מבוכה לאוקראינה • הפוגרום בציונו של רבי נחמן מברסלב לא יורד מסדר היום וממשיך להוביל בכותרות המרכזיות בעיתונות הרוסית - הרוסים מטילים את האשמה על האוקראינים - האוקראינים נבוכים ומתגוננים

קלסתרון החשוד במעשה המזעזע צילום: באדיבות המצלם
מאת מערכת "אומן שלום" | כ"ו כסלו תשע"ז שתף
הגדל כתב:

הוונדליזם והפוגרום המזעזע בציון רבי נחמן מברסלב באומן ממשיך לעורר סערה בכותרות העיתונים המרכזיים ברוסיה, הרוסים טוענים כי אוקראינה אשמה בפרובוקציה האנטישמית נגד היהודים, הרוסים מאשימים את האוקראינים שלא יכלו לספק ביטחון מינימלי לאותם רבבות יהודים תיירים המבקרים בתחומה (באומן) בבית הכנסת הנחשב לגדול ביותר באירופה.

בפרלמנט האוקראיני הקימו  ועדת חקירה מיוחדת שתחקור את המקרה האנטישמי שאירע באומן, ראש העיר אומן אלכסנדר ציבריי האחראי על הסדר הציבורי והביטחון בעיר אומן מחפש את האשמים ואומר כי הפורעים שביצעו את הפוגרום בקברו של רבי נחמן מברסלב אינם תושבי העיר אומן וכי בעירו לא קיימת אנטישמיות בכלל.  

בעוד אנו מזועזעים מהמקרה הקשה, התקשורת המקומית באומן מנסה בימים האחרונים להעלות השערות ואף מעלה טענות כי מדובר בסכסוך בין מתווכים מקומיים למתווכים יהודים, אחת הטענות אומרת כי גידול הביקוש ובניית המלונות והעסקים באומן מצריך אישורי בנייה רבים הניתנים בעיקר באיזור צ'רקסי או קייב, לעיתים קרובות המתווכים מנצלים את קשריהם במקומות גבוהים יותר בקייב לאחר שלא קיבלו את האישורים המיוחלים בצ'רקס, דבר שהביא לנקמה נגד היהודים.

בימים אלו החקירה באומן מתנהלת גם סביב אותם ארגונים אנטישמיים ביניהם ארגון 'סבבודה' הידוע לשמצה המקיים רדיפה אכזרית נגד תושבי העיר היהודים המתגוררים באומן.

בינתיים, המשטרה המקומית באומן מפרסמת קלסתרון פנים של אחד החשודים שביצעו את הפוגרום,  לא ברור כיצד הצליחה המשטרה ליצור קלסתרון פנים בעת שאותם פושעים ביצעו את זממם בעודם רעולי פנים.

קלסתרון החשוד - צילום: משטרת אומן

אחד הנתקפים שהותקף בציון והיה עד למקרה המזעזע מספר ל'אומן שלום': "התוקפים נכנסו לציון כשהם רעולי פנים, השניים החלו לצעוק ברוסית, אחד מהם החזיק שקית שחורה והשני החזיק בקבוק מלא בנוזל אדום. התוקפים החלו להסתער עלינו בצעקות, אנחנו היינו 4 חברים, התחלנו להתעמת איתם, אותו אחד שהחזיק את הבקבוק החל לשפוך עלינו את הנוזל האדום שהיה עם ריח של טינר, באותה העת התוקף השני הוציא מהשקית השחורה ראש של חזיר תפס אותו עם שתי ידיו והחל לדפוק אותו על השולחן הסמוך לציון, במקביל הוציא אחד התוקפים מצית וניסה לשרוף אותנו, החומר האדום היה חומר דליק, בנס הם לא הצליחו לבצע את זממם".

אלפי חסידי ברסלב עושים בימים אלו את דרכם לאומן בכדי לשהות בשבת חנוכה בקיבוץ הק' סמוך לציון רבי נחמן מברסלב באומן  כנהוג בחסידות ברסלב, בעקבות המקרה הקשה שאירע שבוע שעבר, הוגברה השמירה והביטחון בכל אזור הציון, ממשלת אוקראינה הציבה אנשי ביטחון סמויים ושאינם סמויים במטרה לשמור על הביטחון בכל עת ביקורם של האלפים בימי חג החנוכה.

לאחר ימי החנוכה תוצב בכל אזור הציון חברת שמירה חדשה ומקצועית שתפטרל בכל שעות היום והלילה בכל מהלך ימי השנה, במטרה לספק ביטחון למבקרים הרבים הבאים לבקר באומן.   

 

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר