ראש ממשלה יהודי באוקראינה • הפרלמנט האוקראיני אישר את מינויו של היהודי ולדימיר גרויסמן לתפקיד ראש ממשלת אוקראינה, בכך הפך גרויסמן ליהודי הראשון המכהן בתפקיד. רגעים לאחר שנבחר לראש הממשלה ברוב של 257 חברי פרלמנט אמר גרויסמן: "אראה לכם איך באמת להוביל מדינה".

ולדימיר גרויסמן  
מאת: שמעון בקר | פורסם: ו' ניסן תשע"ו שתף

התרגשות בקהילות היהודיות באוקראינה: הפרלמנט באוקראינה אישר את מינויו  של ולדימיר גרויסמן לתפקיד ראש ממשלת אוקראינה, גרויסמן הנו יהודי הראשון המכהן בתפקיד הבכיר במדינה.

רגעים לאחר שנבחר לראש הממשלה ברוב של 257 חברי פרלמנט אמר גרויסמן: "אראה לכם איך באמת להוביל מדינה". גרויסמן בן ה-37 היה עד כה בתפקיד יו"ר הפרלמנט האוקראיני, וכאמור היום נבחר לתפקיד ראש הממשלה במקומו של ארסני יאצניוק שהתפטר השבוע מתפקידו.

יצניוק שספג לאחרונה לא מעט אש עקב הניהול הכושל, כך לדברי יריביו הפוליטיים, במשבר הכלכלי החריף הפוקד את אוקראינה, הואשם גם כן על ידי גורמים באופוזיציה האוקראינית בשחיתות. בנאום ההתפטרות שנשא ראש הממשלה היוצא, הוא רמז, בין היתר, כי נרדף על רקע אישי, דבר, שבסופו של יום, גרם לו להחזיר את המפתחות לנשיא אוקראינה, פטרו פורושנקו.

כבר בגיל 27 (!) נבחר גרויסמן לראשות העיר ויניצה, אחת הערים הגדולות והמשפיעות באוקראינה של היום. תושבי ויניצה ממש העריצו את ראש העיר הצעיר, אשר שם פעמיו בעיקר לשיפור התשתיות העירוניות לרווחת התושבים. כיום ויניצה, בה גרויסמן עמד בראשה בין השנים 2006-2014, נחשבת, במונחים האוקראיניים, לפנינה של ממש.

גרויסמן, המקורב מאוד לנשיא, פטרו פורושנקו, גם הוא מויניצה, דאג בתקופתו כראש עיר לטפח בויניצה קהילה יהודית ממוסדת, אחת המרכזיות באוקראינה. רב העיר ויניצה, הרב שאול הורביץ שליט"א, אמר לפני שנתיים, עת נבחר גרויסמן לעמוד בראשות הפרלמנט האוקראיני: "ולדימיר גרויסמן כיהן במשך מספר שנים כראש העיר בויניצה. בכל משך שנות כהונתו כראש העיר שימש כידיד נאמן לקהילה היהודית, דלתו היתה פתוחה תמיד לסייע בכל ענין. גרויסמן הוא יהודי מוכשר מאוד שטיפס במעלה ההר והגיע לאן שהגיע, ולא בכדי הוא נבחר כעת לתפקיד הרם של ראש ממשלת אוקראינה. בלי ספק אנו רואים בכך סגירת מעגל, יהודי שהיטיב עם אחיו כראש העיר של ויניצה, והתמנה לתפקיד כה בכיר בתקופה כה רגישה לאוקראינה. אנו מתפללים ומקווים שה' יהא בעזרו והוא יצליח בתפקידו הרם. כמובן שיש כאן גם אמירה חזקה כי באוקראינה יכול יהודי להיבחר לתפקיד שכזה".

לרגל המאורע ההיסטורי, כתבנו בראיון עם רבה של ויניציה הרב שאול הורביץ שליט"א שאומר ל"אומן שלום": "ולדימיר גרויסמן הוא נכד לניצולי שואה. הסבא והסבתא שלו, בני שטייטל יהודי הסמוך לויניצה, כבר היו בגיא ההריגה ממש וכשהנאצים ימ"ש החלו לירות שם ביהודים שהובלו למקום כצאן לטבח ולטבוח בהם, הכדורים פיספסו אותם בדרך נס. הם שכבו בין הגופות כל הלילה והתחזו למתים. כך בעצם הם ניצלו"...

"ולדמיר מעולם לא הסתיר את יהדותו", ממשיך ומדגיש הרב הורביץ שליט"א ואף דואג להדגיש במה התבטא הדבר הלכה למעשה. "גרויסמן הניח תפילין מדי בוקר במשרדו. הוא השתתף קבוע בחיי הקהילה היהודית וכיבד בנוכחותו את כל הארועים שאנו מארגנים".

 

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר