ב' בשבט חל היארצייט של הצדיק ר' זושא מאנפולי זצוק"ל • היה בין האדמו"רים אליהם נסע רבי נתן מברסלב לפני שהתקרב לרבינו בחפשו אחר הדרך האמיתית בעבודת ה', אצלו החל להבין מהי אותה "התחדשות" עליה מדברים החסידים, בראותו את עבודתו העצומה של רבי זושא זצוק"ל

האוהל באניפולי ומאחוריו בית הכנסת אורחים צילום: "אגודת אהלי צדיקים"
מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: ב' שבט תשע"ה שתף

ב' בשבט חל היארצייט של הצדיק ר' זושא מאנפולי. היה בין האדמו"רים אליהם נסע רבי נתן מברסלב לפני שהתקרב לרבינו בחפשו אחר הדרך האמיתית בעבודת ה'. שם החל להבין מהי אותה "התחדשות" עליה מדברים החסידים, בראותו את עבודתו העצומה של רבי זושא זצ"ל .

רבי משולם זוסיא ליפמן המוכר יותר בכנויו רבי זושא מאניפולי זצ"ל, נולד בשנת ת"צ (1729) לאביו רבי אליעזר ליפמן זצ"ל. ר' זושא ואחיו הגדול ר' אלימלך מליז'ענסק כונו בפי כל "האחים הקדושים". הם למדו יחד בתורה, בתלמוד ובפוסקים, התעמקו בלימוד קבלה, בייחוד בתורת האר"י ובקבלה מעשית. קיבלו על עצמם גלות של 8 שנים, עסקו בסיגופים ובצומות, חיו חיי צער, סבלו רעב קללות וגידופים מהכפריים והמון העם שלא הכירו בצדיקים העומדים לפניהם, ר' זושא היה נוהג לומר שייסורים כמוהם כסוכר מתוק שהרי ממרקין עוונותיו של אדם. יחד עם אחיו רבי אלימלך מליז'ענסק, נדדו השניים בעיירות פולין בכדי להשתתף בצער גלות השכינה, וכדי לעורר את היהודים לעשות תשובה.

באותם השנים, השמועות על תנועת החסידות הגיעו למקום גלותו של ר' זושא שנימשך אל אותה תנועה ולקח עמו גם את אחיו הגדול ר' אלימלך. כאשר הגיעו למעזריטש קירבם המגיד ממעזריטש. רבי זושא נהיה לאחד מחשובי תלמידיו של המגיד ממעזריטש, מאז שנתקרבו לחסידות עזבו את דרך הסיגופים והצומות והיה מרבה באמירת פרקי תהילים.

כאשר ר' זושא לא הבין עניין כלשהו בלימודו היה בוכה ואומר "זושא אינו יודע את פירוש העניין" עד שהיה נירדם. בעל אותה הלכה או אליהו הנביא היו מתגלים אליו, מגלים לו את פירוש העניין והיה מקיץ משנתו. על-כן כונה בשם "למדן אמיתי" שהיה יודע את הפירוש של כל עניין לאמיתו. תמימותו הייתה לפלא בעיני רבים, ונועם הליכותיו משכו אליו המונים אשר באו להתברך מפיו. חי חיי צנע, הוא וזוגתו היו מתהלכים בבגדים מרופטים והיה מחלק את כל אשר העניקו לו חסידיו לצדקה.

פעל רבות עם אחיו רבי אלימלך להפצת תורת החסידות בפולין וסביבותיה. התפרסם בעיקר בתמימותו המופלגת ובאהבתו לכל אדם, וכולם כינוהו בחיבה ובהערצה: "הרבי, רבי זושא".

ב-ב' שבט שנת ה'תק"ס נפטר רבי זושא בעיר אניפולי לאחר מחלה ממושכת ונקבר על יד רבו המגיד ממעזריטש, על מצבתו נכתב: "עובד ה' מאהבה, ושמח בייסורים, ורבים השיב מעוון".

רבי נחמן מברסלב זצוק"ל אמר על רבי זושא שהוא עבד את הקב"ה עם תבערת לב עצומה בהתלהבות רצופה של עשרים ושתיים שנה. רבי נתן מברסלב זצוק"ל היה מקורב לר' זושא לפני שהתקרב לרבי נחמן מברסלב, אצלו החל להבין מהי אותה "התחדשות" עליה מדברים החסידים, בראותו את עבודתו העצומה של רבי זושא זצ"ל, ר' נתן סיפר שפעם זכה ללון בלילה עם רבי זושא באותו חדר, וראה איך שבחצות לילה זרק רבי זושא את עצמו מהמיטה תוך שהוא זועק: "זושא! זושא! קום לעבודת הבורא, יהיה לך מספיק זמן לישון בקבר!", וכך היה מנהגו בכל לילה.

חיבורו מנורת הזהב: דברי תורתו שנאספו יחד מתוך ספרי תלמידיו. בוצינא קדישא: קורות חייו שנקבצו ע"י תלמידיו.

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר