ראש עיריית דנייפרופטרובסק, העיר השלישית בגודלה באוקראינה, החליט לקרוא לאחד מרחובותיה המרכזיים של העיר על שמו של הרבי האחרון מליובאוויטש זיע"א. 'אומן שלום' יוצא בתחקיר כיצד נולדה היוזמה לכך, בעיר אשר קולטת מדי שנה אלפי חסידי ברסלב הנוחתים בנמל התעופה המקומי בדרכם לקיבוץ הק'. ומדוע דווקא באומן - עיר בה הנתח העיקרי של תקציבה מגיע הישר מכיסם של עשרות אלפי המבקרים בציון הק', היוזמה לקרוא לרחוב על שם רביה"ק, עדיין תקועה?

חונכים את שמו החדש של הרחוב צילום: DJC
מאת: שמעון בקר | ט"ו תמוז תשע"ו שתף
הגדל כתב:

לאחר מספר לא מבוטל של צעדים בוני אמון מצד הממשלה האוקראינית כלפי הקהילה היהודית המקומית והכרה פומבית בעבר היהודי העשיר על אדמת ערש החסידות, מגיעה עדות נוספת לניסיון מיגור האנטישמיות ותקומה יהודית מחודשת באוקראינה. והפעם מגיעה הבשורה מדנייפרופטרובסק - העיר השלישית בגודלה במדינה.

ראש עיריית דנייפרופטרובסק, מר בוריס פילטוב, החליט לא מכבר לקרוא לאחד הרחובות המרכזיים של העיר, בת כמעט מיליון ורבע תושבים, על שמו של הרבי האחרון מליובאוויטש - רבי מנחם מנדל שניאורסון זיע"א. החלטתו של ראש עיריית דנייפרופטרובסק הכתה גלים ברחבי אוקראינה וזכתה להדים גם מחוצה לה, דבר שגרם גם ל "אומן שלום" להכנס לעובי הקורה ולערוך תחקיר מעמיק מול הקהילה היהודית בעיר אשר קולטת אלפי חסידי ברסלב מדי שנה, כאלה הנוחתים בנמל התעופה של דנייפרופטרובסק, בעיקר לקראת הקיבוץ הק' של ראש השנה באומן.

אחד מראשי הקהילה של דנייפרופטרובסק, מר אולג רוסטובצוב, סיפר ל "אומן שלום" כיצד אחד הרחובות המרכזיים של עיר כה גדולה ומשמעותית, בארץ נכר, נושא היום בגאון את השם "מנחם מנדל שניאורסון". " לאחר הפלישה הרוסית לחצי האי קרים והמלחמה המתמשכת מול הבדלנים הפרו-רוסיים במזרח אוקראינה, הוחלט ע"י הממשלה המקומית לנקוט בצעדים אשר יעלו את המורל של העם האוקראיני. אחד מאותם צעדים הינו חוק שינוי שמות הרחובות אשר מזוהים עם התקופה הסובייטית. בדנייפרופטרובסק שונו שמות של כ-300 רחובות, בעלי אוריינטציה סובייטית-קומוניסטית. ראש העיר החליט לכבד את ההיסטוריה היהודית העשירה של העיר והעלה הצעה לקרוא רחוב ע"ש אביו של הרבי - הרה"ג רבי לוי יצחק שניאורסון זצ"ל, אשר פעל בעיר ואף שימש כרבה הראשי. אך בשל הסיבה שבית כנסת המרכזי והמפואר של העיר ועוד מוסדות יהודיים כאן כבר קרואים על שמו, החליטו ראשי הקהילה להמליץ לראש העיר לקרוא את שמו של הרחוב ע"ש הרבי".

כמה יהודים מתגוררים כיום בדנייפרופטרובסק?

"משהו כמו חמישים אלף" עונה אולג בנימה טבעית ומשאיר את האיש מצדו השני של הקו המום. המום בלשון המעטה... כמה שניות של שקט מהורהר מצדי גורם לאולג להבין, גם ממרחק של אלפי קילומטרים, את "הבום" הגדול שלי בעקבות התשובה שלא ממש ציפיתי לקבל ומייד כמו זורק לי גלגל הצלה. "חמישים אלף לפי ההלכה" הוא מדגיש ועובר לשלב ההסברים. "בתקופה הסובייטית הייתה כאן, כמו בכל רחבי ברית המועצות לשעבר, התבוללות גדולה. אלפים ואולי אף עשרות אלפים מיהודי העיר בכלל אינם מודעים למוצאם היהודי. פגשתי לא מזמן כומר שרק לאחרונה נודע לו כי אמו הייתה יהודיה. אך היהודים לאט לאט מקלפים מעצמם את הקליפות וחוזרים לבית אבא. בליל סדר המרכזי שערכנו בשנה שעברה היו כאלפיים משתתפים. גם מי שלא עושה תשובה שלמה, שב ליהדות. כל אחד כפי דרגתו".

כשביקשתי מאולג לספר לי בקצרה על מהות הקהילה היהודית בדנייפרופטרובסק והיקף פעילותה, הוא הצליח להדהים אותי שוב... "קודם כל אני רוצה לציין את הגאווה הגדולה של הקהילה היהודית בעיר - "בית מנורה" אשר מוכר כמרכז היהודי הקהילתי הגדול בעולם. זהו קומפלקס ענק של שבעה בנייני פאר ענקיים אשר נבנו זה לצד זה בצורת המנורה. מלבד בית כנסת פעיל, ניתן למצוא במקום מוזיאון יהודי בו מבקרים באופן תדיר לא רק יהודים ואזרחי אוקראינה, בית מלון מפואר לתייר היהודי, מרכולים כשרים, מסעדות ומאפיות כשרות, בית כנסת, מקווה. בקיצור כל הנדרש למי שחפץ לקיים שיגרה של חיים יהודיים. מלבד "בית מנורה" פועלים בדנייפרופטרובסק מוסדות כמו "חב"ד דנייפרופטרובסק", מכללת "בית חנה", ביה"ס "אור אבנר", בית היתומים "צבאות השם", ישיבה גדולה "נחלת יצחק" ויש עוד".

כשהשיחה תפסה כיוון למושגים כמו "תודה רבה" ו"היה נעים להכיר" אולג מבקש ממני בנחישות להדגיש כי הצמיחה היהודית המחודשת באוקראינה של היום, לאחר נפילת מסך הברזל ופירוק ברית המועצות, בשיאה ואף מדגיש כי ראש העיר מינה אותו, דווקא אותו - היהודי הגאה, ליועצו האישי לעינייני דתות ומיעוטים ומיידע אותי כי רחוב "שלום עליכם", גם הוא במרכז העיר, קיים בדנייפרופטרובסק כבר עשרות שנים.

לאחר השיחה עם אולג, בהחלט קל יותר לעכל איך אוקראינה בחרה לראש ממשלתה מישהו עם שם משפחה כמו גרויסמן...

בעקבות חוק שינוי הרחובות בעלי אוריינטציה סובייטית באוקראינה, גם באומן, בדומה לדנייפרופטרובסק, החלו לא מכבר קברניטי העיר במימוש החוק הלכה למעשה. עשרות רחובות בעיר הגעגועים שינו בין לילה את שמם, דבר אשר גרם ל "אומן שלום" להעלות לפני מספר חודשים הצעה - לקרוא לרחוב בילינסקי (סופר סובייטי), בו ממוקם הציון הק', לרחוב ע"ש רבי נחמן מברסלב. זאת כמחווה מתבקשת לעשרות אלפי חסידי ברסלב אשר פוקדים את אומן מדי שנה ומכניסים לקופת העיר את הנתח העיקרי שלה, עשרות מיליוני דולרים, פריבילגיה מאוד לא שגרתית עבור עיר בת כ - 80.000 תושבים, במדינה מוכת משבר כלכלי. עסקני ברסלב, תושבי ק"ק אומן, הרימו את הכפפה והגיעו עמה עד לראשי מחוז צ'רקסי, אליו משתייכת אומן. שם, יש לציין, נענו בחיוב לבקשת אנ"ש ונתנו אור ירוק למהלך.

חודשים עברו מאז ה - "כן" המיוחל למה ומדוע, לבטח תשאלו, נתקע המהלך המתבקש כל כך? ובכן... כשבעיריית אומן נתקבלה ההוראה מגבוה, קרי ראשי המחוז, ניסו שם להוציא את המהלך לפועל ואם הכל היה הולך כמתוכנן, הרחוב אמור היה להקרא כבר מספר חודשים ע"ש רבנו הק'.

כשבעיריית אומן החלו לפעול בנושא, קמו, כמו משום מקום, אנשי ארגון "סבובודה"- ארגון אוקראיני לאומני, אשר הרים ראש בעקבות הסיכסוך עם רוסיה. הארגון מתנגד לכל מה שלא אוקראיני, ובין היתר ידוע בעמדותיו האנטישמיות. יש לציין כי ל "סבובודה" מספר תומכים מצומצם עד מאוד, ללא נציגות בפרלמנט המקומי. אך החבר'ה המשתייכים אליו "יודעים לעשות רעש". אלה פנו לעיריית אומן והביעו התנגדות חד משמעית למהלך. התערבותם הלא צפויה של אנשי "סבובודה" הביאה לשינוי שם הרחוב לשם של איש רוח אוקראיני.

ל "אומן שלום" נודע כי אנשי "סבובודה" דרשו מעסקני ברסלב באומן כעשרת אלפים דולר למען הסרת התנגדותם. מסתבר שלפחות מבחינת אנשי "סבובודה" גם לאידיאולוגיה יש מחיר...

התלבטנו לא מעט, במערכת "אומן שלום", האם להעלות את הנושא מחדש. חששנו מליבוי יצרים מיותר בין אנ"ש המתגוררים באומן לבין אנשי "סבובודה". אך כשהגיעה אל שולחננו הידיעה מדנייפרופטרובסק, עיר כה משמעותית באוקראינה, אולי המשמעותית ביותר אחר קייב הבירה, לא יכולנו להתעלם עוד. למה בדנייפרופטרובסק כן ובאומן לא? כאן זה המקום לציין כי היוזמה לקרוא לאחד מרחובותיה המרכזיים של העיר השלישית בגודלה באוקראינה, בת כ-מיליון ורבע תושבים, באה מכיוונו של ראש העיר, ללא שום לחץ והתערבות כלשהי מצד הקהילה היהודית.

אנו, ב "אומן שלום" מקווים כי בעיריית אומן לא יתעלמו מהמודל שהציבה דניפרופטרובסק, אלא יאמצו אותו הלכה למעשה בעיר האוקראינית היחידה בה המטבע הישראלי עושה את ההבדל...

יש לכם סיפור מעניין? שתפו אותנו ונפרסם shimibeker770@gmail.com

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר