'לא יכבה נרו לעולם ועד' • העיר אומן שאליה מגיעים רבבות יהודים מכל העולם ספוגה בהיסטוריה יהודית מפוארת וכואבת כאחד - 'אומן שלום' מגיש את סיפורו של המקום עם תמונות היסטוריות ונדירות שצולמו באומן בתקופת מלחמת העולם השניה

בית כנסת באומן צילום: מוזיאון אומן
מאת מערכת "אומן שלום" | כ"ז ניסן תשע"ו שתף
הגדל כתב:

תאריך ייסוד העיר אומן איננו ברור, אולם נמצאו עדויות על פי תרשימי מסמכים כי היישוב במקום החל מהאלף השלישי לפנה"ס. העדות הכתובה הראשונה לקיומו של המקום היא משנת 1609, כאשר העיר הועברה לשליטת האציל הפולני. אומן נטלה חלק פעיל במרד של בוגדן חמלניצקי נגד פולין, ולאחר ניצחונותיו הייתה חלק מהמדינה הקוזקית.

בשנים 1670-1674 שימשה כמקום מושבו של מיכאיל חננקו-הטמן של גדתה הימנית של אוקראינה. ב-1749 הגיעו לעיר ההיידמקים וטבחו קשות ביהודים הגרים בעיר. ב־1760 קיבלה העיר זכויות מגדבורג. מ-1772 שלט בעיר הגרף סטניסלב שצ'סני פוטוצקי; הוא התקין יריד ובנה את העיר מחדש.

ב-1768 התחיל מרד היידמקים. אלפי יהודים ופולנים מהערים הסמוכות מצאו בעיר אומן מקלט. מפקד המבצר מלדנוביץ שלח את איוון גונטה האיום שילחם נגד ז'לזניאק, אך זה עבר לצדו של האחר. צבאם המשותף של ז'לזניאק וגונטה פנה לכיבוש המבצר של העיר אומן. וטבח את כל היושבים היהודיים בעיר, מספר ההרוגים בטבח הגיע לכ-30,000, יהודים, לזכר המאורע חיבר רבי דוד חזן את קינת אומן המפורסמת, וכן תענית בימים ה', ו', ו-ז' בתמוז.

אומן הייתה חלק מנפת (אוקרוג) אומן מ-1923 עד 1930. ב-1932 חלק ממחוז קייב והחל מ-7 בינואר שנת 1954 חלק ממחוז צ'רקאסי.

ערב פלישת הגרמנים לאומן בה נותרו כ-13,000 יהודים, שהיו כשליש מכלל אוכלוסייתה הכללית. בתקופת השלטון הסובייטי הוסיפו רבים מיהודי העיר לעסוק במלאכה. יהודים אחרים היו לפקידים ופועלים במוסדות ובמפעלים ממלכתיים. במשטרת אומן פעלה מחלקה שהתנהלה בשפת היידיש, ובכמה בתי ספר למדו ביידיש. יהודים רבים המשיכו גם בתקופה זו לפקוד את קברו של רבי נחמן מברסלב זיע"א.

ב-1 באוגוסט 1941, כשכבשו הגרמנים את העיר אומן, חיו בה כ-15,000 יהודים, באקציה שנעשתה באומן ב-23-22 בספטמבר 1941 נרצחו מחוץ לעיר 1,412 גברים כ-3,000 נשים וילדים רוכזו במרתפי בניין ארגון הילדים הקומוניסטי המקומי בעיר, שם נרצחו מרביתם בחנק לאחר שכל פתחי האוורור במקום נאטמו.

יומיים לאחר האקציה פקדו הגרמנים על היהודים לעבור עד 1 באוקטובר לגטו שהוקם באזור השוק העירוני במרכז העיר. היציאה ממנו נאסרה, וליוצאים היה צפוי עונש מוות. בעת מעבר היהודים אל הגטו שדדו האוקראינים את רכושם של היהודים.

ב-8 באוקטובר 1941 נערכה אקציה גדולה בגטו, יהודי הגטו הובלו רובם אל מחוץ לעיר וחלקם נרצחו באגם הסמוך לנהר התשליך המכונה 'נהר הדמים' בו קיפחו בשנים האחרונות את חייהם 3 חסידי ברסלב.

יהודי הגטו הועבדו בעבודות כפייה מפרכות. מפעם לפעם הוכרחו היהודים לשלם לגרמנים דמי כופר, ו"זקן היהודים" אילץ את האמידים שבהם לגייס את הסכום הנדרש. ב-8 בינואר 1942 נצטוו תושבי הגטו להחליף את סרט השרוול בשני טלאים צהובים על הגב והחזה.

יהודי בן 90 אשר התגורר בבית מעל הנהר לא היה מוכן לקבל את זה שהחסידי ברסלב הולכים לטבול בנהר: 'איך אתם טובלים על אחיכם'? היהודי החל לספר בהתרגשות את סיפורו המצמרר, ואת שראו עיניו במלחמה הארורה בזמן השואה, היהודי מספר: "כידוע לכולכם הנאצים פלשו ונלחמו באירופה בזמן השואה, במטרה להשמיד את יהדות אירופה כולה, המלחמה הארורה הגיעה גם למרכזי הערים באוקראינה, בהם טבחו ביהודים באכזריות נוראה, הנאצים לא דילגו על העיר אומן, האוקראינים שיתפו פעולה עם הנאצים והגדילו באכזריותם החייתית בטבח כנגד יהודי העיר, הרוצחים המתועבים השתוללו בפרעות והרגו ביהודי העיר אומן, את היהודים הגרים באזור השליכו לנהר שנצבע כולו באדום מדמם של אחינו היהודים". האם לשם הנכם הולכים לטבול???

ציון רבי נחמן מברסלב בתקופת השואה

העיר אומן הייתה עיר אסטרטרגית עבור הנאצים ימ"ש בשל היותה ממוקמת בין קייב לאודסה. היטלר ימ"ש הקים מפקדה צבאית ראשית שבה הוא עצמו פיקד עליה, וביקר בה כמה וכמה פעמים בתקופת המלחמה, הנאצים בהוראתו של היטלר לא השאירו זכר מכל הבתי כנסיות שהיו קיימים באומן, הבית הכנסת היחיד שנותר לפליטה עד עצם היום הזה הינו הקלויז של ברסלב שנבנה עוד בזמנו של מוהרנ"ת. האוהל שהיה קיים על ציון רבינו הק' נהרס כליל באמצעות רימון שהוטל עליו.

בסיום המלחמה ראשי העיר אומן מכרו את כל השטחים של הבית עלמין הישן לגויים מקומיים כדי שיבנו שמה בתים, יהודי בשם ר' דניאל הגר ז"ל קנה את השטח איפה שקיים הציון של רבינו הק', והוא בנה את הבית בצורה כזו שהציון יהיה סמוך לחלון, ואנשי שלומינו, שהיו תקועים מאחורי מסך הברזל בזמן הקומוניסטים ימח שמם, היו באים בהצנע בכל פעם לציון הק' שמקומו המדוייק נשמר בדבקות עד עצם היום הזה.

צפו בתמונות היסטוריות נדירות שצולמו בעיר אומן בתקופת מלחמת העולם השניה.

הקלויז של מוהרנ"ת באומן - תמונה מלפני המלחמה

בית הכנסת היהודי שנחרב בתקופת המלחמה, הבית כנסת היה ממוקם ברחוב שלום עליכם

היהודים לקראת הוצאתם להורג

מקום רציחתם של יהודי אומן. במקום זה קיים אנדרטה המסמן את מיקום קבר אחים

האקציה שנערכה ע"י הנאצים ימ"ש באומן ב-23-22 בספטמבר 1941

תמונה המתארת את חייהם של יהודי אומן באותה תקופה - באופק ניתן לראות את נהר התשליך

מרכז העיר אומן

מרכז העיר אומן

פגז ברחובות העיר אומן

היטלר ימ"ש מגיע לאומן ומתקבל בכבוד רב ע"י האוקראינים

היטלר ימ"ש בביקור במפעל באומן המייצר אספקה לחיילים הנאצים ימ"ש

היטלר ימ"ש מסייר באומן

 

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר