"רציתי לדעת אם אפשר שתגיעו בשלוש לפנות בוקר, בזמן שעוד ישנים בבית. פשוט המשפחה שלי לא מסכימה שאני יאכל כשר, אז תגיעו כשהם ישנים, ובלי שהם יידעו, תכשירו לנו את כל המטבח בבית ואת הכלים. זה אפשרי?!" - זו היא רק אחת מהשיחות המוזרות שקיבל הרב אלכסנדר ירון מוזס שליט"א מאז שפרסם את הפרויקט החדש שלו, בו הוא מזמין כל אחד ואחד שמעוניין להכשיר את מטבח ביתו ואת הכלים שיהיו כשרים לפסח, או אפילו לכל השנה.

הרב אלכסנדר ירון מוזס שליט"א בהכשרת הכלים צילום באדיבות: 'נחלי נצח'
מאת: א. צמח "נחלי נצח" | כ"ב אדר תשע"ז שתף
הגדל כתב:

מטבח כשר לכולם

"רציתי לדעת אם אפשר שתגיעו בשלוש לפנות בוקר, בזמן שעוד ישנים בבית. פשוט המשפחה שלי לא מסכימה שאני יאכל כשר, אז תגיעו כשהם ישנים, ובלי שהם יידעו, תכשירו לנו את כל המטבח בבית ואת הכלים. זה אפשרי?!"

אין מספיק 'כלים'

זו היא רק אחת מהשיחות המוזרות שקיבל הרב אלכסנדר ירון מוזס שליט"א מאז שפרסם את הפרויקט החדש שלו, בו הוא מזמין כל אחד ואחד שמעוניין להכשיר את מטבח ביתו ואת הכלים שיהיו כשרים לפסח, או אפילו לכל השנה.

הפרויקט עצמו החל לפני שנה וכמה חודשים, 5 שנים לאחר שסיים את לימודיו מטעם הרבנות הראשית והוכשר כמשגיח־כשרות מן המניין.

עם הזמן הוא שם לב לעובדה מצערת, שהטרידה לא אחת את מנוחתו: "קלטתי שיש איזה 'ואקום' בתחום הזה של הכשרה", מסביר מוזס. "אנשים מתקרבים ליהדות, וכשזה הופך למשהו מעשי והם כבר רוצים להכשיר את המטבח שלהם - אין להם מספיק כלים כדי לבצע את השינוי הזה. רבים מהם מרגישים שזה מורכב מדי עבורם, הן מבחינת הידע והן מבחינת הציוד הנדרש. בשלב מסוים, החלטתי לרכז את העניין הזה, ופשוט להתחיל להכשיר מטבחים. מאז אנחנו כל הזמן מופתעים מחדש - עד כמה השירות הזה נצרך ומבוקש".

"אני יכול להגיד שקיבלתי תגובות מאוד חמות ונלהבות עד כה", מתאר הרב מוזס. "היו שהתלהבו מאוד מהמקוריות של הרעיון, כי זה באמת ייחודי. הרבה אמרו לי שאין שירות כזה, ואין מי שיעשה את זה ויכשיר את המטבח לפסח. צריך להבין שהיום הרבה אנשים לא עוצרים את החיים כדי להתחזק. לא כולם הולכים למדרשה או ישיבה ורוכשים שם ידע בסיסי כדי שיהיו להם הכלים לקיים, אלא הרבה מתקרבים ליהדות בתוך החיים עצמם, מהמקום החילוני שבו הם גרים, מקום העבודה, המשפחה, ולא תמיד הם יודעים איך ומה לעשות כדי לקיים. מה שטוב הוא, שמצד אחד, אנחנו עושים את זה בצורה ממוקדת וזריזה, ממש מתקתקים ומכשירים את כל הבית; ומצד שני, עובדים בלי חפיפה - ומשתדלים להכשיר לחומרא, לפי הדעות המחמירות ביותר בהלכה".

'פתאום התרחש נס'

"הרבה פעמים אנחנו נתקלים בסיפורים מוזרים, לדוגמה בסיפור שביקשו שנגיע בשלוש לפנות בוקר, חיזקנו אותם שהכי חשוב זה קודם כל השלום־בית - ללא מריבות, ולאט לאט הם יגיעו להבנות בנושא. למרות זאת קבענו תאריך... כמה ימים לאחר מכן קיבלנו טלפון שהתרחש נס, ופתאום כולם החליטו שהם רוצים להכשיר את הבית...

"או לדוגמה: אֵם לבן חוזר בתשובה שהחליטה להכשיר עבורו את המטבח; בחור שחזר מטיול בחו"ל, במהלכו התקרב ליהדות, ומשחזר לארץ ביקש להכשיר את המטבח של אימו; או אלמנה שלא היה מי שיבצע עבורה את ההכשרה כהלכה, וגם כאלה שהחלו להתעניין בעקבות ההכשרה גם בנוגע לקיומן של מצוות שונות לגמרי, והרגישו בנוח לשאול שאלות נוספות ביהדות.

"כל העניין הוא שבסופו של דבר המטבחים יהיו כשרים. לא משנה אם זה מישהו שצריך עזרה פיזית בהכשרה, או אדם שזקוק רק למידע שיעשה לו קצת סדר בראש, מקרה של מי שכבר הכשרנו לו את המטבח וצצו לו שאלות נוספות, או אפילו סתם אדם עם שאלות יומיומיות קטנות - את כולם אנחנו מדרבנים להרים טלפון בלי לחשוב פעמיים, לשאול ולברר, כי הרבה פעמים לא יודעים ואז שוגים. אנו מקווים שהמהפך הזה ימשיך ויתגבר, עד שכל מטבח בישראל יהיה כשר למהדרין מן המהדרין", מסיים הרב מוזס שליט"א.

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר