אחד הנוסעים מאנשי שלומינו שהיה לפני כשבוע בטיסת האימה בדרך לאומן משחזר את הדרמה שהתחוללה בין הנוסעים בטיסת LY2653 של אל על UP • "חלק מהאנשים אמרו תהילים, אחרים שרו שירי חיזוק. אישה אחת אפילו עברה בין האנשים והציעה להם לתת צדקה להצלת המטוס"

הנחיתה עברה בהצלחה צילום: באדיבות המצלם
מאת: א. צמח - 'נחלי נצח' | כ"ד אב תשע"ו שתף
הגדל כתב:

נחיתת חירום בדרך לאומן - עשרות חסידי ברסלב ישבו על כסאות המטוס ממתינים להמראה, את השבת הם רצו לשבות בציונו של רבינו הקדוש באומן הם התכוננו לשבת שכולה התעלות והתרוממות בצילו של הרבי. באותו זמן הם עדיין לא ידעו שהם עתידים לחזור כלעומת שבאו, הם גם לא ידעו איזה נס עומד להתרחש בשעות הקרובות.

צמיג שרוף על המסלול וכך לאחר המתנה קצרה, המטוס אומנם המריא והנוסעים השלווים לא ידעו על שום דבר מוזר שהתרחש, אבל פה בארץ מיד עם ההמראה החלו שעות של חרדה מתח ודאגה. מיד לאחר ההמראה הבחינו צוותי הקרקע בשדה על עצם זר שרוף על המסלול, דבר שהתגלה כצמיג של מטוס. בשעה זו החלה הטיסה לבצע הקפות במקום מעל הים עד לבירור. לאחר מספר דקות התברר כי השאריות של הצמיג הן אכן של המטוס האחרון שהמריא. ההודעה עברה במהירות למגדל הפיקוח, ומשם אל צוות המטוס. ההוראה הייתה ברורה, לחזור מיד לארץ ולנחות נחיתת חירום!

מיד בקבלת ההודעה צוות שדה התעופה הכין מסלול מיוחד לנחיתת חירום והמסלול כולו כוסה בשכבה גבוהה של קצף לכיבוי שרפות, המטוס שרק כעת המריא היה טעון בדלק שעלול לגרום לדליקה חלילה בשעת הנחיתה, לכן היה צורך לרוקן בהמשך למעלה משעתיים את מיכל הדלק מעל הים למנוע התפוצצות ודלקה גדולה במקרה של התרסקות. מאות צוותי הצלה מכל האזור הוזעקו למקום כדי לספק מענה במקרה של אסון.

אסון שבסייעתא דשמייא נמנע. בסופו של דבר לאחר למעלה משעתיים של מתח וחרדה נחת המטוס בשלום ללא נזק. למרות הצמיג החסר, הנחיתה הייתה קלה וטובה, ובנס גדול עשרות צוותי ההצלה ששהו במקום חזרו לביתם ללא מעש, הנפגעים היחידים היו עשרה נוסעים שמפני הלחץ הנפשי הגדול, והשהייה באוויר הם לקו בחרדה קלה ופונו לבית החולים למספר שעות בלבד.

כמובן שרוב הנוסעים על המטוס היו חסידי ברסלב בדרכם לשבות בצל הקודש אצל ציון רביה"ק רבי נחמן מברסלב זיע"א בעיר אומן אוקראינה.

לאחר סיום הדרמה הגדולה סיפרו הנוסעים מה שהתרחש בתוך המטוס עצמו, אחד הנוסעים סיפר: "כמה שניות אחרי ההמראה שמענו פיצוץ שלא הבנו מהו, אבל לא התייחסנו לזה. כעבור בערך שעה שמנו לב שאנחנו עדיין חגים מעל תל אביב והבנו שמשהו לא בסדר".

הוא הוסיף לשחזר: "עדיין לא אמרו לנו כלום ובשלב מסוים אחד הנוסעים הצליח לקבל מידע ואמר שבארץ דיווחו שהתפוצץ צמיג לאחד המטוסים, הבנו שזה כנראה מה ששמענו בהתחלה... אנשים התחילו לדבר על הבעיות בטיסה והקברניט אמר לנו בקול עצוב שיש תקלה, ואולי יהיה נס הוא ביקש שלא נלחץ ושנקשור את עצמנו לכיסאות עם חגורות הבטיחות ונמתין לנחיתה. הנוסע ציין שלמרות שבארץ הלחץ היה גדול, אבל במטוס אנשים אומנם קצת כעסו על כך שהודיעו לנו על התקלה רק אחרי שעה אבל בכל זאת רוב הנוסעים הפתיעו והאווירה במטוס הייתה טובה... חלק מהאנשים אמרו תהילים, אחרים שרו שירי חיזוק. אישה אחת אפילו עברה בין האנשים והציעה להם לתת צדקה להצלת המטוס".

על ההתנהלות של צוות המטוס הוא אומר: "אמרו לנו שכבר עם הנחיתה יחכו לנו אנשים וצוותים. רק כשנחתנו פתאום הבנו את גודל הדרמה שהיתה בארץ ישראל. כולם התקשרו לשאול מה שלומנו ואם הכל בסדר, אבל הייתה נחיתה סבירה".

"כמובן שחברת התעופה הציעה לנוסעים המאוכזבים טיסה חלופית שיצאה בארבע לפנות בוקר כשרוב הנוסעים לא מוותרים על שבת אצל הצדיק ועולים שוב על המטוס בדרך לרבינו הקדוש הפעם ללא תקלות".

הכתבה פורסמה השבת בעלון 'נחלי נצח'.

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר