סערת חשיפת העצמות באומן • רבנים מומחים ועמם רבני ברסלב הגיעו אמש (רביעי) לאומן בכדי לבדוק את הממצאים בשטח בעקבות גילוי עצמות בני האדם באתר החפירות - האם קיימות מפות נוספות שלא התפרסמו עדיין? מה יעשו הכהנים? ומה יעלה בגורל השטחים שנרכשו ע"י חסידי ברסלב? הכל בכתבה

חלק ממשלחת הרבנים באתר הבניה - בתמונה, גולגולת שנמצאה במתחם  
מאת: מערכת "אומן שלום" | כ"ה אייר תשע"ו שתף
הגדל כתב:

כפי שפירסמנו השבוע, רבנים מומחים מטעם ארגון "אתרא קדישא" ועמם רבני ברסלב הגיעו אמש (רביעי) לאומן בכדי לבדוק את הממצאים בשטח בעקבות גילוי עצמות בני האדם, שנחשפו באתר החפירות ממול הקלויז דחסידי ברסלב.

הממצאים הוצגו בפני הרבנים, שאמורים להחליט ולהוציא פסק הלכתי משמעותי עבור סימון מעבר הכהנים ועבור בעלי הנכסים ובעלי הקרקעות בשטח העומד לבנייה.

רבני המשלחת עוסקים בימים אלו לקבוע את שייכות העצמות והממצאים שנמצאו באתר החפירות. חילוקי דעות רבים נשמעו באסיפת הרבנים והמומחים שהתקיימה אמש באומן, בשלב זה הרבנים ממתינים למפות וצילומי אויר חדשים שלא התפרסמו עד כה ואמורים לשפוך אור על עברו ההיסטורי של המתחם.

אחד מרבני ברסלב העומד בקשר עם המומחים הנמצאים באומן, אומר ל'אומן שלום' כי "מן הראוי לשים לב לכמה נקודות: א) לפני השואה לא היו כמעט מקרים של טשטושי בתי קברות וכל בתי הקברות באירופה ידעו עליהם, ולכן מאד תמוה! איך לא ידעו עליהם ר' לוי יצחק בנדר זצ"ל, ר' יואל שטרקס זצ"ל, ר' נחמן רוסישער זצ"ל, ור' יצחק גלבך זצ"ל ב) ניתן לבדוק בקלות האם הם נמצאים באופן מסודר, קבר קבר או בצורת שפך וערימה ואז ניתן בהחלט לסמוך על כך שהשלטונות שפכו אותם בעת בניית הבנינים הגבוהים שנבנו בשלהי שנות השישים, סמוך לציון רבינו הק'. בתקופת הקומוניזם, השלטונות היו הבעלים הפרטיים של כל בית ובית ובידם היה להחליט לעשות ככל העולה על דעתם כולל הפקעת החצר".

האם קיימות מפות חדשות שלא ידעו עליהם עד כה?

בשנת תשס"ד פורסם על חשיפת גבולותיו של בית החיים העתיק באומן, המקום אותו איווה רבינו הק' למנוחת עולמים רווי בדם של קדושי עליון. במהלך השנים מאז הותר לציבור להגיע באופן רשמי, צפה ועלתה לא אחת השאלה בדבר גבולות התיחום המדוייקות של שטח בית החיים בו טמונים אותם 30 אלף קדושי עליון. היו השערות כאלו ואחרות, על פיהן הוגדרו התחומים ומוקמה הדרך להיכל עבור הכהנים.

ועם זאת המחשבה שמא ישנה סטיה בתיחום בית החיים לא פסקה מלהטריד את חסידי ברסלב. משימת גילוי הגבולות המדוייקים הוטלה על ההיסטוריון המומחה הרב אלימלך שוחט שליט"א יליד לבוב שבאוקראינה, שלזכותו נזקפו שורה ארוכה של איתור ושיקום קבריהם של צדיקי עולם ברחבי רוסיה ואוקראינה.

הרב אלימלך שוחט שליט"א על רקע הציון הק'

לאחר 3 שנים של עבודה מאומצת חובקת עולם, שלא פסחה אף על ארכיונים נדחים ותיקים של מעצמות צבאיות, הודיע הרב אלימלך שוחט בתחילת חודש שבט תשס"ד כי סיים את המלאכה ויש בידו מפה מדוייקת של שטח בית העלמין.

על פי ממצאי המחקר שהעלה הרב אלימלך שוחט, גבולות בית החיים העתיק הם: במזרח - כשליש מרוחב כביש רח' פושקינה, בצפון - כחצי מרוחב כביש רחוב פירוסקה, בדרום - עד אמצע כביש רחוב בילינסקי, במערב - עד כשני מטר לפני הנחל.

המפה כפי שפורסמה בשנת תשס"ד לאחר מחקרו המקיף של הרב אלימלך שוחט - לחץ על התמונה להגדלה

כל הבניינים הקיימים בתוך שטח זה נבנו לאחר מלחמת העולם השנייה. בצילומי האויר של הצבא הרוסי משנת 1947 מלפני המלחמה ניתן היה להבחין בבירור בקברים ובבית העלמין. הממצאים שהוצגו באותה התקופה ע"י הרב אלימלך שוחט, הביאו לסימון מחודש של כל השטחים המותרים והאסורים לגישת הכהנים.את ממצאי המחקר תרגם הרב שוחט למפה מפורטת המשרטטת בבהירות רבה את גבולות שטח בית החיים.

כאן המקום לציין כי השלטונות הקומוניסטים דאגו להשמיד את כל המסמכים העירוניים שיכלו להרשיע אותם בפשעי מלחמה, בנוסף, הקומוניסטים לא שמרו מסמכים היסטוריים, לא היה להם כל יחס להיסטוריה. לעומת זאת, מידע רב טמון היה בדוחו"ת ששלחו המפקדים הנאצים ימ"ש למפקדה בברלין, הדוחות הללו פזורים בארכיונים שונים ברחבי העולם ואף נמצאים ברשותם של צבאות בנות הברית ובהם הצבא האמריקני ועוד, המפתח לגילוי עברו ההיסטורי של האזור טמון בדוחו"ת אלו הנמצאים בארכיונים אלו.

כעת, לאחר חשיפת עצמות בני אדם במתחם הבנייה מעבר לסימון המוכר לנו עד כה, החלו לעלות סימני שאלה רבים ולא ברור מהיכן הגיעו העצמות הללו שנחשפו בשטח הנמצא מחוץ לגבולותיו של בית העלמין שהתפרסמו לאחר מחקרו של הרב שוחט.

האם קיימות מפות נוספות שלא התפרסמו עדיין? מה יעלה בגורל השטחים שנרכשו ע"י חסידי ברסלב? היכן יהיה המעבר לכהנים? להחלטות ההלכתיות בעניין יהיו השלכות מעשיות לגבי הצורך לסמן מחדש את השטחים המותרים והאסורים לגישת הכהנים. וכן תוגבל הבנייה ללא אישור מהגורמים המוסמכים לכך. כאמור, בשלב זה הרבנים ממתינים למפות וצילומי אויר חדשים שלא התפרסמו עד כה האמורים לשפוך אור על עברו ההיסטורי של האזור כולו.

נמשיך לעקוב ולעדכן על ההתפתחויות...

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
מתחם ציון רבינו הק' הולך לשנות את פניו
חדשות אומן
פרוייקט חידוש פני הציון הק' יוצא לדרך במלוא המרץ, בימים אלה 'איחוד ברסלב באומן' בעבודות...
גדול הזמר החסידי באומן
חדשות אומן
גדול הזמר החסידי בציון רבי נחמן מברסלב באומן • גדול הזמר החסידי ר' מרדכי בן דוד הגיע היום לשאת תפילה בציון רבי נחמן
'יאנאייר' משיקה קו חדש לאודסה
חדשות תעופה
חברת התעופה 'יאנאייר' משיקה קו חדש לאודסה שיפעל בימי ראשון ורביעי - פתיחת הקו החדש יחל את
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
אתרי ברסלב
  • אגודת אהלי צדיקים אהלי צדיקים
  • אתר צילומים אתר צילומים
  • שער ברסלב שער ברסלב
  • כולל חצות כולל חצות
  • מוסדות ברסלב מוסדות ברסלב

קישורים לאתרי ברסלב

ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת אתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר