היסטוריה באוקראינה • אם לא יקרו הפתעות של הרגע האחרון, מי שאמור להתמנות לראש ממשלת אוקראינה הוא ולדימיר גרויסמן, מי שמשמש בימים אלה כיו"ר הפרלמנט. גרויסמן (37), כמו שניתן ללמוד היטב משם משפחתו, הוא יהודי מוצהר שלא ניסה מעולם להסתיר את זהותו

ולדימיר גרויסמן  
מאת: שמעון בקר | פורסם: ה' ניסן תשע"ו שתף

סוג של טלטלה בעולם הפוליטיקה האוקראינית. ראש ממשלת אוקראינה, ארסני יצניוק, הודיע השבוע במפתיע על התפטרותו, לאחר תקופה ארוכה של קריאות הולכות וגוברות להדחתו בקרב מפלגות האופוזיציה בפרלמנט המקומי.

יצניוק שספג לאחרונה לא מעט אש עקב הניהול הכושל, כך לדברי יריביו הפוליטיים, במשבר הכלכלי החריף הפוקד את אוקראינה, הואשם גם כן על ידי גורמים באופוזיציה האוקראינית בשחיתות. בנאום ההתפטרות שנשא ראש הממשלה היוצא, הוא רמז, בין היתר, כי נרדף על רקע אישי, דבר, שבסופו של יום, גרם לו להחזיר את המפתחות לנשיא אוקראינה, פטרו פורושנקו. אגב, ברחוב האוקראיני טענו המקומיים בתוקף כי ארסני יצניוק הוא יהודי למחצה או בן למשפחה מתבוללת, למרות שהוא עצמו הצהיר כי אין אמת בשמועות של "העמך" האוקראיני והוא נוצרי אורטודוכסי הדוק.

מה שרלוונטי מבחינתו, הוא לא מי שיוצא, אלא מי שנכנס. ולא כבדרך אגב, אלא לתפקיד הנכסף של מס' 2 בהנהגה האוקראינית. אם לא יקרו הפתעות של הרגע האחרון, מי שאמור להתמנות לראש ממשלת אוקראינה הוא ולדימיר גרויסמן, מי שמשמש בימים אלה כיו"ר הפרלמנט. גרויסמן (37), כמו שניתן ללמוד היטב משם משפחתו, הוא יהודי מוצהר שלא ניסה מעולם להסתיר את זהותו. מוצאו היהודי לא הפריע לגרויסמן לנסוק בשמי הפוליטיקה האוקראינית, בה הוא נחשב לסוג של פנומן ופורץ דרך.

כבר בגיל 27 (!) נבחר גרויסמן לראשות העיר ויניצה, אחת הערים הגדולות והמשפיעות באוקראינה של היום. תושבי ויניצה ממש העריצו את ראש העיר הצעיר, אשר שם פעמיו בעיקר לשיפור התשתיות העירוניות לרווחת התושבים. כיום ויניצה, בה גרויסמן עמד בראשה בין השנים 2006-2014, נחשבת, במונחים האוקראיניים, לפנינה של ממש.

גרויסמן, המקורב מאוד לנשיא, פטרו פורושנקו, גם הוא מויניצה, דאג בתקופתו כראש עיר לטפח בויניצה קהילה יהודית ממוסדת, אחת המרכזיות באוקראינה. רב העיר ויניצה, הרב שאול הורביץ שליט"א, אמר לפני שנתיים, עת נבחר גרויסמן לעמוד בראשות הפרלמנט האוקראיני: "ולדימיר גרויסמן כיהן במשך מספר שנים כראש העיר בויניצה. בכל משך שנות כהונתו כראש העיר שימש כידיד נאמן לקהילה היהודית, דלתו היתה פתוחה תמיד לסייע בכל ענין. גרויסמן הוא יהודי מוכשר מאוד שטיפס במעלה ההר והגיע לאן שהגיע, ולא בכדי הוא נבחר כעת לתפקיד הרם של ראש ממשלת אוקראינה. בלי ספק אנו רואים בכך סגירת מעגל, יהודי שהיטיב עם אחיו כראש העיר של ויניצה, והתמנה לתפקיד כה בכיר בתקופה כה רגישה לאוקראינה. אנו מתפללים ומקווים שה' יהא בעזרו והוא יצליח בתפקידו הרם. כמובן שיש כאן גם אמירה חזקה כי באוקראינה יכול יהודי להיבחר לתפקיד שכזה".

לרגל המאורע ההיסטורי, כתבנו בראיון עם רבה של ויניציה הרב שאול הורביץ שליט"א שאומר ל"אומן שלום": "ולדימיר גרויסמן הוא נכד לניצולי שואה. הסבא והסבתא שלו, בני שטייטל יהודי הסמוך לויניצה, כבר היו בגיא ההריגה ממש וכשהנאצים ימ"ש החלו לירות שם ביהודים שהובלו למקום כצאן לטבח ולטבוח בהם, הכדורים פיספסו אותם בדרך נס. הם שכבו בין הגופות כל הלילה והתחזו למתים. כך בעצם הם ניצלו"...

"ולדמיר מעולם לא הסתיר את יהדותו", ממשיך ומדגיש הרב הורביץ שליט"א ואף דואג להדגיש במה התבטא הדבר הלכה למעשה. "גרויסמן הניח תפילין מדי בוקר במשרדו. הוא השתתף קבוע בחיי הקהילה היהודית וכיבד בנוכחותו את כל הארועים שאנו מארגנים".

כששאלנו את הרב הורביץ שליט"א איך בחור בן 27 ועוד יהודי מוצהר מגיע לכסא הנכסף של ראש עיר גדולה כמו ויניצה, הרב שופך לנו עוד קצת אור על האיש המסקרן. "אביו הוא איש עסקים. ולדמיר מגיל מאוד צעיר ניהל את העסק המשפחתי למעשה והוכיח את כישוריו. 80 אחוז (!) מתושבי ויניצה בחרו בו, זה משהו חסר תקדים. איך הוא הגיע לזה? התושבים פשוט הכירו אותו כאיש של עשיה". "לפני היבחרו, ויניצה הייתה עוד עיר אפורה, כזו שלא מעניינת אף אחד", ממשיך לספר לנו בחום הרב הורביץ שליט"א. "אתה לא תאמין, אך הדבר הראשון שגרויסמן עשה כראש עיר זה להתקין 80.000 פנסים ברחבי העיר. היה פשוט חושך מוחלט ברחובות, כמו עוצר. אחר כך הוא סידר כבישים. הפשע ירד פלאים. אנשים פשוט ראו שהוא עושה בפועל והעריצו אותו על כך. השיא של עשייתו בתפקיד זו המזרקה המפורסמת שלנו. הרביעית בגודלה בעולם! אנשים מגיעים מכל רחבי אוקראינה ומכל העולם לחזות בפלא הזה. בתקופת כהונתו ויניצה השתנתה ב-180 מעלות. מעיר אפורה ומוזנחת, גרויסמן הפך אותה לאחת הערים היפות והמטופחות במדינה. ולדימיר מצליח בגדול כי הוא פשוט איש של עשיה", מסכם הרב שאול הורביץ שליט"א.

על הדרך סיפר הרב על חיי הקהילה היהודית בויניצה ונדמה שאולי גילינו כאן עוד נקודה טובה יהודית על המפה האוקראינית. "ויניצה היא מקום מרכזי ומאוד אסטרטגי עבור עולי רגל לקברי צדיקים באוקראינה. אנחנו נמצאים רק 40 ק"מ מברסלב, 80 ק"מ מברדיטשוב, ו90 ק"מ ממז'יבוז'. אנו מפעילים בית ספר יהודי בבניין מפואר, בית כנסת עם מניינים ושיעורי תורה, מקווה טהרה מטופח וכמובן ארוחות כשרות כיד המלך".

ולסיום, רק בשבוע שעבר דיווחנו על שיפוץ בית המדרש העתיק בעיירת סדיגורא. אמש התבשרנו כי בחסדי ה' ממש עוד מעט מתחילים בשיפוץ הגראנדיוזי של ציון רביה"ק . אנו עדים כמעט מדי שבוע לעוד מלונית שנפתחת, עוד ת"ת, עוד ישיבה, עוד מוסד יהודי. על כבישי אוקראינה נוסעים בגאון אוטובוסים ומיניבוסים מפוארים של חברת "פאיכלה" עם לוגו בעברית. ועכשיו גם ראש ממשלה באוקראינה הוא יהודי. אם תרצו, חזון אחרית הימים. אך כל זה קם לנגד עינינו במדינה זרה ורחוקה, בה התושבים המקומיים חיים בדוחק נוראי ומתקיימים מהיד לפה ורק מי שראה את הכפרים הנידחים באוקראינה יבין אותי באמת. עלינו להכיר טובה למקומיים. עלינו מוטלת החובה "לתחזק" באופן שוטף את התקומה היהודית בערש החסידות. אין זו חנופה, אלא קידוש השם!

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר