היסטוריה ומהפכת החינוך החרדי בעיר צפת שמוביל העסקן הברסלבאי חבר מועצת העיר ומחזיק תיק החינוך החרדי ר' נחמן גלבך • בימים אלה הולך ונבנה קומפלקס מבנים חדש לאחר 26 שנה שלא נבנו בעיר מוסדות חינוך חרדים - אמש התקיים מעמד הנחת אבן הפינה לאחד מבתי הספר בהשתתפות הרה"צ רבי אלעזר מרדכי קעניג שליט''א, רבני העיר, נציגי ציבור וראש העיר • צפו

מעמד הנחת אבן הפינה, אמש צילום: אלימלך גרסטל
מאת מערכת "אומן שלום" | כ"ה טבת תשע"ח שתף
הגדל כתב:

היסטוריה בצפת:

מהפכת החינוך החרדי בעיר יוצאת לדרך לאחר 26 שנה שלא נבנו בעיר מוסדות חינוך חרדים: קומפלקס מבנים חדש נבנה בימים אלו בעיר וצפוי לאכלס מאות תלמידים חרדים שלומדים כיום בקראוונים, דירות שכורות ותנאים בלתי אפשריים.

אמש (חמישי) הונחה אבן הפינה לאחד מבתי הספר  'בית יעקב מאור חיים' בהשתתפות רבני העיר, ונציגי ציבור, ראש העיר אילן שוחט, סגן שר החינוך הרב מאיר פרוש, יו"ר אגודת ישראל חבר מועצת העיר ומחזיק תיק חינוך חרדי ר' נחמן גלבך שמוביל את מהפכת החינוך בעיר וראש מינהל הפיתוח במשרד החינוך תמיר בן משה.

לצד בית הספר כבר נשלם בימים אלו בית הספר לבנות 'בת מלך'. מנהלת בית הספר 'מאור חיים' הגב' רחל ברלינסקי אומרת "26 שנה חיכינו למישהו שידאג לנו עד שהגיע נחמן גלבך והתוצאות מדברות בעד עצמן".

במהלך הטקס הודיעו ראש העירייה אילן שוחט, סגן שר החינוך הרב מאיר פרוש, ראש מינהל הפיתוח במשרד החינוך תמיר בן משה ויו"ר אגודת ישראל בעיר ומחזיק תיק חינוך חרדי נחמן גלבך על תכנית החינוך המהפכנית לציבור החרדי במסגרתו יזכו מאות ילדים חרדים למבנים חדשים.

במהלך הטקס חתמו נציגי הציבור על מגילת היסוד של בית הספר. בטקס נשאו דברי ברכה רבני העיר ביניהם הרה"צ רבי אלעזר מרדכי קעניג שליט''א, רב שכונת מאור חיים הגר"א ארנסטר, ורבה של קהילת צאנז בעיר הרב דוד זאב רייך. לצד הרבנים נשאו דברי ברכה גם נציגי הציבור שהשתתפו בטקס.

יו"ר אגודת ישראל חבר מועצת העיר ומחזיק תיק חינוך חרדי ר' נחמן גלבך שמוביל את המהפכה אמר כי "שמנו מתחילת הקדנציה את נושא החינוך החרדי בכלל, והבינוי למוסדות החינוך החרדיים בפרט - כמטרה עליונה בפעילותינו הציבורית וב"ה אנחנו קוצרים פירות".

הרה"צ רבי אליעזר ארנסטר הודה לגלבך ואמר כי "הרב נחמן גלבך פעל ללא לאות והציב לעצמו מטרה ובסייעתא דשמיא הוציא את זה לפועל, ומגיע לו את כל הברכות על כך שאנחנו כעת קוצרים את הפירות".

ראש העיר אילן שוחט הרחיב בדבריו על הדרך הארוכה שעברו בעירייה עד להוצאת התכניות לפועל ואמר כי יש אנשים שמדברים, אבל יש שמוציאים לפועל ותודה לכל העוסקים במלאכה. "בתחילת הקדנציה אמרתי לנחמן גלבך שאני רוצה אותו בתיק חינוך חרדי, יש שם הרבה מה לעשות ואין מי שיוציא את זה לפועל. אני חייב לציין שהוא לקח את זה עד הסוף, בנחישות, עם יכולת ביצועית גבוהה מאוד והעירייה הרוויחה זרוע ביצועית שהייתה חסרה לנו. בעיניי הגיבורים האמיתיים זה ההורים שיושבים כאן".

הרה"צ רבי אלעזר מרדכי קעניג שליט''א שהשתתף באופן נדיר בטקס אמר כי "היום זה יום שמחה, אנחנו נמצאים כאן עשרות שנים, עברנו את השנים הקשות שלא ראינו התקדמות. זה יום שמחה שאנחנו רואים התקדמות ובניה בעיר, שגם ילדי העיר צפת יוכלו ללמוד במבנים ראויים. את הקשיים כולם עברנו, הכל נעשה בשותפות. רבינו אומר, כל אדם יש לו רצונות טובים וכשמגיע מניעות ועיכובים אדם מתרשל, ולא מוציא את זה לפועל. צריך לדעת שהוצאה לפועל זה תלוי בחשק, ולכן יש את המניעה בשביל לחזק את החשק".

סגן השר פרוש הוסיף כי אנחנו נמצאים בהנחת אבן הפינה "מזמור שיר חנוכת הבית לדוד" כך אמרו כשהקימו את בית המקדש. נשאלת השאלה הרי לא דוד בנה את בית המקדש אלא שלמה. אבל כשחונכים בית צריך לזכור מי הניח את היסודות. נאמר כבר כאן הכל והזכירו את כולם. עד היום זה לא קרה והיום הזה קורה. צפת עיר הקודש, כולם מכירים את הימים קשים, אך צפת פורחת וגודלת, וצריך לדעת שמי שמשקיע במוסדות התורה ועוזר לעולם התורה, מכין את הגאולה העתידית, ויש כאן שליחים רבים בעיר".

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר