אומן - בשנים האחרונות זה הפך לתופעה מתגברת בחורים מובחרים מישיבות מובחרות - מרגישים שנפשם נמשכת לאומן והם מופיעים, בהמוניהם, אצל רבינו הק' בראש השנה - פעם זה היה עשרות, היום זה כבר מאות - הרב י. אורנשטיין נרתם לסייע לאותם בחורים שקשה עליהם ההוצאות המרובות ומסדר להם מקומות לינה בחינם או במחיר סמלי ביותר - כל הפרטים בכתבה

מאות מיטות לבחורים מיעוטי יכולת צילום: אורנשטיין
מאת: מערכת "אומן שלום" | ג' אלול תשע"ז שתף
הגדל כתב:

אנו עומדים שבועות ספורים לפני ראש השנה. אני משער שהנושא של הנסיעה לאומן לראש השנה – יופיע כאן בגליון, והרבה, בחודשיים הקרובים – מכמה וכמה פנים וזוויות..רציתי להתייחס לנקודה מסוימת מתוך העניין - מכיוון פרקטי יותר – נקודה שמשום מה לא כל כך ראיתי שמדברים עליה, ולא הבחנתי מישהו שנותן עליה את הדעת.

אומן, בפרט בראש השנה – משמש כ'עולם קטן', כפשוטו. יש שם אנשים מכל העולם, מכל הסוגים, מכל הגוונים - כל סוגי החוגים, כל סוגי העדות, כל סוגי המנטליות, וגם כל הסוגים והרמות של דת. החל משמאלנים וחילונים גמורים, ועד נטורי קרתא מובהקים.

יש שם גם סחורה מכל העולם. כל סוגי החנויות, המסחר, התעסוקה – מופיעים שם. סוג של תרכיז מכל העולם. בגדים, אוכל, כלים, ספרים – הכל בכל מכל כל, מופיע שם ב'זעיר אנפין'. וכל זה מתרכז לשטח קטן ומינמלי של כמה רחובות בודדים. עולם שלם בשכונה קטנה.

אין ספק שזו תופעה שמימית, מעל המקום ומעל הזמן – משהו שאין לו שום הסבר, חוץ מההסבר האמיתי שיש כאן בית חרושת לתיקון נשמות. יש כאן רופא גדול, רופא הנפשות, הגדול ביותר בתחום, ובלי להבין מה ולמה – נשמות ישראל נמשכים לפה כמו מגנט, ומתחברים לנחמה הגדולה והתקווה הגדולה שמאירה כאן באור יקרות.

המראה הזה בו כל העולם מתנקז למקום קטן כל כך – בהחלט מזכירה אפיזודה של גאולה, משהו מעין המראה של בית המקדש בשעת עלייה לרגל, כאשר כולם מתרכזים ומצטופפים למקום אחד קטן בכמות וגדול מאד באיכות.

השאלה סוף סוף: איך 'מסתדרים' עם זה? למעשה, אנחנו אמורים לשהות שם, בתוך כל הבליל הצבעוני הזה, ולקבל משם רק תועלת ולא נזק חלילה. אני לא מדבר על הצפיפות בציון, לא על הצפיפות בתפילות, ולא על שאר חלקים של 'אי נוחות'. אני מדבר על הרוחניות.

מצד אחד, הכח הרוחני שמקבלים שם – אין לו תחליף. זה כח אנרגי של קדושה שמלווה אותנו כל השנה, כפי שכולנו יודעים, ומי שעוד לא יודע – מוזמן לטעום ולדעת. מצד שני – יש גם סכנה רוחנית, שצריכים לתת עליה את הדעת.

ובכל זאת, לא זו הנקודה שבאתי לעורר. כי הדעת של העסקנים החשובים נתונה על זה מזמן, וכבר דאגו לכל הפתרונות הנצרכים – החל מאבות ובנים לילדים, היכל התורה לבחורים, שיעורים ושלל פעילויות קדושות למבוגרים. ויישר כוחם על כך.

באתי לעורר על נקודה אחרת – בחורי הישיבות הליטאים.

בשנים האחרונות, זה הפך לתופעה התגברת והולכת. בחורי ישיבות, בחורים מובחרים מישיבות מובחרות – מרגישים שנפשם נמשכת לאומן. והם מופיעים, בהמוניהם, אצל רבינו בראש השנה. הם אמנם לא באים להדיא ב'קבוצות', אדרבה, כל אחד דואג לסדר הכל כדי שא-ף א-ח-ד לא יידע מזה, אבל למעשה ה'יחידים' הללו מצטרפים למספרים גדולים - פעם זה היה עשרות, היום זה כבר מאות. כל אחד שכזה, בדרך כלל עובר מסכת של מסירות נפש עד שהוא מגיע לאומן. אם זה מצד הישיבה, או מצד המשפחה, או מצד הממון. אבל כשהוא מגיע לשם סוף סוף – סבור הוא להגיע אל המנוחה ואל הנחלה, בגשמיות וברוחניות.

וזה לא קורה. כי כשהוא מגיע לשם, פתאום נודע לו שהוא רק התחיל... כעת עליו להתחיל מסכת חדשה של התרוצצויות להשיג מקום ללינה, ולסעודות החג, ומקום מסודר לשבת בתפילה וכו'. וכל זה גם דורש סכום לא מבוטל שמתחרה עם המחיר של הכרטיס טיסה...

מובן שההתרוצצות הזאת, עם הלחץ הכספי שבעקבותיו – לא מוסיפה הרבה יישוב הדעת. נקל להניח כמה 'שמירה' רוחנית זה מוסיף לו [איפה הוא ימצא דירה, באיזה מרחק, באיזו סביבה, ועם איזה 'שכנים' וכו' וכו'], וכמה כוחות נפש נותרו לו כדי ללכת לציון, ולקבל באמת את מה שהוא רצה וצריך לקבל.

אז נכון. חזקה עלינו דברי מוהר"ן שאמר "כן לאכול, לא לאכול, כן לישון, לא לישון וכו' העיקר לבא לראש השנה", ולכן בוודאי שאחרי הכל ולמרות הכל – זה שווה, ויש להם מזה תועלת שאין לשער, גם מה שאנו יכולים לראות בעיני בשר ודם, וגם הרבה מעבר לכך, מה שאיננו יכולים לראות.

ובכל זאת... לעצמנו אנו דואגים לסדר את הטוב ביותר. אז מה איתם? להם לא מגיע?! מה עוד שאצלם יש לזה גם השלכות רוחניות ולא רק עניין של נוחות.

הנושא הזה נגע ללבי. כמי שגדל בישיבות והתקרב לברסלב – הזדהיתי מאד עם המצוקה הזאת, ולא יכולתי לתת לעצמי מנוחה עד שהנושא יטופל על הצד היותר טוב.

לשם כך, קמתי ועשיתי מעשה. רכשתי שטח באומן שיכיל כמה מאות מיטות, לטובת אותם בחורים שיהיה להם לכל צרכיהם, בגשמיות וברוחניות, כאשר במקום יתקיימו שיעורים מיוחדים בסגנון וברמה של בחורי ישיבות, כהכנה לראש השנה, והבנה כללית בתורת מוהר"ן.

אדגיש, למרות שזה מובן ממילא – שמדובר במיזם פרטי, שלא שייך לשום ארגון או קהילה, רק במטרה נקיה לסייע לבחורי הישיבות שבאים לאומן. ואין שום ספק שמדובר בהצלת נפשות כפשוטו, ברמה המהודרת ביותר, וכל מילה נוספת מיותרת.

אנו עומדים כחודש לפני ראש השנה תשע"ח ואני צריך להזמין בימים אלו ממש לפני שיסגרו ההזמנות האחרונות, למעלה ממאה מיטות,

ואני פונה אליך יהודי יקר: אנה קנה לך זכות נצחית בקניית כמה מיטות ובזה תציל כמה נשמות של רבינו ותזכה לך בזה ובבא.
לתרומות, להצעות, ולכל עניין, ניתן לפנות אלי: 0548409792

 

 

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
אומן: הסגולה המיוחדת שלא נמצא כמוהו בארץ ישראל
חדשות ברסלב
התשובה המוחצת למתנגדי הנסיעה לאומן כפי שמובא בשו"ת 'דברי יצחק' למקובל הרב כדורי זצ"ל
הגאון הרב אברהם יוסף שליט"א באומן
חדשות אומן
בנו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל הגאון הרב אברהם יוסף שליט"א הגיע לציון רבי נחמן מברסלב
נתניה: האיש שנלחם בעוז למען רבינו
חדשות ברסלב
שרון יוסף האיש שנלחם בעוז על הקמת מוסדות ע"ש רביה"ק ב נתניה ופועל להסטות לאומן
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר