אומן נערכת לקליטת המוני התיירים שיבקרו בעיר בשבוע שלפני ראש השנה • הטלוויזיה המקומית באומן, החלה בשידור פרק הבכורה מתוך סדרה חדשה הנקראת "אומן והחסידים". הסדרה תעסוק ותלווה את ההכנות לקראת בואם של ההמונים לאומן - התוכנית הופקה ביוזמת ראש העיר מר אלכסנדר ציבריי, שלאחרונה יחסיו עם עסקני חסידי ברסלב באומן התחממו בצורה משמעותית - ראש ממשלתה היהודי של אוקראינה, מר ולדימיר גרויסמן, יערוך ביקור ממלכתי באומן, כדי לפקח בעצמו על טבען של ההכנות, דבר שלבטח מגביר את הלחץ על קברניטי העיר, להציג בפני ראש ממשלתם "קבלות" לשביעות רצונו.

העסקנים בפגישה עם ראש העיר - לפני כחודש צילום: באדיבות המצלם
מאת: מערכת "אומן שלום" | י"ד תמוז תשע"ו שתף
הגדל כתב:

העיר אומן חוגגת 400 שנה להיווסדה, כשהחגיגות לציון יום הולדתה של העיר, יתקיימו סמוך מאוד לקיבוץ הק' של ראש השנה, דבר המחייב את קברניטי העיר להתכונן לשני המאורעות במקביל. אומן, עיר בת כ-86.000 תושבים, נערכת לקלוט מספר דומה של תיירים אוקראיניים ותיירים יהודיים הבאים מכל העולם, מה שיוצר בעירייה המקומית מתח וחשיבה עמוקה במטרה ברורה וחד משמעית - לציין את שני האירועים על הצד הטוב ביותר מבחינתה. כשבוע לפני ראש השנה, ראש ממשלתה היהודי של אוקראינה, מר ולדימיר גרויסמן, יערוך ביקור ממלכתי באומן, ויפקח בעצמו על טבען של ההכנות, דבר שלבטח מגביר את הלחץ על קברניטי העיר, להציג בפני ראש ממשלתם "קבלות" לשביעות רצונו.

ראש העיר אומן מר אלכסנדר ציבריי, שלאחרונה יחסיו עם עסקני ברסלב באומן התחממו בצורה משמעותית יזם תוכנית טלוויזיונית חיובית שתעסוק ותלווה את ההכנות לקראת בואם של ההמונים לאומן. הטלוויזיה המקומית באומן, החלה השבוע בשידור פרק הבכורה מתוך סדרה חדשה הנקראת "אומן והחסידים".

התוכנית שעסקה בהכנות הצפויות לקראת בואם של חסידי ברסלב לאומן אירחה את עסקני ברסלב באומן שדיברו על הצורך לשפר את היחסים בין הגויים המקומיים לחסידים דבר שהביא בעבר לחיכוכים מיותרים עם המקומיים.

חיים חזין הי"ו אמר אמש, בשידור של הטלוויזיה המקומית, את הדברים הבאים: " אנחנו עובדים היום על ניסוח מכתב מיוחד שנעביר לכל חסיד, איך להתנהג בצורה הולמת כתייר. במכתב נפרט איך לכבד את החוק האוקראיני על הצד הטוב ביותר וכו' ואת התושבים המקומיים, זאת במטרה למנוע חיכוכים מיותרים. בין היתר אנו נבהיר לעולי רגל את חשיבותה המיוחדת של השנה הנוכחית עבור תושבי אומן אשר חוגגים 400 שנה להיווסדה ונדרוש להתנהג מהם בהתאם. החסידים הבאים בהמוניהם לקיבוץ הק' חייבים לזכור כי הם זה הפנים של כולנו והטעויות שהם עושים כיחידים, מכתימים, בסופו של דבר, קהילה שלמה. אנו מתכוונים להפיץ את המכתב באופן מסיבי בכל כלי התקשורת במטרה שרבים ככל האפשר ייחשפו אליו עוד לפני הגעתם לאומן. אנו מקווים ובטוחים כי גם הקיבוץ הק' של ראש השנה שלנו וגם החגיגות שלכם, לציון 400 שנות היווסדה של אומן, יעברו בהצלחה רבה".

לגבי נושא האבטחה, עליה נשאל, אמר חיים חזין את הדברים הבאים: "אנו מתכננים להגביר את האבטחה בצורה משמעותית. השנה תהיה אבטחה מוגברת במיוחד. באזור פושקינה יפטרלו שוטרים וגם חברות אבטחה מטעמנו... רוב התקריות נובעות בגלל השוני בין המנטליות האוקראינית לזו הישראלית. רבי נחמן אמר "תמיד יש תיקווה". לכן אנחנו בטוחים שנבין אחד את השני טוב יותר ונבוא האחד לקראת השני. אני בעצמי והחבר'ה שלנו, אשר חיים כאן שנים, מודעים לחוקים האוקראיניים ואם יהיה צורך נתערב בעצמנו על מנת לגשר במידת הצורך ולגרום לשני הצדדים לכבד איש את רעהו".

כזכור, לפני כחודש פרסמנו כי ראש העיר אומן מר אלכסנדר דליי זימן במפתיע ללשכתו, את העסקנים היהודים באומן, וביקש לקיים איתם דיונים משותפים בנושא ביטחון ומיסים הנחוצים לקופת העיר הנמצאת בגרעון חמור. בדיון השתתפו עסקנים חסידי ברסלב המנהלים עסקים ומלוניות ברחוב פושקינה וארגונים חברתיים אזרחיים מקומיים. ראש העיר קרא לשיתוף פעולה בין חסידי ברסלב והעירייה, נושא הביטחון הוא בין הדברים המרכזיים שהועלה בדיון, ראש העיר קרא לצדדים לשתף פעולה בנושא הביטחון המתוח בין היהודים לתושבים המקומיים.

העסקנים שהשתתפו בפגישה התפעלו מקריאתו של ראש העיר לשיתוף פעולה, ורואים בזה שינוי דרמתי שלא זכו לו עד כה, הרב אברהם לנדאו מנהל מלונית באומן שהשתתף בדיון אמר ל'אומן שלום': "יפה מצדו של ראש העיר שזימן אותנו לדיון, בהידברות, נוכל לפתור בעיות ולהמציא פתרונות שיהיו לטובת כל הצדדים. אנו שמחים על השינוי החדש שחל אצל ראש העיר, אנו נשמח לשבת ולדבר עם מי שמוכן לשבת אתנו - בהידברות נוכל לשתף פעולה ולמצוא פתרונות שיובילו ליחסים טובים בין השכנים המקומיים, ולהידוק השמירה המקומית שתספק ביטחון לתיירים ולחסידי ברסלב הבאים לאומן".

כחודש לאחר הדיון עם ראש העיר ניתן לומר כי אכן רואים שינוי דרמתי ביחסו של ראש העיר לחסידי ברסלב - ארגון האנטישמי 'סבבודה' אשר שם לו למטרה להכפיש בכל דרך אפשרית את היהודים הבאים לאומן, הפיץ לאחרונה ברחבי הרשת קליפים נגד חסידי ברסלב הבאים לאומן - בהתערבותו של ראש העיר - הקליפים הוסרו מיידית. אחד העסקנים, שביקש להישאר בעילום שם, סיפק עדות לכך עת ציין כי מעבר לפגישות עבודה עם ראש העיר, קיים ביניהם קו טלפוני ישיר לעת הצורך.

בשבועות האחרונים, עובדי העירייה החלו בשיקום הכבישים ברחוב פושקינה לצד עבודות נוספות שמתבצעות מיוזמתו של ראש העיר לקראת בואם של חסידי ברסלב לאומן.

  עוד באותו נושא:
התפתחות דרמתית ביחסו של ראש העיר אומן לחסידי ברסלב

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר