סיפורו של הגן המופלא - גן סופיה

במוזיאון בקייב נמצאה תמונתו של המושל פוטוצקי שהיה אוהב יהודי מושבע, והקריב את בתו היחידה סופיה למען יהודי אומן, פוטוצקי בנה פארק על שם בתו "גן סופיה", רבי נחמן מברסלב התבטא ואמר " להיות באומן ולא להיות בסופיה? "
   
מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: כ"ג ניסן תשע"ד שתף

גן סופיה בעיר אומן, הינו פארק מרהיב, והוא מוגדר כאחד משבעת פלאי אוקראינה. בעברו היה אחד משלושת הגנים היפים בעולם. הגן מרהיב ועמוס פינות חן, מפלים, ארמונות היסטוריים, ונחלי מים. הפארק נקרא ע"ש סופיה בתו של המושל פוטוצקי, שבנה את הפארק לכבודה. הפארק נחשב לאחד מאתרי התיירות הבולטים באוקראינה. סיפורו ההיסטורי של הגן, קשור בסיפורה של אומן היהודית, סיפור על קידוש ה' הגדול שארע בפארק שבגינו בחר רבי נחמן להיטמן בו.

רבי נחמן מברסלב התבטא פעם ואמר: "להיות באומן ובסופיא לא? "אין אומן זיין און אין סופיא נישט?" גן "סופיא" היה גן נפלא מאד, שנטעו בו כל סוגי העשבים והצמחים והאילנות שבעולם. לימי סוכות היו הנוכרים מוכרים לולבים שקטפו משם, ובאמצע הגן היה מכון מיוחד ללימוד סגולות הצמחים, והיה אחד משלשת הגנים המופלאים שבעולם" (שיח שרפי קודש).

אוקראינה היתה נתונה באותן שנים תחת שלטון פולין, בשנת תק"ך מרדו ההיידמאקים בשלטון פולין, החריבו את אומן ושרפו באש את רוב רובה של העיר אומן. ההיידמאקים לא פסחו על היהודים, שישבו בקרבת העיר אומן וטבחו בכל יהודי שנקרה בדרכם. כאשר קרבו המורדים לאומן, נעל המושל פוטוצקי את שערי העיר, והבטיח ליהודים הגרים בה השלא יתן שיפגעו באף יהודי בעיר. כאשר הגיעו המורדים לעיר, נתקלו בעיר מבוצרת וחתומה, כאשר נכשלו בניסיון לפרוץ את חומות העיר, קראו המורדים אל המושל: "תן לנו להיכנס ונהרוג ביהודים ולא נגע בך לרעה, אך אם לא תפתח, נפרוץ אנו את העיר ונהרוג את בתך היחידה לעיניך!", מושל העיר לא נכנע... לאחר מאמצים חוזרים ונשנים, הצליחו המורדים ההיידמאקים לפרוץ את  שערי העיר, קיימו את הבטחתם והרגו את בתו של המושל סופיה, לנגד עיניו.

שנה לאחר הפרעות, בנה המושל פוטוצקי את העיר מחדש, והקים את גן "סופיה"  לזכר בתו סופיה שנהרגה. לאחר שהכניעו הפולנים את המורדים, בנה המושל פוטוצקי את העיר בשנית, והקים בה את הגן המפורסם "סופיפקא", לזכר בתו האהובה שנהרגה.

חלפו כמה שנים, ובשנת תקכ"ח שוב ההיידימאקים מרדו נגד הפולנים, ושוב צרו על העיר אומן. הפולנים שלחו את איוון גאנטע כדי להכניעם, אלא שהוא בעצמו נכנע והצטרף למורדים שהתאחדו שניהם לכבוש ולהחריב את  העיר אומן, כולל כל היהודים שבה. הקוזקים  פרצו לאומן, וטבחו ביהודים. באותה שעה, התקבצו רבבות היהודים באומן בבית הכנסת, נתעטפו טליתות וזעקו בתפילה לבורא עולם, שיציל אותם מפני הרשעים הארורים. כשהגיעו הקוזקים הפורעים לחצר בית הכנסת, איוון האיום שעמד בראשם, העמיד כמין חופה, בגובה נמוך מגובה האדם ועל יד פתח החופה העמיד צלם עבודה זרה, והכריז שכל היהודים שיעברו דרך החופה, חייהם יינתנו להם במתנה, ומי שלא יכרע לצלם יומת במקום. נתקדש שם הבורא, ומכל אותם  30,000 יהודים קדושים לא כרע אחד! אנשים נשים וטף, כולם בחרו למות במיתות משונות, ע"י הפורעים הקוזקים, אך לא לכרוע ברך לצלם עבודה זרה.

'רבי דוד חזן' זצוק"ל היה מיחידי היהודים שנשארו לפליטה בעיר אומן, והסתתרו בזמן הפרעות במערה הקרובה לעיר, הם היו היחידים שנותרו לפליטה. לאחר שהפורעים עזבו את העיר, ר' דוד חזן ועוד כמה יהודים שניצלו ממוות אספו את גופות הקדושים להביאם לקבורה, הגופות נערמו לכדי 2 הרים גדולים.

בעקבות הטבח הנורא, כתב רבי דוד חזן את "קינת אומן", בה הוא מתאר את המעשה ומקונן על רבבות ההרוגים. וכך הוא כותב: "ביום ההוא בא מספר ההרוגים ערך שלושים אלף נפשות מישראל, יזכרם אלהינו לטובה עם שאר צדיקי עולם וינקום דמם השפוך בימינו לעינינו, ולרחם על פליטתינו, ומהר ויחיש לגאלנו, על ידי משיח צדקינו, ותבנה בית מקדשינו, במהרה בימינו, אמן ואמן."

במקום זה, בחר גם רבי נחמן מברסלב  להיטמן באמרו: "אין אתם יודעים גודל יקרת מעלת קדושת זה הבית החיים דפה, כי הוא יקר וקדוש מאד", קברו נכרה בין 2 הגבעות שהתנשאו מעל הקדושים.

על זה רבי נחמן מברסלב זצוק"ל התבטא באומרו: "להיות באומן ולא להיות בסופיה?", וזה לשונו: "אין אומן זיין און אין סופיא נישט?". לזכר אותו מושל, שלא נכנע לאיומיהם של הקוזקים ההיידימאקים, והעדיף לסכן את חיי בתו היחידה, אך לא להפקיר את יהודי עירו.

עוד באותו נושא

קינות אומן שחבר ר' אברהם חזן זצ"ל
חרב גאנטע - הגזרות והצרות שעברו על אחינו בני ישראל בעיר אומן וסביבותיה
יארצייט של 30,000 קדושי עליון שמסרו את נפשם על קדושת ה' באומן

למידע נוסף אודות גן סופיה

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר