רבי נחמן אליעזר ב"ר מרדכי אהרן הלמן המכונה ר' נחמן 'השותק' היה מתהלך ברחובות שכונת קטמון, לבוש שכבות של מעילים גדולים. בגדיו הארוכים הגיעו עד לנעליו, שהיו אף הן גדולות ממידתו. מפיו לא הוציא הגה, אבל פניו השחומות וזקנו הארוך סיפרו הרבה. עיניו כמו ביקשו להבטיח שאיש אינו רואהו בצדקתו ובהתנזרותו מהוויות העולם. לחייו כמו אמרו: הלוואי ואעבור את העולם הזה, על הגשר הצר מאד - כך בשתיקה. כי על כן חסיד ברסלב היה, הקשור בכל נימי נפשו לתורתו של רבנו הקדוש והנורא • נפטר לבית עולמו ב' אייר תשל"ח - ת.נ.צ.ב.ה

עד יומו האחרון: הרב הלמן בחצר ציון הרשב"י באדיבות: נחלי נצח
מאת: "נחלי נצח" | ט' אייר תשע"ז שתף
הגדל כתב:

ר' נחמן אליעזר ב"ר מרדכי אהרן הלמן 'השותק' היה מתהלך ברחובות שכונת קטמון, לבוש שכבות של מעילים גדולים. בגדיו הארוכים הגיעו עד לנעליו, שהיו אף הן גדולות ממידתו. מפיו לא הוציא הגה, אבל פניו השחומות וזקנו הארוך סיפרו הרבה. עיניו כמו ביקשו להבטיח שאיש אינו רואהו בצדקתו ובהתנזרותו מהוויות העולם. לחייו כמו אמרו: הלוואי ואעבור את העולם הזה, על הגשר הצר מאד - כך בשתיקה. כי על כן חסיד ברסלב היה, הקשור בכל נימי נפשו לתורתו של רבנו הקדוש והנורא.

עשרות שנים שתק ר' נחמן אליעזר, דיבר אך ברמזים. בפיו השתמש אך ורק לעבודת השם, לימוד ותפילה. איש לא ידע את סודו. אמרו כי הוא עושה תענית דיבור ל"כפרת עוונות", אך לכך לא היה כל אישור, שהרי לא דיבר ולא סיפר כלום. רק את כינורו זכו ילדי אנ"ש לשמוע, כאשר בא פעם ל'חיידר', לנגן לכבוד סיום חומש בראשית. גם בזאת נדירים היו הזמנים בהם ניאות להוציא את כינורו ולנגן. אך משניגן - היטיב נגן.

ר' נחמן אליעזר ב"ר מרדכי אהרן הלמן נולד בעיירה פראגה אשר בפולין, עיירה קטנה ליד ורשה. משם עלה לארץ ישראל, יחד עם הוריו, באמצע שנות התר"צ. בתחילה התגוררו בתל אביב, וכרוב הצעירים בעיר, עסק אף הוא במלאכה, אך המשיך לשמור תורה ומצוות, למרות הרוחות שנשבו באותה תקופה.

כשנפטרה עליו אמו, אליה היה קשור מאד, והוא מאן להתנחם ולא מצא מנוח לנפשו. הוא זנח את מקצועו כסייד, וישב שקוע בהרהורים עמוקים, באין מנחם לו. אומרים, שאז החל מתרפק על חיי התורה והחסידות אשר נותרו מאחור בעיירה היהודית שבמזרח אירופה. געגועים אלו הובילוהו לנטישת חיי החולין לגמרי, הוא לבש בגדי קודש ירושלמיים, ישב אוהלים, וביתר שאת ועוז למד תורה וספרי יראה, וקרא תהלים בחרדת קודש.

באותו זמן, כך מספרים, גמלה בלבו ההחלטה, כי מאחר והחיים והמוות הם ביד הלשון, והיא הגורמת לכל חטא ועוון - אין טוב לגוף אלא שתיקה. ולפי שעקשן גדול היה מטבעו, התמיד בהחלטתו והיה לשתקן גמור. בני המשפחה עמלו להניאו מכך, אך דבר לא הועיל.

בפרק זמן זה, פרצו מאורעות תרצ"ו, ובארץ שרר משבר כלכלי גדול. האבטלה היכתה בכל, ובתל אביב, בכל עבר ופינה, נראו פליטים, שברחו מישובי הספר, ישנו על ספסלים בבתי הכנסת, והתגוללו ברחובות בחוסר כל. או אז, התוודע אליו יהודי יקר, ר' ראובן שפנייר, ששמע על שתיקתו של ר' נחמן אליעזר, ועד מהרה לקחו תחת חסותו, ושיתפו ב"עסקיו" - חלוקת לחם ותה לפליטים. חלפה תקופה, ור' ראובן גמר אומר לעבור לירושלים העתיקה, ולקח את ר' נחמן אליעזר עמו. כאן התקרב לחסידי ברסלב, עמם עבר לקטמון, כאשר נפלה העיר העתיקה בידי צר ואויב.

כאן נשא את בתו של אחד מחשובי חסידי קרלין, ר' משה אהרן הורביץ, אך חי בפרישות, בקמרונו הצר. במשך כל ימות השבוע כמעט ולא בא הביתה. חמיו, שהעריכו מאד, טיפל בילדיו במסירות רבה, ובכך איפשר לו להקדיש את כל מרצו וזמנו לעבודת השם. כאן, בקיטון צר מתחת לגרם המדרגות של בית הכנסת דחסידי ברסלב שברחוב השיירות בקטמון, עשה ר' נחמן אליעזר בצנעה את ימיו ולילותיו, בלימוד תורה ובתפילה בדביקות. לרוב לא נשמע הגה מן החדרון, אך לעתים, כאשר היה סבור שאיש אינו נמצא בקרבת מקום, היו שומעים אותו נוהם נהימות עזות מתוך הלב, בשיחו עם בורא כל העולמים. ילדי אנ"ש היו מתקרבים בשקט לחלון הקטן, כדי לחזות, ולו פעם אחת, במחזה הגדול. הלכו על בהונות רגליהם, אך אף פעם לא הצליחו להיזהר דיו. רחש קטן, ור' נחמן אליעזר הפסיק.

בלילות היה מתכרבל במעיל, וישן בעמידה כשהוא רק נשען על שולחן, או על אדן חלון. כשאותות זקנה החלו להיראות בו, היה ישן בישיבה. רק בשנותיו האחרונות, כשמחלת הסוכרת ר"ל כבר קיננה בו, התיר לעצמו לשכב. בלילות ירח של קיץ, היו רואים אותו באפלולית, מוטל על ספסלי האבן שבחצר בית הכנסת, תחת עצי האקליפטוס הגבוהים. ובכל מקרה - התעורר תמיד באמצע הלילה, לעבודת הבורא ולעריכת תיקון חצות, עד יומו האחרון.

רבי נחמן 'שותק' נפטר לבית עולמו ביום שלישי, י"ז למטמונים, ב' אייר תשל"ח, תהי נשמתו צרורה בצרור החיים.

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר