סערת הספרים בקייב • למערכת 'אומן שלום' הגיעה תגובה של תושב העיר קייב המבקש לשתף את ציבור הגולשים בסיפור האמיתי העומד מאחורי ניהול הקהילה ובית הכנסת המרכזי בקייב, המאויים בתקופה זו בהדרת ספריו הקדושים של רבי נחמן מברסלב ללא צדק והיגיון אמיתי - חבר הקהילה אומר: "זה לא ענין של ברסלב זה פשוט זעקה, לאן הגענו?!"

ארון הספרים בקייב גדוש בספרי ברסלב צילום: באדיבות במצלם
מאת: מערכת "אומן שלום" | כ"א חשון תשע"ז שתף
הגדל כתב:

מי שמכיר מקרוב את בית כנסת 'פדול' בקייב עד לפני שנה או שנתיים כל אחד ואחד שהגיע לבקר במקום ידע לספר כי הקהילה המקומית הייתה אחת הקהילות היפות ברחבי אירופה... בית כנסת 'פדול' הוא אחד הבתי כנסיות העתיקים המצויים בעיר קייב - אוקראינה. בית הכנסת העתיק נבנה בשנת 1895 והוא היה המקום המרכזי עבור יהודי קייב. אחרי מהפכת אוקטובר, בשנת 1929 הפך מבנה בית הכנסת לבית מלאכה, אך עם סיום מלחמת העולם השנייה בשנת 1945 חזר לשימושו הראשוני. לאורך תקופה ארוכה, היה זה בית הכנסת הפעיל היחיד בקייב. בשנת 1990 כאשר הרב יעקב דב בלייך שליט"א הגיע לנהל את הקהילה בשליחותו של האדמו"ר מקרלין סטולין שליט"א, החזון היה להחזיר את היהדות האבודה ליהודי אוקראינה.

עם השנים הקהילה הלכה ופרחה, כל יהודי שהגיע למקום הרגיש הכי רצוי ללא הבדל, לא משנה לאיזה זרם הוא משתייך אם הוא היה חסיד המשתייך לחסידות מסוימת או ליטאי, מסורתי, או יהודי שאינו שומר תורה ומצוות, הדבר היחידי שחיבר בין כולם היה "אני יהודי"!

כל אחד ואחד התקבל בזרועות פתוחות ופנים מאירות עם הרגשה של רצוי ומקובל. כולם קיבלו את כולם. השלוחים או אנשי הקהילה היו רבים ביניהם מי יזכה לארח לשבת את אותו יהודי אורח שזה עתה הגיע למקום. אף יהודי לא נשאר בודד, ולא משנה אם הוא תייר, איש עסקים, מקומי או סתם עובר אורח. במקום הורגשה הרמוניה קסומה בין היהודים.

במשך השנים, כ-27 שנים מאז התחילה הקהילה את פעילותה, השלוחים שהיו באים לנהל את הקהילה המקומית במטרה לקרב את היהודים המקומיים ליהדות, היו באים מזרמים שונים מכל החסידויות השונות, גור, לעלוב, ברסלב, ויז'ניץ, ליטאים, חסידות קרלין סטולין ועוד...

בשנים האחרונות חלה התרופפות בניהול הקהילה, לפני כ- 3 שנים לאט לאט השלוחים הרשמיים שנשלחו לנהל את הקהילה במשך 10 שנים ואף  20 שנה בהם שירתו בנאמנות את הקהילה המקומית החלו לעזוב את המקום מכל מיני סיבות אישיות, חלקם כמפוטרים וחלקם כמתפטרים, חלק קטן מאוד נשאר עדיין במקום אבל לא באופן רשמי, גם חברי קהילה עצמם החלו לעזוב אט אט את המקום, חלקם חזרו לביתם בישראל חלקם פנו למקומות אחרים באוקראינה או בעולם, אותם קומץ קטן שהחליטו להישאר בקהילה, עדיין מחפשים מקום להשתייך אליו.

נכון להיום, אין בקהילה המקומית דמות סמכותית המנהלת את הקהילה, הקהילה בקייב מתנהלת כיום באמצעות שלט רחוק, בשנים האחרונות נשלחו מטעם חסידות קרלין סטולין 2 משפחות אשר הגיעו במטרה להנהיג  את הקהילה, עליהם עומדים כמה מנהלים המגיעים מדי פעם לכמה ימים. אין אף אחד בקהילה שיכול לתת מענה לבעיות הקיימות בתוך הקהילה. בקיצור, אין מספיק כוח אדם שנוכח במקום, ואין בעל הבית או דמות סמכותית.

האחדות שהייתה קיימת בין חברי הקהילה במשך השנים, השתנתה כיום באופן חריג ביותר. לדוגמה, החל מהשנה הנוכחית, תלמידי ה'תלמוד תורה' מחוייבים להתפלל אך ורק בסידור עם המנהגים של חסידות קרלין, בשונה מכל השנים בהם כל אחד היה יכול להתפלל בסידור לפי מנהגו.

לעניין ספרי ברסלב אשר בתקופה האחרונה החליטו משום מה להסירם מארון הספרים, שנים רבות שארון הספרים המקומי היה מלא במגוון רחב של ספרי קודש מכל החסידויות, אותם ספרים הובאו על ידי  השלוחים עצמם שניהלו את הקהילה במשך השנים, השלוחים שהגיעו מכל זרמי החסידויות השונות הביאו איתם את הספרים לשימושם האישי. חלק מאותם שלוחים היו גם חסידי ברסלב שהביאו את הספרים עימם.

בארון הספרים, קיימים ספרים מכל החסידויות ביניהם קיימים גם ספריו של רבי נחמן מברסלב המיועד לשימושם של תושבי הקהילה והאורחים הרבים שעושים את דרכם לאומן, ההחלטה להסיר את ספרי רבינו הק' היא מקוממת ושרירותית, לא יתכן שתינתן החלטה להסיר דווקא את הספרים של חסידות ברסלב הנוגעת לליבם של מי שמעיין בהם, ומקרבת את נשמות ישראל לאביהם שבשמים.   

קייב הקומוניסטית נעלמה מן העולם! להזכירכם, אנו חיים בתקופה דמוקרטית בו כל יהודי יכול לבחור ללמוד באופן גלוי באיזה ספרים שירצה, זוהי בחירתו החופשית של האדם להחליט איזה ספר יוביל את דרכו הרוחנית כפי ראות עיניו וללא התערבות כוחנית. זה לא משנה אם מדובר בספר של חסידות חב"ד, גור, קרלין סטולין או ברסלב...

חסידי ברסלב המתגוררים בקייב עוסקים בקירוב נשמות ישראל ואין להם שום ענין להשתלט או להתערב בהנהלת הקהילה המקומית, כל מטרתם היא לקרב יהודים לבורא עולם. עבודת קירוב הרחוקים זה למצוא את הדרך המתאימה ביותר עבור אותם יהודים, אין יותר יפה מלקבל ולכבד אחד את השני, כל אחד במה שהוא ובלי לנסות לשנות את האחר כדי שיהיה כמוך.

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר