'שובו בנים שובבים' • יואלי קליין, נחמן צוקר וילד הפלא נ. פוקס בשיר חדש שהולחן במיוחד עבור ישיבת 'מאורות נתן'  • האזינו לביצוע המרגש מבית היוצר של הלהיט המפורסם 'ואפילו בהסתרה'

יואלי קליין צילום: יואב דודקביץ | באדיבות 'בקהילה'
מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: כ"ג אדר תשע"ה שתף

יואלי קליין מספר לנו איך נוצר השיר ואומר: "ר' משה שטיינטער ביקש מנתי פוקס שילחין שיר על המילים 'שובו בנים שובבים'.... נותי הלחין שיר. כשהגענו לאולפן נחמן צוקר הוסיף עוד קטע לשיר.

מילות השיר: בת קול יצאה ואמרה שובו בנים שובבים חוץ מאחר, אמר רבי יוחנן חד הוה בינינו ולא מצינן להצילו, אפילו שומר הפתח לא עמד בפניך רבינו.

השיר מדבר על אלישע בן אבויה שהיה רבו של ר' יוחנן שכינו אותו 'אחר', הגמרא מספרת על התנא הזה שהוא פרק עול אחרי שנים רבות של תורה, ויצאה בת קול משמים ואמרה 'שובו בנים שובבים חוץ מ'אחר'... ומדוע? כי הקב"ה בעצמו קרא לו לשוב בתשובה וסירב. כאשר 'אחר' נפטר עלה עשן מקברו, ורבי יוחנן תלמידו, אמר בשעור שמסר 'חד הוה בינינו' - היה אחד מבני החבורה, 'ולא מצינן להצילו' - לא הצלחנו להצילו, פרק עול, 'מתי אמות ואעלהו שם מקברו' אפסיק את העשן מקברו. כשר' יוחנן נפטר והגיע לשמיים, הוא הזיז את שומר הפתח של הגיהנום והוציא את 'אחר' משם כי הוא היה אחד מבני החבורה...".

'אחר' שמע בתוכו 'בת קול', קולות של ייאוש שאין לו סיכוי לשוב בתשובה. החטא הגדול של 'אחר' היה של 'או הכל או כלום' ונראה שה'בת קול' הייתה קולו של היצר הרע כדברי ר' צדוק: "וזה דרך היצר הרע כשרואה שהאדם נכשל באיזה עוון בעצתו ובפיתויו. אחר כך משליכו ביאוש לומר מה יועיל לך תשובתך אחר כי גדול עוונך עד לשמים" (פרי צדיק, שמות, פרשת זכור). 

אחד החידושים הגדולים של רבי נחמן מברסלב הוא "כי אין שום יאוש בעולם כלל" (ליקוטי מוהר"ן, ליקוטי תנינא פרק ע"ח). קביעה מוחלטת זו היא "כדי להורות ולרמז לכל אחד ואחד לדורות, שלא יתייאש בשום אופן בעולם, אפילו אם יעבור עליו מה שיעבור".

בספר 'משיבת נפש' (א, נ) נאמר בשם רבי נחמן מברסלב "כמו שהאדם צריך לעמוד בנסיון לבלי לילך אחר תאוותיו בהיתר או באיסור חס ושלום, כמו כן צריך להתחזק לעמוד בנסיון אם כבר נכשל חס ושלום ועבר עליו מה שעבר, לבל יפול על ידי זה לגמרי חס ושלום".

לחן: נחמן צוקר, יואלי קליין ונ. פוקס.
שירה: נחמן צוקר ונ. פוקס.
סקספון: נחמן צוקר.
גיטרות: שלוימי ברנשטיין.
עיבוד: שלוימי ברנשטיין.
קולות וקלידים: שלוימי ברנשטיין.

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר