פרסום ראשון • סיפורו האישי של חסיד ברסלב שהיה בן בית אצל הגאון הגדול רבי יהודה שפירא זצ"ל מתלמידיו הגדולים והמובהקים של מרן החזון איש זי"ע חושף לראשונה את דעת רבו בעניין נסיעתו לאומן: "אומן ראש השנה... עוד יבוא היום ויהיה שם דבר גדול, הניף את ידו ואמר 'יתקע בשופר גדול'... "

הגאון הגדול רבי יהודה שפירא זצ"ל

צילום: באדיבות מאיר מייזלמן

מאת: דן כהן | פורסם: כ"ב ניסן תשע"ז שתף

"הרב יהודה שפירא זצוק"ל - הוא הרב שלי"

סיפורו האישי של ר' מאיר שהיה כבן בית אצל מרן הרב שפירא זצ"ל וגם התקרב למוהרא"ש זצ"ל, החושף לראשונה את דעתו של רבו בעניין נסיעתו לאומן ולסדר דרך הלימוד שהנחיל מוהרא"ש זצ"ל לשומעי לקחו.

ביום ב' דחוה"מ פסח, חל יום היארצייט של הגאון הגדול, השקדן העצום, רבי יהודה שפירא זצ"ל. פוסק ליטאי, מתלמידיו הגדולים והמובהקים של מרן החזון איש זי"ע אשר עמד בראש כולל "חזון איש" ואשר שימש מורה דרך רוחני ומעצב דרכם של תלמידי חכמים רבים ואלפי בעלי תשובה אותם עודד וחיזק לעמול בתורה ולדקדק במצוות.

לקראת יום השנה אנו מביאים את סיפור התקרבותו ר' מאיר מ. - לעולם התורה ועל הקשר הגדול שלו למורנו הרב יהודה שפירא זצוק"ל אותו הוא מכנה "הרב שלי".

"זכיתי – מתחיל ר' מאיר את סיפורו האישי - להתקרב אל הצדיק הגדול הרב יהודה שפירא שקירב אותי בעבותות של אהבה וחיזק אותי בתורה באמונה בהשקפה נכונה וברורה ובפרט בדקדוקי מצוות.

בכל דבר ועניין הייתי מתייעץ עם הרב שפירא שהפך להיות מורה דרכי הן בעסקי והן בהנהגות בבית ובחינוך הילדים. בכל מוצאי שבת קודש הייתי מגיע לביתו של הרב כדי להתייעץ אתו ולקבל ממנו ברכה לקראת השבוע החדש.

במשך הזמן זכיתי גם לעמוד לצדו של הרב זצ"ל בשבועות שלפני חג הסוכות, עת השתרך טור של אנשים שבאו לשאול בעצתו בעניין ארבעת המינים. אני עזרתי לסדר את התור של הפונים אליו ומשתדל להבין ממנו, עד כמה שאפשר, מה נקרא אתרוג מהודר ועל מה צריך לשים את הדגש בהידור המצווה של ארבעת המינים.

אך בתחילת דרכי בהתחזקות בתורה, ממש בצעדיי הראשונים ,הקשר שלי עם הרב לא היה כ"כ אישי, הייתי גר באותה עת בהרצליה ורק בזכות הקשר עם הרב החלטתי להעתיק את מקום מגורי לעיר התורה בני ברק. זכורני שהגעתי לביתו של הרב ואמרתי לו : "הרב... אין לי אתרוג לחג..." - הרב אמר: "מה הפרוש אין לכם אתרוג? בוודאי שיש לכם אתרוג..." ותוך כדי דיבור נטל קערה של אתרוגים מהודרים ביופיים, שהייתה מונחת על שולחנו ואמר לי : - "תבחר איזה אתרוג שאתה רוצה..." לאחר שבחרתי את האתרוג היפה ביותר, הרב אמר לי בזה הלשון: "אני נותן לך את האתרוג במתנה, בתנאי שכל בוקר בתפילה ,תתפלל לידי (בבית הכנסת לדרמן)".

מיד הסכמתי, הוצאתי סכום של כמאה שקלים מכיסי לתת לרב, כתשלום על האתרוג, אך הרב סרב בתוקף לקחת את הכסף ממני ורק לאחר הפצרות מרובות הוא נאות לקחת עשרה שקלים. כך כל בוקר הייתי מתייצב להתפלל בבית הכנסת "לדרמן" ברח' רשב"ם, וכשהרב היה מעוניין לברך על ארבעת המינים היה מרמז לי שאתקרב לידו, הוא היה נוטל את לולבו ואח"כ מנענע שוב את לולבו עם אתרוגי. כך הדבר חזר על עצמו במשך כל ימי החג.

לימים שסיפרתי סיפור זה לאחד מבניו של הרב. הוא היה בתדהמה גדולה מהנהגתו זו של אבא וגילה את אוזני שבעצם האתרוג מהקערה היה בעצם האתרוג של האבא אותו בחר בקפדנות יתרה לברך עליו בימי החג. כי כך היה תמיד מנהגו לקחת אתרוגים מזנים שונים תימני, "חזון איש", חב"ד לברך על אתרוג מזן "חזון איש" ולכוון על השאר כדי לצאת י"ח כל הדעות.

ואני אז, לא ידעתי זאת, בחרתי לי אתרוג שבעצם היה אתרוגו הפרטי של הרב. עכשיו אתה מבין מדוע "הרב יהודה שפירא זצוק"ל- הוא הרב שלי", הרב בחר את האתרוג עבורו ואני בחרתי ברב שיהיה הרב שלי.

מי למד עם הרב בשעת לילה מאוחרת?

כאמור, רבי יהודה שפירא נהיה הרב שלי ומורה דרכי. בכל מוצאי שבת הייתי הולך לביתו להתייעץ אתו ולקבל ממנו ברכה, ולא הייתי זז מכל מה שהיה מנחה אותי לעשות. פעם הגעתי אליו בשעת לילה די מאוחרת, בערך בשעה 23.00. כשהתכוננתי לדפוק על דלת ביתו כדי ליטול רשות ולהיכנס שמעתי קולות של אנשים הלומדים עם הרב. מה הם דברו אני לא שמעתי אבל מאחר ששמעתי קול של לימוד תורה, נסוגתי לאחור ולא רציתי להפריע בלימודם.

רק לאחר שהקולות שתקו דפקתי בדלת, שמעתי את קולו של הרב אומר : "אפשר להיכנס..." נכנסתי וראיתי את הרב זוהר באור גדול מאוד ואין איש עמו. גם בחדר הסמוך שם בד"כ הרבנית הייתה שוהה לא היה איש. התפלאתי מאוד לאן נעלמו האנשים שכן כל הבית היה רק שני חדרים ופתח נוסף לא היה לבית.

לא אמרתי דבר. לאחר זמן, כשהדבר חזר על עצמו, הגעתי ושמעתי קולות של לימוד בוקעים מחדרו של הרב, לאחר שהקשתי בדלת ונטלתי רשות להיכנס פנימה נדהמתי לראות שוב את הרב לומד בגפו בחדרו. הפעם הרהבתי בנפשי עוז ושאלתי: "הרב שמעתי כאן קולות של אנשים שלומדים... היכן נעלמו האנשים?" הרב הסתכל בי במבט חודר, מבט שיכול לחדור אפילו קירות והגיב: "נו... נו... נו... נו..." חייך לעצמו ושמר את הסוד לעצמו.

מרן הרב יהודה שפירא זצ"ל ונסיעתי לאומן בראש השנה מספר שנים לאחר התקרבותי למרן הרב שפירא זצ"ל, אצלו הייתי כבן בית, התקרבתי לחסידות ברסלב, והתחלתי להתפלל בבית הכנסת "היכל הקודש - ברסלב" בבני ברק.

הדבר היה לפני כעשרים שנה בחודש אלול, שמעתי שיחות חיזוק מפי רב בית המדרש רבי אברהם שושן שליט"א. מטבע הדברים, השיחות בחודש אלול נסובו על מעלת הנסיעה לאומן בימי ראש השנה ועל התיקון הגדול לו זוכה היהודי שקורא את התיקון הכללי ונותן פרוטה לצדקה על ציונו של רבי נחמן מברסלב.

מאוד מאוד חשקה נפשי לנסוע לאומן, לפחות פעם אחת בחיי. שמעתי כ"כ הרבה דיבורים קדושים על הנסיעה הזאת, ועז היה רצוני להגיע לציונו של רבי נחמן לימי ראש השנה. אך מאחר וקיבלתי על עצמי שכל הנהגותיי בבית ובעסקי יהיה ע"פ דעתו הקדושה של רבי יהודה שפירא – אותו קיבלתי על עצמי להיות רבי ומורה דרכי - החלטתי שגם בעניין הנסיעה אלך ואקבל רשות מרבי על כך.

זאת הייתה החלטה כלל לא קלה, שכן מצד אחד מאוד רציתי לנסוע, ומצד שני ידעתי גם ידעתי שהרב שפירא הינו לימוד תורה נטו, אין לא שייכות כלל למנהגי החסידים ולהנהגותיהם, אצלו יש בעולמו של הקב"ה רק עמל התורה ללא שום תוספות. הייתי בלבטים קשים מאוד, כך כשעשיתי את דרכי אל הרב לשאול בעצתו, הייתי נרגש ונסער. כל הדרך התפללתי והתבודדתי לה' שינחה אותי בדרך האמת והלוואי ואזכה לשמוע שהרב יגיד לי בפשטות: "כן מאיר, אתה יכול לנסוע." אך הדברים היום רחוקים מלהיות כה פשוטים.

בדחילו ורחימו נקשתי על דלת ביתו של הרב. לאחר ששמעתי את קולו של הרב: "אפשר להיכנס"... נכנסתי לקודש פנימה, ובמבוכה רבה התחלתי להרצות את דברי לפני הרב. "הרב אני לא יודע בדיוק איך להגיד לך... אך אני רוצה לנסוע לאומן לקראת ראש השנה...להתחזק..." הרב הביט בי ואמר: "לאומן? מה לך ולאומן? אין לך מה לעשות שם! בשביל מה לנסוע לאומן?"

"אני רוצה לנסוע... לזכות להתפלל במניין של ציבור גדול מאוד, ברוב עם הדרת מלך"...- עניתי במבוכה גדולה. - "לא – אינך צריך לנסוע !!!- אמר לי הרב בנחרצות. "טוב" – אמרתי בביישנות ויצאתי מביתו של הרב, כאוב ונרגש מאוד, ובכלל לא רגוע. נפשי סערה מאוד, התחלתי לבכות בכי גדול, כל מי שפגש בי חשב אולי קרה לי משהו... אולי איבדתי קרוב משפחה יקיר או שמא כשלתי באחד מעסקי ואיבדתי ממון רב. בכיתי ובכיתי ללא הפוגה לאחר מספר דקות סבתי על עקבי וחזרתי לביתו של הרב.

נקשתי שוב על דלת ביתו של הרב, וכששמעתי את קולו: "אפשר להיכנס..." נכנסתי פנימה כשעיני דומעות מבכי. "תיכנס, תיכנס, ר' מאיר - מדוע עינך דומעות? "- שאל הרב בקול רך ואבהי. " הרב – אמרתי – והתחלתי להתייפח מבכי – אני רוצה לנסוע לאומן... הרב ליטף את לחי, הרטובה מדמעות, ואמר לי :

"אם אתה רוצה לנסוע לאומן - תיסע..." הוסיף לי ברכה גדולה להצלחה בנסיעתי וברך אותי בלבביות יתרה. שוב צבט את לחי ואמר: "אם אתה רוצה לנסוע לאומן... תיסע..." כך נסעתי לראשונה לציון של רבנו באומן. אחרי שחזרתי, הרב שאל והתעניין בכל פרט ופרט של הנסיעה לאומן, מי תקע בשופר? ואיך הייתה הצניעות במקום? היכן התפללת? סיפרתי לו שבחרתי להיות קרוב למוהרא"ש, הצדיק מיבנאל והתפללתי במניין שלו.

במשך הזמן סיפרתי לרב על התקרבותי לצדיק מיבנאל, ועל כך שאני משתדל ללמוד בשיטת סדר דרך הלימוד. שזה היה עקרון מרכזי בחייו של מוהרא"ש זצ"ל שהיה מרבה לדבר על כך לצאן מרעיתו. הרב שמח מאוד וחקר לדעת מה הוא סדר דרך הלימוד. וכיצד מיישמים זאת הלכה למעשה. הרב שפירא התלהב מאוד מסדר דרך הלימוד, ובפרט מהעובדה שהצדיק חייב את שומעי לקחו ללמוד חמישה עשר שיעורים כסדרן בכל יום באופן קבוע וסדיר. שהרי כל מאוויו של רבי יהודה שפירא בעולם הזה היה רק עמל ושקידה בתורה.

מאז נסעתי פעמים רבות לאומן, לא לפני שקיבלתי את ברכת הדרך מרבי ומורי רבי יהודה שפירא. שהיה מברך אותי בברכה מיוחדת לפני הנסיעה. באחד הפעמים אמר לי הרב : "אומן... ראש השנה... עוד יבוא היום ... ויהיה שם דבר גדול, הניף את ידו ואמר פסוק – (אך לא זכור לי בברור)... משהוא כמו 'יתקע בשופר גדול...' מה הייתה כוונתו?– איני יודע, לא ירדתי לסוף דעתו.

יהיו דברי אלו לע"נ נשמתו הטהורה של מורי ורבי מרן רבי יהודה שפירא זצ"ל.

 

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר