75 שנה לאחר השואה • 12 יהודים מהעיר אולבסק שבאוקראינה החלו לראשונה להניח תפילין במעמד היסטורי מרגש ומרומם בהשתתפות גאב"ד "היכל הוראה" הרה"ג ר' משה ברנסדורפר שליט"א ובהשתדלות מפעל הכנסת אורחים 'בית אולבסק' שבהנהלת הרב יעקב חיים מילר הי"ו

  צילום: באדיבות במצלם
מאת: מערכת "אומן שלום" | ב' כסלו תשע"ז שתף
הגדל כתב:

העיירה אולבסק שבאוקראינה לבשה חג, כ - 75 לאחר השואה האיומה שכילתה את יהדות אוקראינה, ו - 25 לאחר נפילת מסך הברזל בברית המועצות, החלו ביום רביעי השבוע ערב ראש חודש כסלו, 12 יהודים להניח תפילין ולערוך מעמד בר מצווה לראשונה בחייהם לאחר שלא זכו לקיים מעמד זה בהגיעם לגיל מצוות.

היוזמה יצאה לפועל בהשתדלות מפעל הכנסת אורחים 'בית אולבסק' שבהנהלת הרב יעקב חיים מילר, שיצא במיוחד בחודש האחרון מספר פעמים לעיירת אולבסק לקרב ולדבר עם יהודי המקום ולשכנע אותם לקיים את המצווה הנשגבה, ואכן לאחר מאמצים מרובים הסכימו היהודים לקיים את המצווה הגדולה הזו.

בשעות הבוקר של יום רביעי ערב ראש חודש, הגיעו עסקני 'הכנסת אורחים בית אולבסק' בראשות הרב יעקב חיים מילר, יחד עם גאב"ד "היכל הוראה" הרה"ג רבי משה ברנסדורפר שליט"א, והחלו לאסוף את יהודי העיירה מבתיהם, ולהכינם לקראת קיום המצווה הנשגבה של הנחת תפילין לראשונה בחייהם.

המחזות היו מרגשים ביותר, דמעות זלגו מעיניהם של אותם יהודים שהיו בכלל 'תינוק שנשבה', כאשר הסבירו להם על המצווה שאותה עומדים לקיים, מצווה שאבותיהם ואבות אבותיהם מסרו את נפשם עליה בכל הדורות ובכל התקופות.

יהודי העיירה הלכו יחדיו בית אחר בית, עד שהגיעו לאולם מיוחד שהוכשר במקום, שם כבר המתינה קבוצת יהודים שהגיעו מרחבי אוקראינה להשתתף במעמד המרגש, וכן בחורי ישיבת יאמפלי, שקדמו את פני חתני המצווה בשירה ובריקודים, בלווי כלי נגינה.

לאחר מכן הגיעו הרגעים המטלטלים כשהרב יעקב חיים מילר מייסד הכנסת אורחים 'בית אולבסק', החל לומר עם כל אחד ואחד את ברכת התפילין מילה במילה, והגאון רבי משה ברנסדורפר שליט"א, התכבד להניח תפילין על ראשו של כל אחד מהם.

מעיני כל הנוכחים במקום זלגו דמעות כמים, וביותר כשכל אחד מהיהודים אמר 'שמע ישראל' בקול רם ובבכי מרגש. זה סימן יותר מכל את הניצחון של כלל ישראל על דורות שהתנתקו בעל כרחם, וכעת שבו לחיק אביהם שבשמים והחלו לקיים את המצווה החשובה של הנחת תפילין.

לאחר מכן התקיימה סעודת מצווה מפוארת בשירה ובזמרה ובהשתתפות קהל רב שהתכנסו לשמוח בשמחתם של יהודי אולבסק. במהלך סעודת המצווה נשא הגאון רבי משה ברנסדורפר שליט"א מדברותיו לחיזוק יהודי המקום, והסביר להם בשפת האידיש שהיתה שגורה בפיהם, את גודל המצווה שקיימו עתה כשפתחו דף חדש בחייהם ומתחילים לקיים את המצוות.

בחלק זה קמו כל המשתתפים ופצחו בניגוני שמחה ואח"כ בניגוני רגש והתעוררות בראשות העסקן הרב חונא דייטש.

לאחר מכן נערך מעמד חלוקת חנוכיות ליהודי העיר לרגל חג החנוכה הקרב, כשחלק מהיהודים לא ראו חנוכייה מימיהם. רגע מטלטל במיוחד היה כשאחד מיהודי העיירה החל לזעוק בהתרגשות שהוא זוכר חפץ זה כשהיה בן 8 והוריו נלקחו ממנו באכזריות ע"י הרשעים ימ"ש.

בסיום הדרשה יצאו המשתתפים בתופים ובמחולות ברחבי העיירה לעבר ציונו של הצדיק ר' משה מלודמיר זיע"א הקבור בעיירה זו. שמקום ציונו ידוע כמסוגל לישועות גדולות ובפרט לזקוקים להפקד בזרע של קיימא. במקום נערכה תפילת רבים בהתעוררות רבה במשך שעה ארוכה, כשמבקשים את ישועת הצדיק בזכות המצווה הנשגבה שיהודי העיירה קיימו זה עתה. לאחר מכן התפללו תפילת מנחה והמשיכו בניגוני דביקות רגש והתעוררות.

מעמד זה נערך בסימן הפעילות המבורכת של 'הכנסת אורחים בית אולבסק' להחייאת היהדות במקום. בביקורים שנערכו ע"י עסקני הארגון סוכם להמשיך לשמור על קשר עם יהודי המקום ולעמוד לימינם בכל נושא ובפרט בנושאי יהדות, שעד היום לא היה להם קשר או אפשרות להיעזר בנושאים אלו.

כמו"כ בחג החנוכה הקרב ובא תתקיים במקום פעילות תורנית לחיזוק וביסוס היהדות במקום. מ'הכנסת אורחים בית אולבסק' נמסר שהחלו בהכנות לקראת ההילולא הגדולה שתתקיים בתאריך ח"י שבט.

ראשי הארגון פועלים ללא ליאות בימים אלו מול חברות התעופה השונות, בכדי להשיג את המחירים הזולים ביותר בכדי שכל אחד שנפשו חפצה, ובפרט אלו הזקוקים לישועה, יוכלו להשתתף בהילולא בקלות ובהוצאות מינימליות ביותר.

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר