כ"ו סיון חל יום השנה לפטירתו של הרב החסיד רבי חיים בירך רובינזון זצ"ל, מוותיקי חסידי ברסלב בדור הקודם. רבי בירך נולד לאביו ר' פנחס בפולין בעיירה אוסטרובצא. והתקרב לחסידות ברסלב בימי בחרותו על ידי ר' אברהם יצחק וייסנזאנד זצ"ל. לימים היה ר' בירך ממארגני ה'קיבוץ' של חסידי ברסלב בימי ראש השנה בלובלין

ר' חיים בירך רובינזון זצ"ל באדיבות המשפחה
מאת: מערכת "אומן שלום" | כ"ה סיון תשע"ז שתף
הגדל כתב:

כ"ו סיון, חל יום השנה לפטירתו של הרב החסיד רבי חיים בירך רובינזון זצ"ל, מותיקי חסידי ברסלב בדור הקודם. ר' בירך נולד לאביו ר' פנחס בפולין בעיירה אוסטרובצא. בבחרותו למד בשטיבלאך, כמנהג בפולין בימים ההם. בשנת תרפ"ו נשא לאישה את בתו של ר' בן־ציון רוטמאן הי"ד, שהיה מחשובי החסידים בפולין.

ר' בירך התקרב לחסידות ברסלב בימי בחרותו על ידי ר' אברהם יצחק וייסנזאנד. למעשה, רוב חסידי ברסלב בפולין התקרבו על ידי ר' אברהם יצחק וייסנזאנד זה. לימים היה ר' בירך ממארגני ה'קיבוץ' בימי ראש השנה בלובלין.

לאחר השואה ר' בירך בכה רבות, וזכר את שרבו אמר לו בשואה: 'באם תמצא את אחד מילדיי לאחר המלחמה, תדאג לקרבו לעבודת ה'. ובאמת לאחר המלחמה הסתובב ר' בירך רבות, ובמשך כמה חודשים הסתובב אף בבני ברק, כשהוא שואל עוברים ושבים אם מכירים מישהו העונה לשם 'וייסנזאנד', אך ללא הועיל. פעם אחת, כשנסע באוטובוס, פגש ביהודי שאינו שומר תורה ומצוות, וכששאל אותו את השאלה, מיד ענה לו אותו יהודי: 'אני זוכר אותך. אתה מתלמידי אבי. שמך ר' בירך'... אך ר' בירך לא הצליח במשימתו להשיבו לחיק קיום תורה ומצוות, (לפחות לא באופן מוחשי...).

כידוע הייתה תקופה שהקיבוץ התקיים בלובלין, כי באותם ימים לא היתה שום אפשרות לאנ"ש שהיו בפולין להגיע לאומן על ראש השנה. והקמת הקיבוץ בלובלין היה אודות לעבודתו המבורכת של ר' בירך, אשר דאג לארגן את הקיבוץ, אירגן את התפילות בבית חרושת לנייר וכו'.לאחר זמן ביקשו מר' מאיר שפירא מלובלין זצ"ל, מייסד הדף היומי, לקיים את הקיבוץ בישיבתו, ישיבת "חכמי לובלין" המעטירה, ור' מאיר נענה בשמחה להצעה, נתן את ישיבתו לקיבוץ הקדוש של חסידי ברסלב בראש השנה, ואף השתתף גם הוא בכל התפילות. ר' בירך סיפר שפעם אחת, לאחר התפילה, ניגש אליו ר' מאיר והזמינו להשתתף עימו בסעודת החג, אך הוא סירב, אך לאחר מכן, בסוף ימיו, הצטער על זה. עוד סיפר ר' בירך, כי בפולין היתה ישיבת ברסלב שנקראה: 'הלכתא כנחמני', ולולא השואה האיומה, כל פולין היו זוכים להתקרב לרבינו הקדוש כבר אז, והיו מקיימים את כל עצותיו הקדושות!

ר' יצחק ברייטער לימד את ר' בירך כיצד לעשות התבודדות, וזה מה שהחזיק אותו כל תקופת השואה. בכל המשברים היה ר' בירך מחזק את הציבור במחנה בדיבורים מרבינו הקדוש, ואף אירגן סעודת 'מלוה מלכה' באושוויץ מדי שבוע, בהתלהבות ובשמחה. משהכניסו את ר' בירך לתאי הגזים עם מאות יהודים, אשר שאלו אותו 'מה לעשות?!', הכריז ואמר 'רבינו לימד אותנו לעשות התבודדות, וזה מה שנותר לנו לעשות בדקות אחרונות אלו שנשארו לנו לחיות'... ופתאום, אחר כמה דקות נפתחו הדלתות, ובחסדי השם הם שוחררו מתאי הגזים... במהלך השואה חלה ר' בירך, ונעמד להתבודד, לדעת האם להתאשפז בבית החולים שהיה במחנה או לא. ואחרי שסיים שעה התבודדות קיבל כח וסיעתא דשמיא, והחליט שלא להיכנס לבית החולים. באותו לילה נשרף כל בית החולים, ויהי לפלא...

במלחמה אבדו לו ילדיו, אשתו, וכל קרובי משפחתו ומכריו. עוד בזמן השואה קיבל על עצמו ר' בירך להפיץ את דעת רבינו הקדוש באמריקה, וכששאלו אותו מדוע הגיע לאמריקה, כשכל שרידי אנ"ש עלו לארץ ישראל, אמר להם 'בארץ יש את אנ"ש שיאירו את אורו של רבינו, אבל מה יהיה על אמריקה?!', שהפכה למקום בו ישנה האוכלוסיה היהודית הגדולה בעולם, עקב הרדיפות הרבות שהתחוללו ברחבי אירופה, באותה התקופה, ומדינתם היתה ל'קרש הצלה' עבור יהודים רבים. מספר ר' משה שרר, מעסקני 'אגודת ישראל' באמריקה, בחוברת שכתב: "

יום לאחר המלחמה הופיע לפני יהודי שנראה יותר מת מחי, והתפלאתי מדוע אינו בבית חולים, והנה אומר 'באתי לעזור ליהודים שניצלו', והתחיל לרקוד ולשיר לפניי את הפסוק 'זכור דבר לעבדך, על אשר ייחלתני, זאת נחמתי בעניי',זדים הליצני עד מאד ''מתורתך לא נטיתי '' וכל עובדי המשרד התפלאו מהיהודי הזה, וסיפר להם שהוא חסיד ברסלב ושמו 'בירך'"...

ואכן יסד ר' בירך מניין ברסלבאי באיסט־סייד במנהטן, ניו־יורק, והיה הטבח הראשי, גבאי־הצדקה, וניהל את כל ענייני בית הכנסת. אחר כך בשנות תש"כ עבר למונסי, והקים 'חבורות' למקורבים בביתו.ולא זמן אחריו נפתח את הבית מדרש ''בירכת הנחל'' שעומד למשרת אנ''ש במונסי עד היום הזה ועל שמו ''בירך'' וגם הדפיס הרבה ספרי רבינו ז''ל ותלמידיו והפיץ בכל מקום,ואיפה שהוא מדבר ,דיבר דבורים מרבינו הק' עד שהיה נודע בשמו ''דער פייערדיגע ברסלבער חסיד''.

הרב החסיד ר' חיים בירך ב"ר פנחס רובינזון התגורר בסוף ימיו בבני ברק, ולאחר שנפטר לבית עולמו נטמן בהר הזיתים בירושלים, בחלקת חסידי ברסלב. זכותו יגן עלינו, ויהי זכרו ברוך, אמן ואמן.

קרעדיט: מוסדות ''ברכת הנחל'' מאנסי

ר' בירך בנסיעה לאומן בתקופת הקומניסטים.

ר' בירך בשנותיו האחרונות בדרכו לקיבוץ הק' באומן

מכתב שכתב ר' בירך בעת השואה בהלאגער

בהנחת אבן הפינה לביהמ"ד ברסלב מונסי עם רב יידל ליכטר

אבן הפינה בברסלב מונסי עם הרב יידל ליכטר והרב יצחק הרכבי

בחתונת נכדו פנחס צבי ברגשטיין

נטמן בהר הזיתים בירושלים, בחלקת חסידי ברסלב

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר