מאות יהודים עלו משעות הלילה והבוקר לציונו הקדוש של הרה"ק רבי ישראל דוב בער בן ר' יוסף בעל ה"שארית ישראל" הטמון בעיירה וולדניק שבאוקראינה לרגל יומא דהילולא כ"א בטבת החל השנה בשבת קודש פר' שמות. אגודת 'אהלי צדיקים' בראשותו של הר' ישראל מאיר גבאי שליט"א תיגברה את פעילות ה'הכנסת אורחים' לטובת הציבור

ציון הרה"ק רבי ישראל דוב בער צילום: "אגודת אהלי צדיקים"
מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: כ' טבת תשע"ו שתף

יהודים רבים עלו אמש (חמישי) והבוקר לציונו הקדוש של הרה"ק רבי ישראל דוב בער בן ר' יוסף בעל ה"שארית ישראל" הטמון בעיירה וולדניק שבאוקראינה לרגל יומא דהילולא כ"א בטבת החל השנה בשבת קודש פר' שמות, אגודת "אהלי צדיקים" בראשות הרה"ח ר' ישראל מאיר גבאי תגברה את פעילות ההכנסת אורחים לטובת הציבור.

בשנה האחרונה, ניזוק אוהל ציון הרה"ק רבי ישראל דוב מוולדניק קשות משריפה שפרצה במקום לאחר שהודלקו נרות במתחם האהל ללא השגחה. אגודת 'אהלי צדיקים' שיקמה מחדש את האהל והציבה מתקן חדש ובטיחותי לנרות שממוקם מחוץ לאוהל הקדוש.

בוולדניק החלו בבניית "הכנסת אורחים" ענק אשר יכלול עשרות חדרי לינה מפוארים ואש"ל מלא לשירות הציבור, הבניה מתקדמת בצעדי ענק ובקרוב אי"ה יזכו לברך על המוגמר.

בצוואתו הבטיח ר' ישראל דב זצ"ל שכל מי שיפקוד את קברו, תפילותיו לא ישובו ריקם, ומעניינת ביותר התוספת המקובלת שנמסרה איש מפי איש: "אפילו אם לא יוכלו לגשת לקבר, יחזיקו בידית הדלת ויזכו להיוושע". (סיפורי נפלאות מהרב הקדוש "שארית ישראל" עמ' קמ"ה).

התמונות באדיבות: "אגודת אהלי צדיקים"

רבי ישראל דב בער - בעל השארית ישראל מוולדניק, המכונה בשם "הצדיק מוולדניק'", נולד בשנת תקמ"ט, לאביו רבי יוסף מקאטעלנע.

חייו:

רבנו התייתם בגיל צעיר אך אם כל זאת לא נפל ברוחו ועוד בילדותו התפרסם כ"עילוי מקאטעלנע" ,רבי ישראל היה מבחירי תלמידיו של המגיד מטשרנוביל, אך נהג לפקוד גם את ביתם של רבי לוי יצחק מברדיטשוב זצוק"ל ורבי אהרן מזיטומיר זצוק"ל.

גדלותו:

רבנו ניחן בעין בוחנת וחודרת לב וכליות וכפי שהתבטא פעם אחת בעצמו: "כשעוברת בהמה ליד חלון ביתי, יכול אני להכיר עליה ולהבחין בכל המעשים שעשה בעל הבהמה מיום לידתו ועד עצם היום הזה".

פועל ישועות:

רבי ישראל היה עובד ה' גדול והיה נחבא אל הכלים, פירסומו כפועל ישועות החל כאשר פעם אחת שלח אליו ה"צמח צדק" מליובאויטש אישה עגונה שבעלה נעלם מזה כמה שנים ולא נודע היכן הוא. בתחילה לא רצה רבי ישראל לשמוע אודות המקרה, אך כשסיפרה לו האישה כי ה"צמח צדק" שלח אותה אליו אמר: "אם כן, אם הצער גדול כל כך, בואי ואראך היכן הוא בעלך". הוא קם מכסאו אל החלון ואמר לה: "ראי, בעלך עומד על התורן שבספינה בעיר ליבוי ועובד שם". העגונה הביטה בחלון, אבל לא ראתה דבר והחלה לבכות. אמר לה רבי ישראל: "סעי לליבוי ושם תמצאי את בעלך" ואכן כך היה. מאז והלאה נתפרסם שמו ל"בעל מופת" ופועל ישועות.

פטירתו:

בכ"א טבת שנת ה'תר"י נפטר רבי ישראל ונשמתו עלתה למרום, מנוחתו כבוד בעיר וולדניק שבאוקראינה.

העליה לקברו:

כשם שהיה רבי ישראל פועל ישועות בחייו כך המשיך גם אחר הסתלקותו להושיע את הפוקדים את קברו, כמובא באריכות בספר "סיפורי נפלאות". עניינו הגדול שעסק בו בחייו וגם דיבר עליו כמעט בכל פרק מספרו "שארית ישראל" היה ענין התשובה. רבים התקרבו על ידו לעבודת ה', ובדבריו היה מוצא טעם לחיזוק ותקווה אפילו לגרועים ולשפלים שבחוטאים.

צוואה והבטחה:

בצוואתו הבטיח שכל מי שיפקוד את קברו, תפילותיו לא ישובו ריקם, ומענינת ביותר התוספת המקובלת שנמסרה איש מפי איש: "אפילו אם לא יוכלו לגשת לקבר, יחזיקו בידית הדלת ויזכו להיוושע". (סיפורי נפלאות מהרב הקדוש "שארית ישראל" עמ' קמ"ה)

וולדניק:

בימי מלחמת העולם השניה העיר וולעדניק נהרסה, וכמעט שלא נשאר בה בניין אחד שלם העומד על תילו. האוהל על קברו של הצדיק ר' ישראל דב היה הבנין היחידי שנשאר עומד אחרי ההפצצות. לאחר המלחמה, החלו לשקם את העיר, ובחרו למקם את תחנת הטרנספורמטור דווקא באוהל שעל קברו של ר' ישראל דב, משום שהינו הבניין היחיד שנותר בשלמותו, הרוסים החלו לחפור את היסודות לעמודי הטרנספורמציה. ביום היו חופרים ולמחרת כשחזרו לעבודות החפירה התמלאו החפירות כלא היו. מחזה זה חזר על עצמו כמה פעמים. הפועלים הרוסים שחפרו נתקפו בפחד נוראי מהתופעה הפילאית וסירבו להמשיך בעבודות החפירה, עד שהשלטונות ויתרו על התוכנית". (סיפורי נפלאות עמ' קמ"ו) "כשנוכחו השלטונות הקומוניסטים שהקבר של הצדיק מושך אליו המונים ומשמש כחיזוק האמונה הלכו ואטמו את פתח הכניסה ואת החלון של האוהל, אלא שגם אטימת הכניסה לאוהל לא מנעה מההמונים לפקוד את הקבר ולהחזיק בברזלים שנקבעו לרוחב הדלת האטומה. להיפך – זה הגביר את האמונה בצדיק, כשנוכחו שאחרי מאתים שנה נתקיימה.

נבואתו: שגם אלה שיחזיקו בקלמאקע (ידית) של הקבר יזכו לישועה. משנודע לשלטונות שעדיין נוהרים בני אדם למקום, הלכו והקיפו את המיבנה בתייל דוקרני והיו המבקרים נכנסים דרך פירצה במקום שהיה צמוד לשיח קטן שהסתיר את הפירצה בגדר". (נפלאות" עמ' קמ"ז).

מספריו: רבי ישראל לא השאיר אחריו בנים ובנות אך ספרו "שארית ישראל" קנה מקום של כבוד בספריה היהודית.

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
מתחם ציון רבינו הק' הולך לשנות את פניו
חדשות אומן
פרוייקט חידוש פני הציון הק' יוצא לדרך במלוא המרץ, בימים אלה 'איחוד ברסלב באומן' בעבודות...
גדול הזמר החסידי באומן
חדשות אומן
גדול הזמר החסידי בציון רבי נחמן מברסלב באומן • גדול הזמר החסידי ר' מרדכי בן דוד הגיע היום לשאת תפילה בציון רבי נחמן
'יאנאייר' משיקה קו חדש לאודסה
חדשות תעופה
חברת התעופה 'יאנאייר' משיקה קו חדש לאודסה שיפעל בימי ראשון ורביעי - פתיחת הקו החדש יחל את
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
אתרי ברסלב
  • אגודת אהלי צדיקים אהלי צדיקים
  • אתר צילומים אתר צילומים
  • שער ברסלב שער ברסלב
  • כולל חצות כולל חצות
  • מוסדות ברסלב מוסדות ברסלב

קישורים לאתרי ברסלב

ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת אתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר