דגים

דגים מותרים לאכילה בתנאי שיש בהם סימני כשרות מובהקים. ממה צריך לחשוש ולהיזהר?

דגים הכשרים למאכל.

בתורה כתובים שני תנאים הצריכים לכשרות הדגים, כל שיש לו סנפיר וקשקשת, אך מקובל אצל חכמים שכל דג שיש לו קשקשת יש לו גם סנפיר ואכן הוא טהור. לכן, הזיהוי המקובל הוא שיהיו לו קשקשים. מספיק בקשקשים בודדים כדי שיהיה טהור ומעיקר הדין אפילו היה לו קשקש אחד טהור.

הקשקש המתיר הוא דווקא בצורה שניתן לקלוף את הקשקש בלי שעור הדג נפצע. אם יש סחוס שכדי לתלשו צריך לקרוע גם את הרקמה של בשר הדג אין הוא נחשב כקשקש וטמא. ישנם דגים המשירים את קשקשיהם מיד עם הוצאתם מהמים. קניית דג כזה שלא במקום שיש עליו הכשר צריכה להיות רק לאחר שנוכחת וראית שבתוך המים לדג זה יש קשקשים.

דג צעיר מסוג שידוע שיש לו קשקשים, אלא שעדיין לא צמחו לו הקשקשים, מותר לאוכלו .

חלקי הדג הכשר

דג אינו טעון שחיטה ומליחה, אלא מיד לאחר שמת מותר לבשלו ולצלותו . לפיכך, ניתן לרכוש דגים בעלי קשקשים, שאינם מעובדים או מבושלים, ולהכינם לאכילה. לאחר קניית הדג ראוי לבדקו גם מבפנים וגם מבחוץ, אם אין עליו טפילים שונים. דרך ניקוי טובה היא לשפשף את עור הדג בסקוטש מבפנים ומבחוץ.

סרדינים ודג מלוח.

בעבר היה מקובל לאכול סרדינים ודג מלוח גם מתוצרת גויים, מתוך הנחה שהם דגים טהורים ודרך העיבוד שלהם אינה נחשבת כבישולי גויים. גם כיום ניתן לסמוך על כשרותם באירופה ובמזרח, גם ללא סימן הכשר. בקניית קופסת שימורי סרדינים עלינו לבדוק היטב את מהות השמן, בו הם נכבשו. סרדינים הכבושים בשמן זית הרי הם כשרים, גם אם הם מיוצרים בחוץ לארץ. לעומתם, סרדינים המיוצרים בחוץ לארץ והכבושים בשומן מן החי אסורים.

ביצי דגים

הקוויאר (ביצי דגים) המצוי בגוף דג טהור – מותרים באכילה, אך ביצי דגים שנאספו מתוך דג שאין לו קשקשת – אסורים. כדי להקל את מלאכת הזיהוי ניתנו לנו סימנים חיצוניים ברורים ומוגדרים שעל פיהם נדע להבחין בין ביצי דגים הטהורים והטמאים: ביצי הדגים הטהורים צבען צהבהב אדמדם, ביצי הדגים הטמאים – הרי הם שחורות.

דג סלומון

נתחי דג סלומון ניתן לרכוש גם ללא קשקשים, כי הוא מזוהה בשמו ובצבעו הוורוד.

כשקונים בשוק דג הכשר לאכילה, צריך לקנות את הדג בשלמותו ולא בפרוסות משום שהגויים משתמשים בסכין טרף, וחותכים בו בשר וכל מיני נבלות וטרפות.

קרא עוד

תגובות

No comments found.

add comment

הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ח אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.