בשביעי של פסח (כ"א ניסן) חל היארצייט של החסיד ברסלב ר' שמואל שפירא זצ"ל (תרע"ד – תשמ"ט) - ר' שמואל שפירא זצ"ל היה עובד ה' גדול והיה מכונה ע"י אנשי ירושלים כ"הצדיק מירושלים" - בלכתו ברחוב היה כובש את עיניו בקרקע כדי להימנע ממראות אסורים - האדמו"ר מגור רבי ישראל אלתר התבטא עליו ואמר כי "שמירת העיניים של ר' שמואל מצילה ומגינה על הדור כולו"

מימין ר' לוי יצחק בנדר זצ"ל עם הרה"צ ר' שמואל שפירא זצ"ל צילום: באדיבות המצלם
מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: כ' ניסן תשע"ז שתף

ר' שמואל שפירא זצ"ל נולד בירושלים לאביו ר' שלמה יצחק שפירא, שהיה בנו של הרב דוד שפירא ונכדו של הרב חיים יעקב שפירא, ולאמו חוה שרה, בתו של הרב שמואל הומינר זצ"ל שהיה מרבני ירושלים וממייסדי שכונת מאה שערים. אביו היה ספרא דדיינא בבית הדין האשכנזי-פרושי בירושלים דודיו היו הרב צבי פסח פרנק והרב אריה לוין, שנישאו לאחיות אביו. בצעירותו למד בישיבת עץ חיים אצל הרב איסר זלמן מלצר. הרב מלצר העריכו ונהג לקום לכבודו.

נישא לפריידא, בתו של הרב יוסף קדיש קרישבסקי, תלמיד החפץ חיים שעלה לירושלים. בשנת תרצ"ד פגש ר' שמואל שפירא את הרב שמואל הורוביץ, ממנהיגי חסידות ברסלב בירושלים באותו הדור ומאז נעשה תלמידו המובהק. כשנעשה ר' שמואל חסיד ברסלב התבטא אחד מראשי הישיבות המפורסמות בירושלים שהתנגד לשיטת ברסלב, ואמר: "מי שעשה ממנו חסיד ברסלב לא יצא לעולם מגיהנום". על כך השיב ר' שמואל: "אכן, כך! כיון שלעולם לא ייכנס לשם!".

בשנת תש"ח (1948) היה מתושבי הרובע היהודי אשר נפלו בשבי הליגיון הירדני והובאו לשבי בירדן. בהיותו בשבי התאמץ להשיג כמות של תשעה קבים מים הנחוצים למקווה, כדי שיוכל לטבול בהם. לאחר שחרורו מהשבי, התגורר בשכונת קטמון. בהמשך עבר לשכונת מאה שערים והיה שכנו של קרוב משפחתו הרב יוסף שלום אלישיב.

היה פרוש מענייני העולם והקדיש את כל זמנו לתורה ולתפילה. היה עולה על משכבו מיד לאחר תפילת ערבית, מתעורר בחצות הלילה והולך לכותל המערבי לאמירת תיקון חצות ולקיום מנהג ההתבודדות האופייני לחסידי ברסלב. בלכתו ברחוב היה כובש את עיניו בקרקע כדי להימנע ממראות אסורים. האדמו"ר מגור רבי ישראל אלתר התבטא עליו כי "שמירת העיניים של ר' שמואל מצילה ומגינה על הדור כולו"

ר' שמואל שפירא זצ"ל היה עובד ה' גדול והיה מכונה ע"י אנשי ירושלים כ"צדיק מירושלים". עיניו היו מושפלות תמיד לארץ, ולא הביט כלל בגשמיות העולם הזה. הוא היה מבלה לילות שלמים בהתבודדות בינו לבין קונו, בשאר שעות היום היה עוסק בלימוד התורה, את חודש הרחמים והסליחות היה מבלה בעבודת ה' על יד קברו של רבי שמעון בר יוחאי במירון, פעם התבטא ואמר: "כאן יש לי כל צרכי, בית-כנסת, מקווה והרים להתבודדות. כאן גן-עדן עלי אדמות".

מאז עמדו על דעתו ועל דעת רבו, שאיפתו הגדולה בחייו הייתה, לפקוד את ציונו של רבי נחמן מברסלב באומן. כידוע, בשנים הללו שערי אוקראינה היו סגורים ומסוגרים במסך של ברזל, יהודי ארץ ישראל היו צריכים לעמול קשות בכדי להשיג דרכון אמריקאי והיה צורך למסור את הנפש בכדי להגיע לאומן, בשנת תש"ל נסע  ר' שמואל שפירא לארה"ב והתאמץ להשיג את הדרכון המיוחל עם חותמת אשרת הכניסה לרוסיה. שלוש שנים ארכה לו פעילות זאת, אך לבסוף הצליח. הוא לא הסתפק בנסיעה אחת בלבד, ושאף לעלות לשם לראש השנה. הדבר התאפשר לבסוף על-ידי שינויים שנעשו במדיניות הסובייטית, בראש השנה ה'תשמ"ט זכה להיות באומן.

בשביעי של פסח כ"א ניסן תשמ"ט נפטר לבית עולמו, נטמן בחלקת ברסלב בהר הזיתים בירושלים - השאיר אחריו דור ישרים חסידי ברסלב ועובדי ה'...

 

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר