אל-על מחללת שבת בשביל אוכל כשר • שתי חברות המספקות מזון לתעופה, אשר אחת מהן היא חברת בת של אל על, הובילו מזון במשך כשש שנים לחברות התעופה במהלך השבת, בניגוד לנהלי הרבנות הראשית, ברבנות הזהירו: ללא שינוי, נסיר את הכשרות. אל על: פעלנו לפי ההנחיות

מטוס חברת "אל על"

צילום: 'אומן שלום'
מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: כ"ו טבת תשע"ו שתף

"שתי חברות המספקות מזון לתעופה, אשר אחת מהן היא חברה בת של אל על, הובילו מזון במשך כשש שנים לחברות התעופה במהלך השבת, בניגוד לנהלי הרבנות הראשית" - כך על פי תחקיר שהתפרסם באתר nrg.

בכתבה נכתב כי "בכירים ברבנות הראשית הטילו את האחריות על רב המפעל בחברת תמ"מ השייכת לאל על, האחראי על הכשרות במקום. בכירים ברבנות אמרו בשיחה ל-nrg כי בעוד שברחבי הארץ הם אוכפים את הנהלים ביד קשה, הרי שהאחראי על הכשרות במפעל, הרב משה נחשוני, מתעלם מהובלת האוכל בשבת ובכך "מאפשר" לחברות לחלל שבת. ברבנות אף הפנו אצבע מאשימה כלפי הרבנים הראשיים לשעבר, שלדבריהם לא עשו דבר כדי לשנות את המצב".

בכיר ברבנות הראשית אמר "בשל העלמת העין מצד מעניקי הכשרות, החברות האלו היו יכולות להמשיך לעבוד בלי חשש - וזאת למרות שישנן בעיות בכשרות, אם חברה מובילה אוכל בשבת".

הרב משה נחשוני מסר בתגובה לnrg: "אנחנו נותנים את הכשרות לאוכל, לא לפן הלוגיסטי של הובלת האוכל. אני סוגר את המקום לפני שבת, ואין שום תזוזה ביום שבת בתוך המפעל. מה שקורה עם האוכל אחר כך לא קשור אלינו אלא לאל על וצריך לשאול אותם. זה קורה כבר 67 שנים. בסופו של דבר אנחנו מספקים את האוכל, ויש משגיחים מעולים שמוודאים שהכל תקין".

חברות המספקות מזון לחברות תעופה מובילות בישראל ובעולם הם - "תמ"מ" ו"אל שף" על פי הנאמר בכתבה "אל על היא הלקוחה המרכזית של חברת תמ"מ, לצד חברות נוספות בישראל כמו ארקיע, סאן דור וכן קאל, אוקראינאן אייר וחברות שכר נוספות. חברת "אל שף" מספקת מזון לחברות תעופה רבות בהן אל על, ישראל, אליטליה, אייר פרנס ועוד. בסך הכל מספקות שתי החברות מיליוני ארוחות בשנה ללקוחותיה בענף התעופה".

עוד נכתב כי "הרב חגי בר גיורא, מנהל מחלקת הקייטרינג ברבנות הראשית, שלח לפני כמה חודשים מכתב חריף לרב העיר לוד, הרב נתן אורטנר, שפרש בינתיים לגמלאות, וכן לאחראי על הכשרות המפעלים הרב נחשוני, בנוגע לכך שהחברה פועלת בשבת בניגוד לתקנות, ומובילה אוכל בשבת לשדה התעופה".

המכתב שנשלח לחברת המזון ''אל שף'':

הנידון: נתינת כשרות לקיטרינג אל שף "ברצוני ליידע את כבוד הרב שעל פי נהלי הכשרות של הרבנות הראשית לישראל אין להימצא בקייטרינג משעה לפני כניסת השבת עד חצי שעה אחר צאת השבת. לאור זאת על אחת כמה וכמה - שאין להוביל אוכל בשבת מהקייטרינג לשדה התעופה. אי קיום הנוהל מהווה עילה להסרת הכשרות מהחברה". מ"ב מכתב שנשלח על כך כבר לפני 6 שנים.

הרב אורטנר התייחס לדברים ואמר: "ייתכן שמביאים את האוכל למטוס בשבת אחרי הצהריים, אבל בסדר, עושים הרבה דברים בניגוד לדרישת הרבנות" - "עם זאת לא מבשלים בשבת".

בהמשך הכתבה נאמר כי "הרב בר גיורא ציין במכתב כי נשלחה התראה לשתי החברות כבר לפני שש שנים, אך אלו בחרו להתעלם מההוראה, זאת ככל הנראה בגיבוי שקט של מעניקי הכשרות. ברבנות החליטו שלא לחדש את אישור תעודות הכשרות של החברות אם ימשיכו לעבוד בשבת".

בכתבה מציינים כי "חברת תמ"מ, יש לציין, אינה מוציאה את האוכל משטח המפעל בשבת, בעקבות הוראות הרבנות לפני מספר שנים, הפתרון שנמצא בחברה הוא אחזקת המנות במקררים המוצבים מחוץ למפעל, ומשם הם מועברים לאזור הטענת המטוסים על ידי עובדים יהודים, דבר אשר אסור על פי הנהלים של הרבנות".

גורמים באל על טענו בתגובה לתחקיר "כי עד התקופה האחרונה הרבנות הראשית ורב המפעל לא אמרו דבר באשר להתנהלות, ועל כן תמוה שהם מאשימים את אל על ותמ"מ בפעילות שאינה עולה בקנה אחד עם הוראותיהם".

"אל על" ו"תמ"מ" מסרו בתגובה ל nrg כי "במשך כל השנים פעלה אל על בעצתם של רב המפעל ובהתאם להנחיות הרבנות הראשית. נפעל בהתאם להנחיות אלו גם בהמשך".

מהרבנות הראשית לישראל נמסר בתגובה: ״חברה אשר לא תפעל לפי הנהלים, הכשרות תילקח ממנה התעודה לאלתר״.

מחברת "אל שף" לא נמסרה תגובה עד פרסום הידיעה.

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר