יהודי קהילת 'ברשד' - אוקראינה הגיעו היום (רביעי) להתפלל בציון רבי נחמן מברסלב - גבאי הקהילה ב'ברשד' חיים ויגודנר אומר כי "לאחד מבני הקהילה חל יום היארצייט של אחד מבני משפחתו ובקהילה לא ניתן למצוא מנין יהודים לאמירת קדיש" - תושבי קהילת אומן הניחו להם תפילין כאשר חלקם זכו להניח תפילין בפעם הראשונה בחייהם

אומרים קדיש בציון צילום: הרב פרץ קראהן
מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: ז' תמוז תשע"ה שתף

ברשאד (Bersad) עיירה במחוז באלטה ,(Balta) במרחק 144 ק"מ מדרום-מזרח לעיר ויניצה. 'ברשד' - אוקראינה נמצאת על אם הדרך המקשרת בין אומן לברסלב, כ- 80 ק"מ מאומן וכ - 100 ק"מ מהעיר ברסלב.

בתחילת המאה העשרים חיו ב'ברשד' כ-7,000 יהודים – רוב אוכלוסייתה. במלחמת האזרחים ברוסיה (1920-1918) נרצחו כ-150 יהודים בידי האוקראינים.

ב 29 ביולי עם כניסת הגרמנים והרומנים לעיר נהרגו בה כ -10,000- איש, יהודים ואוקראינים. היהודים הנותרים רוכזו בגיטו שהוקם בחלק התחתון של העיר המכונה דולינה. היה זה הגיטו הגדול ביותר בין הדנייסטר לבין הבוג, ואליו הובאו כ - 20,000 נוסף על 5,000 היהודים המקומיים.

בהגיע החזית לעיר אומן השתכנה בברשאד מיפקדה מקומית גרמנית "אורטסקומאנדאנטור" מיחידת גסטאפו. ראש הגסטאפו היה מאיור פון ברייטאג (Breitag ) מאז התחיל הרג רב ביהודים. הוא נהג לומר, כי עליו להרוג שלושה יהודים מדי יום ביומו, על מנת לרומם את מצב רוחו.

ב14- במארס 1944 כבשו הסובייטים את העיר. מיהודי המקום נותרו בחיים כ2,000- איש. כעבור זמן מה הוציאו את הגופות משלושת הקברים בעמק ברלובקה וקברו אותן בבית העלמין היהודי בברשאד. עוד בתקופת השואה (1943) הקימו המגורשים באותו בית קברות מצבה וחקקו בה כתובת שחיבר רב ברל יאסר מבריצ'ן לזכר הקרבנות, שנפלו על קידוש השם, וזו לשונה :

"לזכר עולם, לזכר חורבן עולם, לעם עולם, לימי עולם, בגיא השיברון על דמי לגיון רבבות ישראל, בלי מורה וגואל, "אבות בנים וטף ונשואי פנים, בקברי אחים יחדיו לא נפרדו. . . קרבנות עריץ בחייהם, ובמותם נצמדו".

כיום בעיר 'ברשד' חיים כ - 40 יהודים בלבד.

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר