כ"ט כסלו חל היארצייט של רבי אברהם ב"ר נחמן הלוי חזן מטולטשין זצ"ל • חיבורו העיקרי של רבי אברהם הוא ספר 'ביאור הליקוטים', ביאור עמוק ונפלא על ליקוטי מוהר"ן, אותו כתב משך שנים ארוכות כקונטרסים • מאה שנה לפטירתו תרע''ח - תשע''ח

מצבתו של רבי אברהם בן ר' נחמן הלוי בעיר אומאן צילום: אגודת "אהלי צדיקים"
מאת: "מערכת 'אומן שלום' | פורסם: כ"ט כסלו תשע"ח שתף

ר' אברהם ב"ר נחמן הלוי חזן מטולטשין (תרע"ח) ז"ל נפטר בכ"ט כסלו.

רבי אברהם נולד בשנת תר"ט, לאביו רבי נחמן חזן, המכונה בפי חסידי ברסלב רבי נחמן טולטשינער (מהעיירה טולטש´ין), 4 שנים לאחר פטירת מוהרנ"ת זיע"א. ר' אברהם היה מגדולי חסידי ברסלב בדורו. היה גאון אדיר ובקי עצום בתורת הנגלה והנסתר, היה עובד ה' גדול והיה מתבודד מחוץ לישוב משבת לשבת.. על גאונותו העצומה, העיד רבי שמע´לה זליכובר (ר"מ בישיבת חכמי לובלין) באמרו כי רבי אברהם היה בקי נפלא בתורת הנגלה והנסתר גם יחד.

האדמו"ר מראדז´ין, אהב להשתעשע עמו בדברי תורה. מקובל, כי בשנת תרמ"ח כאשר גילה האדמו"ר מראדז´ין את החילזון שממנו עושים את התכלת הוא הציג לפני רבי אברהם את הוכחותיו לתגלית, ענה לו רבי אברהם: "יש לי סימן טוב יותר, שכן הדבר רמוז במגילת סתרים". מגילת הסתרים, אותה גילה רבי נחמן מברסלב זצוק"ל לתלמידיו רבי נתן ורבי נפתלי, עבר מדור לדור לגדולי חסידי ברסלב. רבי אברהם זכה לקבלה מפיו של רבי אהרן מליפאוויץ תלמידו של רבי נפתלי.

בשנת תרנ"ד, עלה רבי אברהם להתגורר בארץ ישראל והתיישב בירושלים, בה גר במשך כ-20 שנה, כאשר מדי שנה היה נוסע לאומן לראש השנה, נסיעתו האחרונה לאומן הייתה בחודש אב של שנת תרע"ד, בעקבות מלחמת העולם הראשונה שפרצה באותה תקופה, לא יכול היה לשוב לארץ ישראל ונשאר באומן עד יומו האחרון.

עד זמנו של רבי אברהם, לא נכתבו השיחות שהיו נאמרות אצל גדולי חסידי ברסלב, אלה הועברו מפה לאוזן. משראה רבי אברהם שבמשך השנים פוחת הדיוק בשיחות - שהוא הוא עיקרן - נטל על עצמו לבררן ולהעלותם על הספר. רבי אברהם, הנחיל את תורת ברסלב לדורות הבאים. הוא, שהיה אמון על דיוק במסורת, על העברת כל שיחה תוך שימת לב ודגש על איך היא נאמרה, דייק כמלא נימה בהעברתו ובהקדמתו לכוכבי אור, (אנשי מוהר"ן ראשית דבר) הוא כותב ואחר כל אלה גם את הדברים אשר שמעתי מהם בדרך ההשתלשלות מפה לפה, שלא נודע לי היטב מי ומי האנשים שהגיע אלי הסיפור על ידם, לא רציתי לכתוב מפחד הטעות השכיחים בסיפורים אלו, העבירה מדור לדור את השיחות, המדייקים ומסבירים פעמים רבות את כוונת רבי נחמן מברסלב זצוק"ל.

חיבורו העיקרי של רבי אברהם הוא ספר 'ביאור הליקוטים', ביאור עמוק ונפלא על ליקוטי מוהר"ן, אותו כתב משך שנים ארוכות כקונטרסים, בהקדמתו ל'באור הליקוטים' העלה רבי אברהם את שמונה עשר הכללים ללימוד ליקוטי מוהר"ן, אותם ניסח בקצרה, מאוחר יותר, רבי שמואל הורביץ - הדפיס את הספר.

רבי אברהם היה רבו של רבי לוי יצחק בנדר, ממחדשי חסידות ברסלב בארץ ישראל לאחר השואה האיומה. בראש השנה שנת תרע"ח, נפל רבי אברהם למשכב. מיום ליום גברה חולשתו, עד לימי חנוכה ובכ"ט כסליו תרע"ח, יצאה נשמתו הקדושה לגנזי מרומים. רבי אברהם נטמן בבית החיים החדש בעיר אומן, ועל מצבתו, אז, נרשם רק פ"נ ר´ אברהם בר נחמן הלוי חזן מארץ ישראל.

בית החיים באומן נהרס והמצבות שבו נעלמו. קבריהם של רבי נפתלי, רבי אברהם בר"נ, רבי געצ´י ועוד גדולי ברסלב נעלמו ואיש לא ידע את מקום קבורתם, עד שנת תשנ"ט. אז, נסע הרב ישראל מאיר גבאי עם יואל שטרקס, בנו של רבי נחום שטרקס ואחיו של רבי נחמן שטרקס (סבו של יוסל´ה שוחמכר) שבביתם התארח רבי אברהם פעמים רבות ואשר זכר עדיין את רבי אברהם ואת מקום קבורתו. בעזרת תצלומי אוויר ועדותו של יואל שטרקס, התגלה שוב קברו של רבי אברהם 'אגודת אהלי צדיקים' הקימה עליו מציבה חדשה.

קראו משנה לעילוי נשמתו הטהורה : אברהם בן נחמן הלוי

מֵאֵימָתַי קוֹרִין {א} אֶת שְׁמַע בְּעַרְבִית. מִשָּׁעָה שֶׁהַכֹּהֲנִים נִכְנָסִים לֶאֱכֹל בִּתְרוּמָתָן {ג}, עַד סוֹף הָאַשְׁמוּרָה הָרִאשׁוֹנָה, דִּבְרֵי רַבִּי אֱלִיעֶזֶר. וַחֲכָמִים אוֹמְרִים, עַד חֲצוֹת. רַבָּן גַּמְלִיאֵל אוֹמֵר, עַד שֶׁיַּעֲלֶה עַמּוּד הַשָּׁחַר {ה}. מַעֲשֶׂה שֶׁבָּאוּ בָנָיו מִבֵּית הַמִּשְׁתֶּה, אָמְרוּ לוֹ, לֹא קָרִינוּ אֶת שְׁמַע. אָמַר לָהֶם, אִם לֹא עָלָה עַמּוּד הַשָּׁחַר, חַיָּבִין אַתֶּם לִקְרוֹת. וְלֹא זוֹ בִּלְבַד, אֶלָּא כָּל מַה שֶּׁאָמְרוּ חֲכָמִים עַד חֲצוֹת, מִצְוָתָן עַד שֶׁיַּעֲלֶה עַמּוּד הַשָּׁחַר. הֶקְטֵר חֲלָבִים וְאֵבָרִים, מִצְוָתָן עַד שֶׁיַּעֲלֶה עַמּוּד הַשָּׁחַר. וְכָל הַנֶּאֱכָלִין לְיוֹם אֶחָד, מִצְוָתָן עַד שֶׁיַּעֲלֶה עַמּוּד הַשָּׁחַר. אִם כֵּן, לָמָּה אָמְרוּ חֲכָמִים עַד חֲצוֹת, כְּדֵי לְהַרְחִיק אֶת הָאָדָם מִן הָעֲבֵירָה:

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר