אומן והחסידים • אומן ראש השנה הבעל"ט מתקרב וככל שהמועד קרב ובא, נדמה כי בעיריית אומן עושים מאמץ גדול ואמיתי על מנת לשבור שיאים חדשים של התחממות ביחסים עם חסידי ברסלב והקהילה המקומית סמוך ונראה לציון רביה"ק

הרב אלי חשין שליט"א בתוכנית 'אומן והחסידים' צילום מתוך הקליפ
מאת: מערכת "אומן שלום" | ד' אב תשע"ו שתף
הגדל כתב:

אומן ראש השנה הבעל"ט מתקרב וככל שהמועד קרב ובא, נדמה כי בעיריית אומן עושים מאמץ גדול ואמיתי על מנת לשבור שיאים חדשים של התחממות ביחסים עם חסידי ברסלב והקהילה המקומית סמוך ונראה לציון רביה"ק.

כפי שדיווחנו בעבר, ראש העיר אומן קיים לאחרונה מספר פגישות עם עסקני ברסלב. זאת לאחר שנים לא מעטות של עוינות בין הצדדים. הפגישות הללו הולידו שיתוף פעולה פורה, לתועלת שני הצדדים. דבר שמתבטא הלכה למעשה בהכנות מצד עיריית אומן לקראת קליטת רבבות חסידי ברסלב בעיר, בשיפור התשתיות, שיפוץ כבישים, הגברת האבטחה באזור סביב הציון ועוד.

ביום רביעי האחרון בטלוויזיה המקומית של אומן שודר הפרק השני, מתוך סדרה "אומן והחסידים", פרי יוזמתו של ראש עיריית אומן, מר אלכסנדר ציבריי. הפרק השני של הסדרה עסק בהכנות לקראת בואם של ההמונים לאומן ראש השנה, באולפן התארחו עסקני ברסלב באומן וראש קהילת ברסלב בקייב הרה"ח ר' אלי חשין שליט"א. (הקליפ לא הועלה לאתר מכיון שמופיעות בו נשים).

הפרק נפתח בשאלה של המנחה המקומי אודות דמותו של רבי נחמן מברסלב, עליה השיב הרה"ח ר' אלי חשין שליט"א ברוסית שוטפת "רבי נחמן מברסלב, מעבר להיותו צדיק יסוד עולם, הוא אדם שהקדיש את כל חייו לעבודת ה' ועזרה לזולת. הוא עצמו אמר לא פעם כי הוא חי למען האחרים, כשמהות חייו היא לעזור להם לעמוד על הרגליים ולקרבם אל הקב"ה. הוא עשה את זה כדי שלאחיו יהיה עתיד מואר וטוב. רבי נחמן נודע, בין היתר, עקב הבטחתו לפוקדי ציונו הק' באומרו כי מי שיגיע לקברו, יתן פרוטה לצדקה ויקרא שם את התיקון הכללי, הוא יעשה עבורו בשמיים כל מה שרק אפשר כדי להוציאו מהגיהנום".

מדובר בהיסטוריה של ממש! זו פעם הראשונה שהתקשורת המקומית נותנת במה לחסידי ברסלב להתבטא ולהציג את הדברים בפני הצופים בצורה חיובית, עד כה, התקשורת המקומית התעלמה ונתנה במה לארגונים אנטישמיים שהאכילו את הצופים המקומיים בדברי שנאה כלפי היהודים המבקרים באומן.

הרב חשין בהמשך לדבריו מסביר את תופעת משיכת התיירות ההולכת וגדלה בעיר: "חסידים מבארים כי התכוון להוציאם מהגיהנום עוד בעולם הזה, כדי שיהיו אנשים טובים יותר, בעלי מידות טובות ואמונה גדולה באלוקים, כדי שלא יגיעו לגיהנום בכלל. עוד עניין שמושך כל כך הרבה אנשים להגיע לאומן זה היותו של רבי נחמן צדיק אוניברסלי. מדובר באדם שלמד לא רק תורה וכל מה שקשור למסורת שלנו, אלא היה בקיא להפליא בשלל נושאים. למעשה הוא היה בקיא בהכל. כמו שידוע היטב לחוקרים, רבי נחמן, למשל, הקדים במאות שנים בידיעותיו את מה שנודע למדע רק היום. כבר לפני מאתיים שנה הוא אמר וכתב בספריו את מה שהפסיכולוגים לומדים רק בשנים האחרונות. זה ועוד הרבה עושה את דמותו של רבי נחמן למעניין ומרתק עבור חוקרים רבים ולא רק יהודים. יהודים וגם לא יהודים מוצאים ברבי נחמן את עצמם. כל אדם מרגיש עת הוא קורא את ספריו שרבי נחמן מדבר דווקא אליו. כמו שכולנו יודעים וחשים, בכל דור ודור יש צרות וניסיונות. רבי נחמן ידע כבר לפני מאות שנים מה צפוי לדור הנוכחי וכתב עצות איך להתמודד עם הניסיונות שלו. הוא הגדיל לעשות והסביר בספריו מאיפה הכל נובע ולמה כל זה קורה. וזו הסיבה העיקרית להתקרבות ההמונית לרבי נחמן ולספריו, שכן כולם רוצים להתקרב אליו כמה שיותר כדי לקבל ממנו כמה שיותר".

לאחר שהרב חשין סיים את דבריו, העסקן חיים חזין קיבל את רשות הדיבור והציג בפני הצופים דיסק ובו ניגונים עתיקים של אנשי שלומינו אשר נמצאו באורח פלא באחד הארכיונים המפורסמים של קייב. נציג 'איחוד ברסלב באומן' מר אנדריי זסלבסקי סיפר לסיום מעט על הציון וציין כי גם גויים נוהגים לבקר בציון רבינו הק' ואף משאירים קוויטל (פתק עם בקשה) במקום.

לאור התחממות היחסים בין חסידי ברסלב לבין המקומיים ועיריית אומן, ראוי שננצל הזדמנות זו ונדאג לקדש שם שמיים ושם רבינו הק' - אנו מחוייבים לנהוג כבני תורה ולהציג התנהגות נאותה במהלך ההשתתפות בקיבוץ הק' של הרב'ה, להימנע מהתנהגות פרועה ומתלהמת ולגלות יחס נאות ותרבותי כלפיי המקומיים, למען המשך דו קיום חם וידידותי בין חסידי ברסלב לתושבי אומן.

וחשוב שנזכור העיקר לקיים את עצותיו של רבינו הק' ולקיימם בתמימות, אמונה ברבינו זה בכל הדברים, כשאין דרך ארץ אזי אפילו אם עושה דברים גדולים - אין הוא קשור לרבינו הק', כל אחד צריך לראות שדרכו יתהדר שם הצדיק!

  עוד באותו נושא:
ראש ממשלת אוקראינה יבקר בציון רבינו באומן
עיריית אומן נערכת לקליטת המוני המבקרים לקראת ראש השנה

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
מתחם ציון רבינו הק' הולך לשנות את פניו
חדשות אומן
פרוייקט חידוש פני הציון הק' יוצא לדרך במלוא המרץ, בימים אלה 'איחוד ברסלב באומן' בעבודות...
גדול הזמר החסידי באומן
חדשות אומן
גדול הזמר החסידי בציון רבי נחמן מברסלב באומן • גדול הזמר החסידי ר' מרדכי בן דוד הגיע היום לשאת תפילה בציון רבי נחמן
'יאנאייר' משיקה קו חדש לאודסה
חדשות תעופה
חברת התעופה 'יאנאייר' משיקה קו חדש לאודסה שיפעל בימי ראשון ורביעי - פתיחת הקו החדש יחל את
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
אתרי ברסלב
  • אגודת אהלי צדיקים אהלי צדיקים
  • אתר צילומים אתר צילומים
  • שער ברסלב שער ברסלב
  • כולל חצות כולל חצות
  • מוסדות ברסלב מוסדות ברסלב

קישורים לאתרי ברסלב

ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת אתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר