התקשורת המקומית באוקראינה מספקת היום נדבך נוסף אודות התקומה היהודית במדינה בדמות שיקום ושיפוץ של בית המדרש העתיק בעיירת סדיגורא, הצמודה לבירת המחוז והעיר הגדולה באיזור - צ'רנוביץ - עם היוודע הבשורה מכיוון סדיגורא, נדמה כי באומן נלחצו כמעא כאשר הבוקר הועלתה ידיעה בעיתון המקומי באומן שכותרתה כמו זועקת "בשורה משמחת לחסידים. בשורה עצובה לתקציב המקומי".

בית המדרש העתיק בעיירת סדיגורא

 

מאת: שימי בקר | פורסם: כ"ו אדר ב' תשע"ו שתף

התקשורת המקומית באוקראינה מספקת היום נדבך נוסף אודות התקומה היהודית במדינה, בדמות שיקום ושיפוץ של בית המדרש העתיק בעיירת סדיגורא, הצמודה לבירת המחוז והעיר הגדולה באיזור- צ'רנוביץ.

כמו כן מדווחים האוקראינים כי גם קברו של רבי ישראל פרידמן מרוז'ין זיע"א, הקבור במקום, ישופץ ואף יוקם מלון כשר לרווחת עולי רגל יהודים, המגיעים לסדיגורא במשך כל השנה לשפוך ליבם כמים אצל ציון ה"רוז'ינער".

יש לזכור כי רבי אברהם פרידמן מרוז'ין זיע"א, הינו נין של המגיד ממעזריטש זיע"א ואב למספר ענפי חסידויות כמו סדיגורא, שטפנשט, צ'ורטקוב והוסיאטין. כך שיש להניח כי המלון המתוכנן לא ישאר מיותם...

אם היוודע הבשורה מכיוון סדיגורא, נדמה כי באומן נלחצו כמעא. כאשר הבוקר הועלתה ידיעה בעיתון המקומי באומן שכותרתה כמו זועקת "בשורה משמחת לחסידים. בשורה עצובה לתקציב המקומי".

כתב 'אומן שלום' שימי בקר בדק לעומק את הפאניקה ברחבי אומן וגילה כי המקומיים שם מעלים חשש כבד כי עולי רגל לעיר הגעגועים, אומן כמובן, יעדיפו את סדיגורא... אמנם עשבים שוטים המשתייכים לארגונים לאומניים אוקראיניים, אשר הרימו ראש בעקבות הפלישה הברוטאלית הרוסית למזרח אוקראינה וחצי האי קרים, אשר נגע האנטישמיות לא פסח עליהם, נוהגים לקרוא לאומן בנימת גנאי "ישראל הקטנה" או "שטייטל (עיירה) יהודית", אך מסתבר (שוב) שהרוב השפוי של המקומיים באומן מודעים היטב, בפרט היום עת הכלכלה האוקראינית בשפל חסר תקדים, כי רק מהיהודים הנוהרים בהמוניהם אומנה לפקוד את הציון הקדוש, תבוא ישועתם.

אגב למי שמעוניין לפעול ישעות אצל ה"רוז'ינער"-רבי אברהם פרידמן מרוז'ין זיע"א, המרחק בין אומן לסדיגורא נע סביב 7 שעות נסיעה.

ולסיום, נכדו של רבי אברהם פרידמן מרוז'ין-רבי אברהם מתתיהו פרידמן זיע"א, המכונה "הצדיק משטפנשט" הוא ממש "מתחת לאף" בבית העלמין האזרחי נחלת יצחק בין ת"א לגבעתיים...

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר