בחצי האי קרים נערך טקס זכרון לזכר היהודים שנרצחו בשואה

הרב בערל לאזאר התמונות באדיבות: אלי סגל
מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: ט"ז תמוז תשע"ד שתף

מעמד טקס הזיכרון, נערך לזכרם של אלפי יהודים שנרצחו בשואה בחצי האי קרים. הטקס נערך בסוף השבוע האחרון בהשתתפות הרב הראשי לרוסיה, הרב בערל לאזאר, וחברי נשיאות מרכז רבני אירופה. הטקס נערך בחסות הממשל הרוסי, לציון זכרם של 4,200 יהודים שנרצחו במלחמת העולם השניה ע"י הנאצים ימ"ש בחצי האי קרים.

רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר, בנאומו, דיבר על הזוועות שהתרחשו באירופה: "בשעה שאנו עומדים כאן", אמר הרב, "סובלים תושבי ארץ ישראל מירי טילים. זו הוכחה לכך שהשואה נגמרה, אבל האנטישמיות לא נגמרה. שנאת היהודים עודנה מפעפעת ומניעה את גלגלי השנאה נגד היהודים בישראל. לשם כך אנו עומדים כאן היום, 72 שנה לאחר שאלפי יהודים נרצחו כאן בקרים ומיליונים נוספים נרצחו ברחבי אירופה - ומעלים אנו על נס, את הגבורה היהודית ואת הזכרון הנצחי. אנו זוכרים ולא שוכחים, ומבטיחים לעצמנו ולעולם שנצח ישראל לא ישקר".

כזכור, פרסמנו שמשלחת רבני אירופה התארחו אצל הנשיא פוטין בקרמלין. בתחילת הפגישה, פוטין אמר: "אנו נמצאים לפני תאריך מאוד עצוב - בשנת 1942 בסבסטופול נהרגו אלפי יהודים חפים מפשע. אנו ברוסיה מכירים היטב את הטרגדיה של השואה, בה נרצחו 6 מיליון יהודים בברית המועצות ובאירופה. באותו הזמן, אנו יודעים טוב מאוד, שגם נציגי העם היהודי לחמו נגד הנאציזם בצבא האדום ותרמו תרומה ראויה למאבק נגד הנאציזם. אך הטרגדיה של העם היהודי בולטת יותר במספר הפשעים שבוצעו על ידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השניה. אני חוזר ואומר שוב, אנו ברוסיה יודעים את זה ומרגישים את הכאב של העם היהודי."

נשיא רוסיה דיבר על ביקורו בישראל: "אני זוכר שכאשר בקרתי במוזיאון 'יד ושם' בישראל, הביקור שם גרם לי להתרגשות. הכל נעשה במיומנות ובמקצועיות, שלא משאיר אף אדם אדיש. אתם יודעים שאנחנו, ביוזמתה של הקהילה היהודית במוסקבה יצרנו מוזיאון משלנו - מוזיאון הסובלנות במוסקבה. לדעתי, המוזיאון משקף את האירועים שהיו במלחמת העולם השניה ואת הטרגדיה של העם היהודי"- אומר פוטין.

"אני רוצה להבטיח לכם שאנו ולא רק ברוסיה, תמיד נזכור את הטרגדיות האלה, ואנו נעשה את כל שניתן, כדי למנוע את הישנותם של אסונות דומים בעתיד. אני רוצה להודות לקהילה היהודית, והארגונים שאינם ממשלתיים. אני רוצה לומר שאנו רואים אתכם בענין זה, בעלי הברית הקרובים ביותר לרוסיה. זה כל מה שרציתי לומר בתחילת הפגישה שלנו. ושוב אני רוצה לברך אתכם: 'ברוכים הבאים' "- אומר פוטין בסיכום הפגישה.

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
מתחם ציון רבינו הק' הולך לשנות את פניו
חדשות אומן
פרוייקט חידוש פני הציון הק' יוצא לדרך במלוא המרץ, בימים אלה 'איחוד ברסלב באומן' בעבודות...
גדול הזמר החסידי באומן
חדשות אומן
גדול הזמר החסידי בציון רבי נחמן מברסלב באומן • גדול הזמר החסידי ר' מרדכי בן דוד הגיע היום לשאת תפילה בציון רבי נחמן
'יאנאייר' משיקה קו חדש לאודסה
חדשות תעופה
חברת התעופה 'יאנאייר' משיקה קו חדש לאודסה שיפעל בימי ראשון ורביעי - פתיחת הקו החדש יחל את
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
אתרי ברסלב
  • אגודת אהלי צדיקים אהלי צדיקים
  • אתר צילומים אתר צילומים
  • שער ברסלב שער ברסלב
  • כולל חצות כולל חצות
  • מוסדות ברסלב מוסדות ברסלב

קישורים לאתרי ברסלב

ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת אתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר