גן סופיה בעיר אומן.

רבי נחמן מברסלב התבטא ואמר: להיות באומן ובסופיא לא?

גן סופיה בעיר אומן הינו פארק מרהיב והוא אחד משבעת פלאי אוקראינה. בעברו היה אחד משלושת הגנים היפים בעולם, הגן מרהיב ועמוס פינות חן, מפלים, ארמונות היסטוריים, ונחלי מים. הפארק נקרא ע"ש סופיה בתו של המושל פוטוצקי, שבנה את הפארק לכבודה. הפארק נחשב לאחד מאתרי התיירות הבולטים באוקראינה ומוגדר כאחד מ"שבעת פלאי אוקראינה. סיפורו ההיסטורי של הגן, קשור בסיפורה של אומן היהודית, סיפור על קידוש ה' הגדול שארע בפארק שבגינו בחר רבי נחמן להיטמן בה.

רבי נחמן מברסלב התבטא פעם ואמר: " להיות באומן ובסופיא לא? "אין אומן זיין און אין סופיא נישט?" הגן "סופיא" היה גן נפלא מאד שנטעו בו כל סוגי העשבים והצמחים והאילנות שבעולם, לימי סוכות היו הנכרים מוכרים לולבים שקטפו משם, ובאמצע הגן היה מכון מיוחד ללימוד סגולות הצמחים, והיה אחד משלשת הגנים המופלאים שבעולם" (שיח שרפי קודש).

אוקראינה היתה נתונה באותן שנים תחת שלטון פולין, בשנת תק"ך, מרדו ההידמאקים בשלטון פולין, החריבו את אומן ושרפו את רוב רובה של העיר אומן באש. ההידמאקים לא פסחו על היהודים שישבו בקרבת העיר אומן וטבחו בכל יהודי שנקרא בדרכם, כאשר קרבו המורדים לאומן, נעל המושל פוטוצקי את שערי העיר והבטיח ליהודים הגרים בו  שלא יתן שיפגעו באף יהודי בעיר, כאשר הגיעו המורדים לעיר, נתקלו בעיר מבוצרת וחתומה, כאשר נכשלו בניסיון לפרוץ את חומות העיר, קראו המורדים אל המושל: "תן לנו להיכנס ונהרוג ביהודיים ולא נגע בך לרעה, אך אם לא תפתח, נפרוץ אנו את העיר ונהרוג את בתך היחידה לעיניך!", מושל העיר לא נכנע... לאחר מאמצים חוזרים ונשנים הצליחו המורדים ההידמאקים לפרוץ את  שערי העיר, קיימו את הבטחתם והרגו את בתו של המושל סופיה, לנגד עיניו.

הקוזקים שרצחו את יהודי אומן צמאי דם. פרצופם של הקוזקים שרצחו את יהודי אומן.

תמונה שנמצאה במוזיאון המתארת את שמחתם של הקוזקים בהוצאת היהודים להורג.

שנה לאחר הפרעות, בנה הרוזן פוטוצקי את העיר מחדש, והקים את הגן "סופיה"  לזכר ביתו סופיה שנהרגה. לאחר שהכניעו הפולנים את המורדים, בנה המושל פוטוצקי את העיר בשנית, ובנה בה את הגן המפורסם "סופיפקא", לזכר ביתו האהובה שנהרגה.

חלפו כמה שנים, ובשנת תקכ"ח שוב ההידימאקים מרדו נגד הפולנים, ושוב צרו על העיר אומן, הפולנים שלחו איוון גאנטע כדי להכניעם, אלא שנכנע הוא בעצמו והצטרף למורדים שהתאחדו שניהם לכבוש ולהחריב את  העיר אומן כולל כל היהודים שבה. הקוזקים  פרצו לאומן, וטבחו ביהודיים, באותה שעה, התקבצו רבבות היהודים באומן לבית הכנסת, נתעטפו טליתות וזעקו בתפילה לבורא עולם שיציל אותם מפני הרשעים הארורים. כשהגיעו הקוזקים הפורעים לחצר בית הכנסת איוון האיום שעמד בראשם, העמיד כמין חופה, בגובה נמוך מגובה האדם ועל יד פתח החופה העמידו צלם עבודה זרה, והכריזו, שכל היהודים שיעברו דרך החופה יתנו להם במתנה את חייהם. ומי שלא יכרע לצלם יומת במקום. נתקדש שם הבורא, מכל אותם  30.000 יהודים קדושים לא כרע אחד, אנשים נשים וטף, כולם בחרו למות במיתות משונות, ע"י הפורעים הקוזקים, אך לא לכרוע ברך לצלם עבודה זרה.

'רבי דוד חזן' זצוק"ל היה מיחידי היהודים שנשארו לפליטה בעיר אומן, והסתתרו בזמן הפרעות במערה הקרובה לעיר, הם היו היחידים שנותרו לפליטה, לאחר שהפורעים עזבו את העיר, ר' דוד חזן ועוד כמה יהודים שניצלו ממוות אספו את גופות הקדושים להביאם לקבורה, הגופות נערמו לכדי שני הרים גדולים.

בעקבות הטבח הנורא, כתב רבי דוד חזן את "קינת אומן", בה הוא מתאר את המעשה ומקונן על רבבות ההרוגים, ובה הוא כותב: "ביום ההוא בא מספר ההרוגים ערך שלושים אלף נפשות מישראל, יזכרם אלהינו לטובה עם שאר צדיקי עולם וינקום דמם השפוך בימינו לעינינו, ולרחם על פליטתינו, ומהר ויחיש לגאלנו, על ידי משיח צדקינו, ותבנה בית מקדשינו, במהרה בימינו, אמן ואמן."

במקום זה, בחר גם רבי נחמן מברסלב  להיטמן באמרו "אין אתם יודעים גודל יקרת מעלת קדושת זה הבית החיים דפה, כי הוא יקר וקדוש מאד", קברו נכרה בין שתי הגבעות שהתנשאו מעל קברות הקדושים.

על זה רבי נחמן מברסלב זצוק"ל התבטא באומרו: להיות באומן ולא להיות בסופיה?, וזה לשנו: "אין אומן זיין און אין סופיא נישט?". לזכר אותו מושל, שלא נכנע לאיומיהם של הקוזקים ההידימאקים, שהעדיף לסכן את חיי ביתו היחידה, אך לא להפקיר את יהודי עירו.

עוד באותו נושא

קינות אומן שחבר ר' אברהם חזן זצ"ל
חרב גאנטע - הגזרות והצרות שעברו על אחינו בני ישראל בעיר אומן וסביבותיה
יארצייט של 30,000 קדושי עליון שמסרו את נפשם על קדושת ה' באומן

המושל פוטוצקי סופיה

גן סופיה הינו מקום היסטורי ואטראקציה תיירותית משמעותית באוקראינה ומגיעים אליו כחצי מיליון תיירים בשנה. כמו כן משמשים איזורים מסויימים מהגן כמעבדות מחקר בנושא יערנות ובוטניקה. אזור הגן מנוצל לפעילות תרבותית ומוסיקלית מקומית וגם משמש כאתר לצילומים.

עלות כניסה לפארק הינו 1$. הכניסה בתשלום עד השעה 17.00, לאחר מכן הכניסה חופשית.

למטה בהמשך תוכלו לראות את מפת הפארק. היזהרו לא להגיע לפארק בשעות הערב המקום שורץ גויים שיכורים שלא יהססו לפגוע ביהודים.

גן סופיה גן סופיה גן סופיהגן סופיה גן סופיה גן סופיה גן סופיה גן סופיה גן סופיה גן סופיה גן סופיה גן סופיה מפת גן סופיה
הצג את מפת אומן כללית במפה גדולה יותר
דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
אולי יכול לעניין אותך
מדריך מקיף לחיסכון בטיסה
חדשות תעופה
עולם התעופה הוא עולם מורכב ואינו מוכר לרוב הנוסעים, ננסה להסביר לכם איך להוציא את המקסימום מכרטיס הטיסה
ביטוח רפואי
חדשות תעופה
טסים לאומן רק עם ביטוח רפואי - בעקבות ריבוי מקרי החרום בהם הוצרכו הטסות רפואיות מאוקראינה לישראל
נמל קייב
הקמת נמל התעופה רמון בתמנע מתקדם במהירות
חדשות תעופה
הקמת נמל התעופה רימון בתמנע מתקדם בצעדי ענק שנתיים לאחר הנחת אבן הפינה.
נוסעים לאומן?
חדשות תעופה
הכירו את הפטנט החדש שיחסוך לכם תשלום נוסף ומיותר עבור משקל עודף במזוודה טרם נסיעתכם לאומן
חידוש דרכון לקראת הנסיעה? קבלו SMS
חדשות תעופה
שות האוכלוסין וההגירה תשלח מסרונים (SMS) למי שצריך לחדש דרכון במהלך שנת 2016
נמל קייב
עזרה מיידית לכל יהודי באוקראינה במקרה חירום
חדשות אוקראינה
הקהילות היהודיות באוקראינה השיקו שירות חדש הנועד לספק עזרה מיידית לכל יהודי באוקראינה
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
חדשות תעופה ועדכונים לנוסעים לאומן
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר