י"ט בסיוון חל היארצייט של הרב החסיד רבי משה ירוסלבסקי זצ"ל, שנלב"ע בשנת ה'תשי"ח. ר' משה ירוסלבסקי, חסיד ברסלב מרוסיה, הוא זה שהקים לראשונה 'הכנסת אורחים' ממוסדת בסמוך לציון הקדוש באומן עבור המתקבצים למקום בראש השנה

ר' משה ירוסלבסקי (מימין) בשיחה עם ר' לוי יצחק בנדר (משמאל) צילום: 'הר המור'
מאת: "נחלי נצח" | פורסם: י"ח סיון תשע"ז שתף

י"ט בסיוון חל היארצייט של החסיד ר' משה ירוסלבסקי ז"ל, שנלב"ע בשנת ה'תשי"ח.

בראיון ל'ניצוצות' (ר"ה תשע"ג) מספר בנו של ר' משה, ר' נחמן ירוסלבסקי יבלחט"א, סיפור מעניין אודות התקרבותו של ר' משה לחסידות ברסלב: "אבא לא נולד למשפחה ברסלבאית", הוא מספר. "הוא נולד למשפחת חסידי חב"ד. רק הוריה של אימי היו חסידי ברסלב. בשנים הראשונות לנישואיו לא היה לו כל קשר לחסידות ברסלב, ולפרנסתו עסק כסוחר בדים בערים שונות ברחבי רוסיא, סבי ז''ל רצה מאוד לקרבו לדרך רבינו הקדוש, ולא אחת הציע לו לנסוע לאומן, בתואנה כי שם ישנם סוחרים גדולים וביקוש רב לבדים טובים, ושם יוכל להרוויח הון רב... אבא השתכנע, ונסע לשם. משך כל זמן הנסיעה נשא סבא תפילה, שרבינו הקדוש יגלגל את קירוב חתנו לדרכו הקדושה".

בהגיע רבי משה לאומן, היה זה ביום בו נולד בנו של רבי לוי יצחק בנדר, משה. "אבא בדיוק הגיע לעיר, ואנשי הקהילה, שבתחילה חשבו לכבד בעליה לתורה את רבי לוי יצחק, אבי הבן, החליטו במקומו לכבד את האורח החשוב. הצעד הסמלי הזה, והקירוב שהפגינו כלפיו, פתח את מסילות לבבו. מאז נפשו נקשרה ברבינו הקדוש ואבי החל להידבק באנ''ש, ומאותה השנה קבע לעצמו לעלות מדי שנה, בראש השנה, על ציונו של רבינו הקדוש באומן".

רבי משה ירוסלבסקי, שהפך ל'אפוי' בליבו של רבינו, הקים למעשה את ה'הכנסת־אורחים' הממוסדת הראשונה באומן, בסמיכות לציון הקדוש. כאשר רבי משה הגיע לאומן, הוא התקשה מאוד לראות את עניי העיירה, ואת אנ"ש אשר הגיעו מרחבי ברית־המועצות כולה לראש השנה, אשר לא הייתה הפרוטה מצויה בכיסם. בערב החג היה רבי משה נוסע אל השוק, רוכש תרנגולות ודגים רבים, מעמיסם על העגלה שלו ומביאם לביתו של רבי נחמן שוסטר זצ"ל, שם היו התרנגולות נשחטות והדגים מתבשלים. נשות המקום היו מתנדבות למען 'בית התבשיל' הקטן, והיו מבשלות ועורכות את השולחנות לארוחות החג. וכך, מדי שנה, היו עשרות מאנ"ש אוכלים על שולחנו של אבי בראש השנה".

סיפור מעניין מספר לנו ר' נחמן על אביו: "פעם אחת, העליל עליו סוחר בדים רוסי עלילה שפלה ומרושעת, בתואנה שניסה למכור לו בדים מוברחים, ומיד נעצר על ידי השלטונות. בהגיע יום המשפט, החרדה הייתה רבה מאוד. "בימים ההם, בברית המועצות של תחילת המאה הקודמת, היו לבית המשפט שם רק שתי אופציות: לשחרר את הנאשם לחלוטין מכל אשמה, או לירות בו למוות. השופט, שכמובן לא האמין כלל לגרסתו של ה'יהודי', אף שטען בלהט שהוא כלל לא יודע במה מדובר ומעולם לא פגש את אותו הגוי, חרץ את גורלו להוצאה להורג!

"בדרך אל גיא הירי, שם היו מוציאים להורג את הנידונים־למוות, הופיע לפתע פתאום קצין רוסי רכוב על סוס, והתקרב לעבר השוטרים שהובילו את רבי משה אל המוות. "משום מה עצר לפתע הקצין ליד רבי משה ושאל אותו: 'האם אתה יודע עבור מה אתה יוצא להיהרג, ובאיזו אשמה לוקחים אותך אל המוות'? כך היה מנהג הקומוניסטים, שבאם השפוט היה אומר שאינו יודע מדוע, היה אומר לו הפרש: 'אם נחזור על המשפט ותצא חייב, אזי נמיתך מתוך ייסורים קשים ומרים'. רבי משה ענה ואמר: 'איני יודע באיזה אשמה לוקחים אותי'. הקצין הופתע מאוד מהתשובה, ופקד מיד על השוטרים להחזיר את רבי משה לתא המעצר, וציווה להביא לפניו את סוחר הבדים שטפל את העלילה. "כאשר הפגישו ביניהם לעימות, תפס אותו רבי משה בחולצתו וצעק עליו בעוצמה: 'האם אנו מכירים בכלל? האם אני אי־פעם מכרתי לך סחורה?'. הסוחר השקרן נבהל מהצעקות ומנוכחותו של הקצין, והודה בשפה רפה שאמת היא, ומעולם לא פגש את רבי משה. כך ניצל אבי ממזימה שפלה זו" (ועיין המובא בשיח שרפי קודש חלק ד' סי' תקמ"ח).

ת.נ.צ.ב.ה.

התמונות באדיבות: מכון ברסלב 'הר המור'

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר