זעזוע באומן • במהלך חפירות באתר בנייה הממוקם ממול הקלויז דחסידי ברסלב באומן נמצאו עצמות בני אדם. 'אתרא קדישא' הוזעקו לאתר החפירות - רבני ברסלב עושים את דרכם לאומן בכדי לבחון את הממצאים החדשים שנמצאו באתר הבנייה.

גולגולת שנמצאה צילום: באדיבות המצלם
מאת: מערכת "אומן שלום" | כ"ג אייר תשע"ו שתף
הגדל כתב:

במהלך חפירות במתחם בנייה הממוקם ממול לקלויז דחסידי ברסלב באומן, נמצאו עצמות בני אדם. אנשי 'אתרא קדישא' שהגיעו לאתר הבנייה, עסוקים בבדיקת הממצאים החדשים שהתגלו במתחם הבנייה. בשל גילוי העצמות הוזעקו רבני ברסלב מישראל וכעת עושים הם דרכם לאומן.

על פי הממצאים שנמצאו ועל פי עדותם של חסידי ברסלב הנמצאים באומן, נמצאו במתחם החפירה עצמות שלמות של בני אדם הקבורים מטרים ספורים מתחת לפני האדמה. את אתר הבנייה רכשו כמה מחסידי ברסלב מתושבים גויים שהתגוררו עד לפני תקופה קצרה בבתים פרטיים שהיו בנויים בשטח, הממצאים החדשים שנתגלו מעוררים השתהות ותמיהה בקרב חסידי ברסלב משום שעד כה לא היה ידוע על הימצאות קברים במקום.

נוצר בלבול גדול בקרב אנ"ש! לא ברור האם השטח הוא אכן בית קברות או שמדובר באתר פינוי פסולת הבנייה, עוד מתקופת בניית הבניינים הגבוהים בפושקינה 46 העומדים ממש על בית החיים סמוך למקום קבורתו של רבי נחמן מברסלב זיע"א.

בשלהי שנות השישים, במסגרת בניית בנייני מגורים רבי קומות בכל רחבי בריה"מ לשעבר, תכננו השלטונות להרוס את כל הווילות הבנויות על שטח בית החיים (ווילות נוספות שעמדו באזור) ולבנות עליהם בנייני מגורים גבוהים. כאשר נודע הדבר לחסידי ברסלב, התעוררה מחאה עולמית שהגיעה – בסיועו של האדמו"ר רבי יואל מסאטמר זצ"ל, שקידם משלחת בראשותו של רבי מיכל דורפמן זצ"ל שנסעה לארה"ב בכדי לפעול אצל הממשל האמריקני. בחסדי שמיים ניצל הציון הק' עצמו וחלק מבית החיים, אולם חלקו כבר נהרס ונבנו עליו הבניינים ברחוב פושקינא 46 - 44 וחלק מפירוסקה 6. את פסולת הבנייה עם העצמות העבירו לאתר הסמוך.

אחד מתושבי אומן טוען כי מיד לאחר מציאת הקברים הוצגו בפני רבנים מפות ישנות המעידות כי מדובר בבית קברות יהודי נוסף שהוקם לפני כ-300 שנה, וככל הנראה בברסלב הסתמכו על מפות מאוחרות יותר ועל סמך אותם מפות סומנו מקום 'בית החיים' המוכר לנו עד כה.

עצם מציאת עצמות בני אדם במתחם, דורשת בירור הילכתי שעל פי הרבנים יוחלט כיצד להתייחס לכל אזור פושקינה. המשמעות: סימון מחדש של 'בית בחיים' עבור הכהנים הבאים לאומן. ותיתכן הפסקת הבנייה בכל האזור הסמוך לציון רבינו הק' כפי שיוחלט ע"י הרבנים שליט"א.

כאמור, דיינים מומחים ורבני ברסלב עושים את דרכם כעת לאומן. מחר (רביעי) תתקיים באומן אסיפה דחופה בשהשתתפות הרב אלימלך שוחט שליט"א המומחה לעניני קברים באוקראינה. אנו נמשיך לעקוב, ונעדכן בהחלטות שיתקבלו.

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
מתחם ציון רבינו הק' הולך לשנות את פניו
חדשות אומן
פרוייקט חידוש פני הציון הק' יוצא לדרך במלוא המרץ, בימים אלה 'איחוד ברסלב באומן' בעבודות...
גדול הזמר החסידי באומן
חדשות אומן
גדול הזמר החסידי בציון רבי נחמן מברסלב באומן • גדול הזמר החסידי ר' מרדכי בן דוד הגיע היום לשאת תפילה בציון רבי נחמן
'יאנאייר' משיקה קו חדש לאודסה
חדשות תעופה
חברת התעופה 'יאנאייר' משיקה קו חדש לאודסה שיפעל בימי ראשון ורביעי - פתיחת הקו החדש יחל את
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
אתרי ברסלב
  • אגודת אהלי צדיקים אהלי צדיקים
  • אתר צילומים אתר צילומים
  • שער ברסלב שער ברסלב
  • כולל חצות כולל חצות
  • מוסדות ברסלב מוסדות ברסלב

קישורים לאתרי ברסלב

ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת אתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר