זעזוע: חולל בית הקברות היהודי בעיר ויניצה שבאוקראינה אשר בו טמון תלמיד רבי נחמן מברסלב זיע"א רבי דוב (בער) מטשערין זצ"ל וחותנו של ר' שמשון ברסקי זצ"ל ועוד גדולי עולם וביניהם ר' איסר ישראל בן ר' וואלף מחבר "שער המשפט" על השולחן ערוך

מצבות מנותצות - צולם היום צילום : קהילת ויניצה
מאת: מערכת "אומן שלום" | ט' אייר תשע"ו שתף
הגדל כתב:

גויים מקומיים חיללו אמש (שני) את בית הקברות היהודי בעיר ויניצה שבאוקראינה, אשר בו טמונים תלמיד רבי נחמן מברסלב זיע"א רבי דוב (בער) מטשערין זצ"ל וחותנו של ר' שמשון ברסקי זצ"ל ועוד גדולי עולם וביניהם ר' איסר ישראל בן ר' וואלף מחבר "שער המשפט" על השולחן ערוך.

הקהילה היהודית המקומית בראשותו של הרב שאול הורביץ שליט"א מאשימים וטוענים כי ארגון 'אתרא קדישא' היה אמור לגדר את המתחם ולא עשה זאת. הרב שאול הורביץ אומר: "המקום נראה כמו פוגרום, עצמות זרוקות, קברים הפוכים, יש מראות קשים".

כזכור, לפני שנה פרסמנו כי בעיצומו של חוה"מ פסח הוזעק רב העיר ויניצא למראה החורבן וההרס הנעשה בבית הקברות היהודי בעיר ע"י יזמי נדל"ן שהחלו בחפירות בבית הקברות באישור העירייה וביוזמת ראש העיר.

רבה הראשי של ויניצא הרב שאול הורביץ סיפר ל'אומן שלום' כי הזדעזע נורא למראה ההרס והחורבן, מצבות ועצמות יהודים מתגוללים בין ערמות עפר ואשפה בחסות העירייה, ואמר כי הוא חושש מאוד לעתידו של בית הקברות העתיק. "פנינו בעיצומו של חול המועד לראש העיר וביקשנו שיפסיק מיידית את הבנייה בבית הקברות, במגביל פנינו לשגרירות ישראל בקייב ולח"כ מאיר פרוש שיפעלו למנוע את החילול הנורא במקום מנוחתם של קדושי עליון".

העיר ויניצה היא בירת מחוז ויניצה באוקראינה, ומתגוררים בה כ-450 אלף תושבים. בשל התרחבות העיר, ניצב כיום בית הקברות במרכז העיר, על שטח שנחשב לשטח נדל"ני יקר מאוד. בשנת תשס"ח היו נסיונות לחפור בבית הקברות, לאחר פעולות נמרצות, הודיע ראש העיר בזמנו כי הוא מקפיא את החפירות ואת עבודות הבניה במקום עד לבירור העניינים. הוא אף הפקיד מכתב חתום בו הוא מתחייב לעצור את החפירות, לפני מספר שנים נקנה שדה בית העלמין על ידי איש עסקים. הוא ביקש למחוק את בית הקברות ולבנות במקומו מבנה בן 9 קומות.

לאחר וואנדליזם חוזר ונשנה, קיבלה הקהילה היהודית המקומית אישור מהעירייה לשקם את בית הקברות. הקהילה היהודית העבירה את המסמכים לארגון 'אתרא קדישא', בכדי שיוציא אישור לגדר ולשקם את בית הקברות. הארגון הודיע כי יתקין גדר, דבר שלא נעשה לבסוף. בשל ההזנחה, איש העסקים חזר לפעול למימוש תוכניות הבנייה שלו והפעיל במקום דחפורים שהרסו את בית הקברות.

"עצמות זרוקות, קברים הפוכים" | צולם היום

"עצמות זרוקות, קברים הפוכים" | צולם היום

תלמיד רבינו הקבור בבית הקברות רבי דוב (בער) מטשערין זצ"ל

רבי דוב (בער) מטשערין זצ"ל התקרב לרבנו בצעירותו כאשר עוד היה רבנו בעיר מדוודיבקע, רבי דוב היה מהעיר מדוודיבקע, לאחר נישואיו עקר לדאשיב שם היה סמוך לשולחן חותנו מספר שנים, בהיותו בדאשיב היה מקורב להרב יודל ולהרב שמואל אייזיק מדאשיב (ראה להלן), כאשר הסתיימה הנדוניה של חותנו חזר לאביו בעיר הולדתו מדוועדיווקע. לפני נסיעתו נפרד מר' יודל שהנהיג באותה עת את העדה בדאשיב, ר' יודל נפרד ממנו בחמימות והוסיף: "היות ושמענו כי יש מנהיג חדש במדוודיבקע (בהתכוונו לרבנו) אשר דרכו אינה נהירה עדיין, רצוי כי תדיר רגלך משם."

בשובו למדוודיבקע עסק בעבודת ה' לפי הדרך שקיבל מרבו ר' יודל, ואת אזהרת ר' יודל שמר והתרחק מרבנו ומאנשיו, לאחר תקופה של שהות במדוועדיבקע החל לחוש רפיון מה בעבודת הבורא, בהיותו לבד בעיר ללא חבר להשיח לפניו את לבטיו בעבודת ה', ובנוסף לכך ראה את אנשי רבנו ואת התלהבותם הגדולה בעבודת הבורא, נתמלא לבו כמיהה לדרכם הרוחנית, כמו כן העיקה עליו העובדה כי נשוי הוא מספר שנים וטרם נפקד בבנים, צערו זה הביאו אל רבנו למרות אזהרתו של ר' יודל, רבנו האיר פניו לר' בער והדריכו בעבודת ה' לפי דרכו ור' בער הרגיש כי למקום הזה נכספה נפשו מאז ומתמיד. על אתר נקשר בעבותות של אהבה לרבנו ולדרכו המאירה, והפך לאחד מתלמידיו החשובים. כעבור כמה שנים, הוצרך לשוב לדאשיב לביקור אצל חותנו, מיד כשהבחין בו ר' יודל חש שמשהו השתנה בו, כאשר בקש הסבר על דרכו תיאר ר' דוב (בער) בהתלהבות לפני רבי יודל ורבי שמואל אייזיק את דרכו המיוחדת של רבנו בעבודת ה'. דבריו הלהיבו את לבם של שני תלמידי חכמים ענקים אלו, ובעקבותיו נסעו אף הם לרבנו, והתקרבו אליו.

תחילה היה ר' דוב בער עני מרוד. מסופר כי בהיותו עני וערירי, ביקש מאת רבנו להעתיר בעדו שיזכה לבנים, רבנו ענה לו: כשתתן צדקה, תוושע! "איך אתן צדקה ואין לי פרוטה?" שאל ר' בער, רבנו השיב לו: "התחזק באמונה וזה יחשב לך כצדקה" (ראה בראשית טו ו "והאמין בה' ויחשבה לו צדקה"). ואכן ר' בער התחזק באמונה ונפקד בבנים. במרוצת הזמן התעשר ר' בער ורבנו צווה עליו להפריש חומש מכספו לצדקה. ר' דוב בער הקפיד על כך מאוד משך כל חייו, פעם אמר "עם החומש שלי אין לי מה לפחד בבית דין של מעלה".

ר' דוב בער היה חותנו בזיווג שני של ר' אברהם בער, נכד רבנו, שהיה נשוי תחילה לבתו של משה חינקס והתגרש ממנה בשנות הדיכוי שיזם הרבי מסוורן, לאחר גירושיו נישא לבתו של ר' דוב בער והצטרף לעסקיו ורווח לו. ר' אברהם בער היה מקורב למוהרנ"ת ומיודד עם ר' משה לוברסקי (היה מכונה ר' משה ברסלבר), שאף הוא היה מקורב למוהרנ"ת, כל יום היו מקפידים לשוחח אודות ר' נתן ודרכו של רבנו בעבודת ה', באחת הפעמים שר' משה לוברסקי הגיע כהרגלו לשוחח עם ר' אברהם בער לא מצאו וחשב לשוב על עקבותיו. היה שם ר' דוב בער - חותנו של ר' אברהם בער. ביקש ר' דוב (בער) מר' משה: "דבֵּר עמי". ר' משה עמד ביראת כבוד ואמר: "מה אני יכול לומר לך על עבודת ה'? הרי אתה הכרת את הרבי עצמו!" השיב ר' בער: "האמן לי! מה שלמדת אתה מרבי נתן על רבנו, הוא יותר ממה שאני יודע על רבנו מהיכרותי עם רבנו עצמו!".

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר