לדאבוננו, אנו שומעים חדשות לבקרים על חילול בתי העלמין היהודיים בכל העולם. לכל מחלה יש תופעות לוואי וחילול בתי העלמין היהודיים, בכל רחבי הגלובוס, היא אחת מתופעות לוואי של מחלת האנטישמיות. כעת, עת שבנו בחסדי ה' לארצנו, קל יותר להעלים עין ולהמשיך הלאה. אך חילול בתי העלמין וביזוי כבוד אחינו הינו קו אדום • טור אישי

מצבות מנותצות - חילול בית החיים בשבוע האחרון צילום : קהילת ויניצה
מאת: שמעון בקר | י"ד אייר תשע"ו שתף
הגדל כתב:

לפני כשנתיים, הגעתי לראשונה לקברו של סבי ע"ה, אשר טמון בבית העלמין היהודי בעיירה טומשפול, הסמוכה לברסלב. כשהגעתי לגבעה בה נמצא בית העלמין, שקוע עד עמקי נשמתי בתוך חשש כבד הכיצד אמצא את הקבר והאם בכלל הקבר הוא לא עוד שריד בדמות אבן מנופצת, אחת בין אלפים.

לפתע יצא משער בית העלמין גוי מקומי, זקן בימים, ופסע אט אט לעברי. "בטח הגעת מישראל לפקוד את קברי קרוביך" ספק שאל וספק קבע אותו הזקן המקומי. הנהנתי בראשי. "שמי מיקולה. אני גר ממש על יד. אני כבר זקן ומזמן לא עובד. אני מטפל בבית העלמין. שורף עשבים, מנקה את הקברים". לפתע הוקל לי. טאטע שלח לי שליח, חשבתי לעצמי. ניצלתי את האוקראינית העילגת שלי ושאלתי את מיקולה האם הוא יודע היכן קבור סבי ע"ה. "בטח!", זעק מיקולה. "הוא היה הספר של העיירה. הייתי מסתפר אצלו". מיקולה פתח את שער בית העלמין והוביל אותי ישר אל מקום גניזתו של סבי ע"ה. תוך כדי הירידה אל הקבר, הסתכלתי סביב. פעור פה ונדהם הייתי עת ראיתי סביבי בית עלמין נקי ומסודר, אחד כזה שלא היה מבייש גם בתי העלמין בא"י.

לדאבוננו, אנו שומעים חדשות לבקרים על חילול בתי העלמין היהודיים בכל העולם. לכל מחלה יש תופעות לוואי וחילול בתי העלמין היהודיים, בכל רחבי הגלובוס, היא אחת מתופעות לוואי של מחלת האנטישמיות. כעת, עת שבנו בחסדי ה' לארצנו, יותר קל להעלים עין ולהמשיך הלאה. אך חילול בתי העלמין וביזוי כבוד אחינו, לעניות דעתי הינו קו אדום.

ביום חמישי ד' אייר חולל בית העלמין היהודי במנצ'סטר, העיר השניה בגודלה באנגליה. ביום שני האחרון ח' אייר התבשרתי על חילול בית העלמין היהודי העתיק בעיר ויניצה - אחת הערים היותר אסטרטגיות באוקראינה של היום.

מאז היוודע הדבר הנורא ובעקבותיו חשיפת תמונות הונדליזם, קצת קשה לי להרדם. נדמה כי התרגלנו להתרגל, להסתכל ולא לראות, לשמוע ולא להקשיב. ממש עכשיו, עת אנו מנהלים חיי שיגרה, בבית העלמין בויניצה מפוזרים עצמות וגולגולות של אחינו. המחשבה על כך לא מניחה לי ולכן החלטתי להפוך את עניין שיקומו של בית העלמין בויניצה לפרוייקט אישי, כדי לזעוק בקול רם מעל במה זו את זעקתם האילמת של קדושי עליון הטמונים במקום מזה מאות שנים.

בית העלמין היהודי העתיק בויניצה ממוקם במרכז העיר. משנת 1956 אסרו הקומוניסטים קבורה במקום וליהודי העיר הוקצו חלקות בבתי העלמין הנוצריים ברחבי העיר בת 450.000 תושבים. תחת השלטון הקומוניסטי המקום נזנח כליל וככזה העלה צמחיה ועשב. בעיניי המקומיים כמו הפך לעוד "שדה עם כמה אבנים". לאחר פירוק ברית המועצות וקץ השלטון הסובייטי באוקראינה העצמאית, מיקומה הגאוגרפי של ויניצה, במרכז אוקראינה ממש, הפך אותה ליעד מבוקש, דבר שקרץ לאנשי עסקים להשקיע בעיר בכלל ובנדל"ן בפרט. אחד מאותם אנשי עסקים ראה בשדה הנטוש (בית העלמין היהודי העתיק) פוטנציאל רווחי ורכש את שטחו מהעירייה. יום אחד בהיר קרה הנורא, כשאותו היזם הביא לבית העלמין דחפורים וכלים כבדים נוספים במטרה לשטח את המקום ולהכין את הקרקע לבניית שכונת מגורים.

רבה הראשי של ויניצה, הרב שאול הורביץ שליט"א, סיפר לי בכאב לא אחת על המראות הקשים בהן נתקל באותו היום המר. מדובר בשטח ענק ובו אלפי מצבות, חלקן הגדול בנות מאות שנים, עליהן עלו דחפורים ופשוט החריבו את המקום. למזלה של הקהילה היהודית המקומית באותם ימים ממש ביקרה באוקראינה משלחת מטעם "מרכז רבני אירופה", אשר הגיעה לסייר בין בתי העלמין היהודיים הפזורים ברחבי המדינה, שהייתה לתפוצה היהודית הגדולה ביותר בגולה. אלה הוזעקו מיד לויניצה ולאחר שראו במו עיניהם את המתרחש, קבעו מיד פגישה עם העירייה. לאחר דין ודברים, בקשות ותחינות, העירייה נאותה להפצרותיה של המשלחת ועצרה את הונדליזם, כאשר "מרכז רבני אירופה" הבטיח לעיריית ויניצה לגדר את המקום ולשמרו. מי שהיה אמון על המלאכה הם אירגון "אתרא קדישא" שאנשיו הוזעקו למקום בבהילות וסגרו הסכם מול עיריית ויניצה על כל הנדרש על מנת לשקם ולגדר את המקום, במטרה למנוע מקרים דומים נוספים.

הרב שאול הורביץ שליט"א סיפר לי אמש: "הם באמת הגיעו ועשו הרבה דברים טובים. קברנו עם "אתרא קדישא" 10.000 שקים של עצמות (!!!), זכר לאותם הכלים שהרסו את המצבות וחרכו את האדמה הקדושה בה היו טמונים אלפי יהודים. קודם כל אני מודה ל"אתרא קדישא" על הדברים הטובים שהם עשו כאן כדי לשקם את ההריסות. הם גם אלה אשר ישבו מול הארכיטקטים בקייב על התוכניות לגדר את המקום. עכשיו כל מה שנשאר כדי למנוע מקרים מהסוג שקרה בשבוע האחרון, זה לממש את התוכניות ולסיים את המלאכה".

בעקבות הדברים החלטתי לקחת יוזמה ופניתי לבכיר בארגון "אתרא קדישא" במטרה לשמוע את מה הסיבה לעיכוב של גידור בית העלמין ולבדוק היכן הדברים עומדים מבחינתם, אך אותו הבכיר סירב למסור תגובה רשמית בטענה כי אינו מתראיין לתקשורת. בינתיים, השבוע האחרון הינו שבוע קשה מנשוא על הקהילה היהודית בויניצה, שם מתקשים להרגע בעקבות חילול בית העלמין וביזוי כבוד אחיהם. הרב הורביץ שליט"א ניסה לקדם את גידורו וסימונו של בית העלמין מול גורמים בעירייה, אך אלה טוענים כי הם עומדים בהסכם מבחינתם ומצפים מ"אתרא קדישא" לסיים את שהחלו ולגדר את המקום.

ולסיום, אני פונה לכל העוסקים במלאכה, ולכל מבקשי ה' אשר יש ביכולתם אמצעים לקדש שם שמיים ולשמר את כבודם של קדושי עליון הטמונים בבית העלמין בויניצה, להרים את הכפפה ולסייע בגידור שטח בית העלמין בעיר. המעוניינים לסייע מוזמנים ליצור קשר עם "מרכז רבני אירופה" ותבוא עליהם הברכה.

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר