנו.

ה. אם משתמשים במוצרי חלב לצורך הבישול – יש לוודא שהם כשרים, כמבואר לקמן. אם התבשיל מורכב רק ממאכלים הנאכלים גם כשהם חיים, אין צורך בהשתתפות היהודי בבישול. במקרה כזה, שבו הבישול נעשה שלא על פי בקשת היהודי אלא הוא בא לרכוש מוצר שכבר הוכן ממילא, ניתן גם להקל לגבי כשרות כלי הבישול. כל עוד לא ידוע שהשתמשו בכלי לאיסור ביממה האחרונה, ניתן להניח שלא נעשה כך, והתבשיל מותר באכילה. אך כמובן, יש לוודא שכל מרכיבי התבשיל עצמו הם כשרים.

אוכל בבתי מלון מקומיים.

מה שאמרנו לגבי מסעדות צמחוניות, נכון גם לגבי ארוחה צמחונית בבתי מלון. אין לאכול אוכל מבושל של בית מלון, וגם במוצרים שאינם מבושלים יש לשים לב אם אין בהם מרכיבים שאינם כשרים.
מה אם כן ניתן לאכול במזנון שבארוחת הבוקר במלון?
ירקות ופירות, כגון: עגבנייה ומלפפון חתוכים (למעט בצל, צנון ושאר דברים חריפים כשהם חתוכים).
ניתן לבקש דג כשר (שיש לו קשקשים, כמבואר לקמן) או תפוח אדמה וכדומה, ולצלותם כשהם עטופים בשתי שכבות של נייר אלומיניום, וזאת בתנאי שהיהודי יניח אותם על הגריל או בתנור (לאשכנזים די בכך שהיהודי הדליק את האש שבה משתמשים). באופן כללי, כשהאוכל עטוף היטב והוא אינו נוגע בשום אופן בדפנות הכלי, מותר לבשלו או לחממו במכשירים שאינם כשרים, כגון: מיקרו גל, תנור, גריל וכדומה. אם יש חשש לשאריות מזון על דפנות הכלי, צריך לעטוף את המאכל הכשר בשתי עטיפות. כמו כן ניתן לשתות קפה ותה מבושלים (כי לדעת פוסקים רבים אין בהם דין 'בישולי גויים'). טוב לשתותם בכוסות חד פעמיות ובעדיפות שנייה בכוסות זכוכית. בשעת הדחק ניתן לאכול גם ביצה קשה שבושלה במלון.
כלים – באכילת אוכל קר ניתן להשתמש בכלים נקיים של בית המלון. 3 ישנה עדיפות לכלי זכוכית למיניהם (דורלקס, קוראל, פיירקס וכדומה) על כלי חרסינה.

קרא עוד

תגובות

No comments found.

add comment

הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ח אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.