פרסום ראשון • הרב רפאל 'רוני' גרינוולד ז"ל האיש שמילא תפקידים ייחודיים בעסקאות של חילופי מרגלים בין ארה"ב לברית המועצות שהתפרסמו בכל אמצעי התקשורת בעולם, בראיון שנערך זמן קצר לפני פטירתו עם כתב 'זמן' הוא נזכר בחוויות מדהימות ודרמטיות בהן הוא זכה להשתתף, כחלק מהצלחותיו המסחררות העולות על כל דמיון, סיפר כיצד ניצל את מעמדו בעולם הדיפלומטיה והריגול והצליח לפתוח מחדש את אומן בפני חסידי ברסלב.

רפאל גרינוולד ז"ל על רקע הציון הק'

צילום: 'זמן' - מכון ברסלב 'הר המור'

מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: י"א אדר א' תשע"ו שתף

רפאל גרינוולד נכנס לתחום הדיפלומטיה הבינלאומית החשאית, במטרה להביא לשחרורם של האסירים היהודים מרקוס ונתן שרנסקי, אך במהלך השנים התרחב היקף שליחותו במידה רבה מאוד, הוא למד במהירות כיצד פועל עולם הדיפלומטיה ויצר קשרים בדרגים הגבוהים ביותר, את קשריו הוא ניצל לטובת היהודים והקהילות היהודיות בברית המועצות בתקופת מסך הברזל.

את מעמדו הדיפלומטי ניצל רפאל גם לטובת חסידי ברסלב ודאג להביא את האישורים הנחוצים בכדי שיוכלו חסידי ברסלב לבקר במקום מנוחתו של הצדיק רבי נחמן מברסלב זיע"א בעיר אומן, כך מספר גרינוולד לכתב 'זמן' הרב אברהם יעקב טרקלטוב:

"היה זה לפני מעט יותר מ-50 שנה, ממשלת אוקראינה נפגעה ממשהוא, וביקשה למנוע מחסידי ברסלב להגיע לאומן. 4 קבוצות של ברסלבר'ס הגיעו אלי, לאחר שנודע להם כי יש לי קשרים עם הממשלה הרוסית ועם הקג"ב, וביקשו ממני לעזור להם. בתגובה לבקשתם, הבאתי את ראש עיריית אומן לניו יורק והכנתי לו קבלת פנים גדולה בחיידר בבורו פארק. כל הילדים הגיעו והוא התקבל בכבוד רב.

עם ראש העיר אומן דאז, בביקור בישיבת קרלין סטולין, במסגרת התערבותו של רפאל גרינוולד למען חסידי ברסלב - צילום: מתוך מגזין 'זמן'

לאחר מכן לקחתי אותו למנהטן, לחנות הענק המפורסמת למכשירי חשמל ואלקטרוניקה B&H הרשיתי לו לקנות מה שהוא רוצה, על חשבוני. בינתיים, פטפטתי איתו על היהודים שצריך להרשות להם להגיע לאומן. הוא אמר לי שהוא בסך הכל ראש העיר, ישנם גדולים בהרבה ממנו, והדבר נמצא בידיהם.

ואז אמרתי לו: "בוא נדבר גלויות. אמור לי כמה כסף המשחק הזה צריך לעלות". אחרי שהוא הרהר בדבר במשך מספר דקות, הוא השיב לי כי המחיר יהיה מליון רובל (10.000$). חסידי ברסלב מיהרו לשלם את הסכום וקיבלו בחזרה את הזכות להגיע לשם (לאומן). לאות הערכה, הם הביאו אותי לאומן כאורח לראש השנה, ודאגו לי למקום לינה ממש קרוב לציון, היה זה חג מאוד יפה. באותה תקופה, הגיעו חמישה או שישה אלף אנשים בלבד, זו הייתה חוויה שקשה לתארה במילים, תמיד אזכור אותה".

שליחותו של רפאל לא הסתיימה בזאת. באותו ביקור, הוא סייע במאמצים להציל את קברו של רבי נחמן מברסלב מפני כוונה להעביר את הבעלות על המקום לידיהם של הגויים המקומיים, וכך הוא מספר:

"אחד מחסידי ברסלב (ר' מיכל הגר ז"ל) הציל את הקבר מציפורני הקומניסטים, אחרי מלחמת העולם השנייה, כאשר הקים בית צמוד אל הציון. כעת, לא הייתה כל אפשרות להקים בניין נוסף באתר. הטריק עבד, אך בשנים מאוחרות יותר קנתה את הבית כפרייה אוקראינית, שהחלה להקשות מאוד על היהודים שביקשו להתפלל שם. לאחר נפילתו של מסך הברזל, ביקשו החסידים לקנות את הבית ולהקים בניין מעל הקבר.

הבית שנבנה על הציון - התמונה באדיבות ר' אהרן קליגר מכון ברסלב 'הר המור'

האישה, שידעה כמה חשוב להם המקום, דרשה מחיר מופרז ביותר עבור ביתה, והסכום רק הלך ותפח עם כל שנה שעברה. החסידים הרגישו שהם תקועים, הבאתי איתי לאומן את אחד ממכריי, איש עסקים שהתגורר ברוסיה. יהודי זה לא היה בבית הכנסת, מי יודע כמה שנים, וקוויתי כי אוירת החג במקום כזה תשפיע עליו באופן חיובי. באותה שנה, כל עשירי ברסלב התכנסו לאסיפה באומן, וביקשו ממני לדבר עם אותו ידיד שלי. הוא נענה לבקשה ונכנס לעובי הקורה, כשהוא עוזר להם הרבה מאוד, הן עם כספים והן עם ניהול משא ומתן במקומות הנחוצים".

רפאל מסיים ואומר: "בסופו של דבר, הועברה הבעלות על חלקת האדמה סביב הקבר, לידיהם של חסידי ברסלב".

הכתבה תומצתה מתוך מגזין 'זמן' המשיכו לקרוא במגזין על מעשי הגבורה של רפאל גרינוולד ז"ל.

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר