י"א כסלו חל היארצייט של הרב החסיד רבי צבי אריה בן ציון רוזנפלד זצ"ל בנו של רבי ישראל אבא זצ"ל, דור אחר דור עד רבי אהרן מברסלב זיע"א - רבי צבי אריה זצ"ל הקדיש את חייו בהפצת תורת רבינו הק' ובגיוס כספים לבניית מוסדות ברסלב בירושלים • יהי זכרו ברוך

הרב צבי אריה רוזנפלד זצ"ל באדיבות: מכון ברסלב הר המור • עיבוד: אומן שלום
מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: י"א כסלו תשע"ח שתף

י"א כסליו חל היארצייט של החסיד ר' צבי אריה בן ציון רוזנפלד ז"ל (תרפ"ב - תשל"ט) ר' צבי אריה היה בנו של ר' ישראל אבא ז"ל, בן למשפחת חסידי ברסלב, דור אחר דור עד לר' אהרן מברסלב זצ"ל, (רבה של העיר ברסלב). ר' צבי אריה ז"ל נולד בפולין, בשנת תרפ"ד משפחתו היגרה לארה"ב.

לאחר פטירת אביו, החל מתכתב  ר' צבי אריה עם ר' אברהם שטרנהרץ זצ"ל שהתגורר בירושלים. לאחר תקופה נפגש עם ר' אברהם שהלהיב בר' צבי אריה את הצורך להפיץ את תורתו של רבינו בארה"ב. במשך שלושים השנים עסק בשליחות זו, וזכה לקרב אלפי יהודים ליהדות ולתורתו של רבי נחמן מברסלב זיע"א. בין תלמידיו, היו אלו שפתחו את הדרך לאומן עוד בזמן מסך הברזל.

מלבד ההתעסקות בקירוב רחוקים והפצת תורת רבינו, הקדיש ר' צבי אריה ז"ל את חייו בגיוס כספים לבניית מוסדות ברסלב בירושלים. בזכות השתדלותו הרבה הוקם בית הכנסת של חסידי ברסלב במאה שערים, המשמש למרכז רוחני אדיר שבו זכו לבלות את חייהם בעבודת ה' כל גדולי ברסלב בדורות האחרונים.

לר' צבי אריה בן ציון רוזנפלד ז"ל הייתה ידידות מופלאה עם האדמו"ר רבי מנחם מנדל מליובאוויטש זצ"ל. בנו רבי ישראל אבא רוזנפלד הי"ו מספר: "בקיץ תשכ"ב, לילה לפני יום הבר מצווה שלי, קרא לי אבי ע"ה וציווה עלי להצטרף אליו. עלינו על מונית ונסענו למרכז חב"ד העולמי. כשהגענו, הכרתי את המקום מיד, מבלי לחשוב, שאלתי את אבי: 'מה אנחנו עושים בליובאוויטש?', ואבי השיב: 'ישראל, מרגע זה לא שואלים שאלות!'...

"נכנסנו פנימה אל הבניין. בחדר שלפני חדרו של הרבי, המתינו ל'יחידות' בני-זוג זקנים, שנכנסו לרבי ברגע שהגענו, ואנשים נוספים. אבי נכנס אל חדר המזכירות, ואני אחריו. ברגע שאבי נכנס, המזכיר הבחין בו, קם ממקומו ואמר: 'הרב רוזנפלד, אני שולח מיד את שאר הממתינים הביתה ומודיע לרבי שהגעת'.

"מאוחר יותר התברר לי, שהמזכיר פעל בהתאם לבקשת הרבי שהורה להכניס את הרב רוזנפלד פנימה מיד כשיגיע, בלי להמתין בתור ובלי להטיל עליו הגבלת זמן. למרות זאת, אבי התווכח עם המזכיר וביקש שלא להוציא איש מהתור. אבי נכנס, אפוא, לבית המדרש, והתיישב ללמוד. כעבור זמן קצר יחסית הסתיימה ה'יחידות' של הבאים בתור.

"נכנסנו אל חדרו של הרבי. וברגע שהרבי ראה את אבי בפתח, אמר: 'הו, ר' צבי אריה, היכנסו פנימה!'. בתחילה הרבי ואבי החליפו מספר מילות נימוס וידידות, ולאחריהן אבי הסביר לשם מה הגענו. הרבי פנה אלי ושאל אותי מה שמי. עניתי, והרבי כתב את שמי על פתק והוסיף עליו עוד כמה מילים. ואז הרבי הסתכל עלי ושאל: 'אביך לימד אותך דרשה לבר מצווה?'. עניתי שכן, והרבי המשיך ושאל: 'יכול אני לשמוע כמה מילים ממנה?'. אבי ע"ה אמר לרבי: 'חבל על הזמן, אינכם זקוקים לזה'... אך הרבי התעקש בעדינות. חזרתי על דרשתי בערך רבע שעה, ומולי יושב האדמו"ר מליובאוויטש, שהיה אז כבר בן שישים, והוא נראה כאילו מעמסה כבדה מוטלת על כתפיו - עד כדי כך שאפילו שרירי פניו היו מתוחים. הוא לא הביט בי, אלא היה מרוכז בעניין.

"לאחר שהרבי סיים את ברכתו, אבי סימן לי לצאת. שאלתי את אבי: 'כמה זמן זה ייקח?', ואבי ענה: 'אשתדל לקצר, זה יכול לקחת שעה ויותר'... הייתי המום לגמרי. כשאבי יצא החוצה, הוא נראה עייף וסחוט כמו אחרי מאמץ פיזי קשה מאוד. הזמנו מונית, וכשישבנו בה אמרתי לאבי: 'עכשיו אתה מוכרח להסביר לי מה בדיוק קורה פה'. היו לי כמה דברים, שהייתי חייב לעמוד על טיבם במדויק. ראשית: מה לאבי ולמקום הזה?! ידעתי אמנם שאחדים מידידיו הקרובים ביותר נמנים עם חשובי חסידי חב"ד, אך בין קשר כזה ובין נסיעה עם בנו לליובאוויטש, בערב הבר מצווה שלו... שנית, מה פשר קבלת הפנים שזכה לה במזכירות, עם ההודעה הדרמטית של המזכיר, והעיקר: מה פשר הלימוד המיוחד הזה שקישר בינו לבין הרבי, עד שבאמצע הפסיק אותי בקביעה שראיתי מספיק?

 "ואז, לראשונה, גילה לי אבי על הקשר המיוחד בינו ובין הרבי, שהחל כבר 11 שנים לפני הפגישה הזו, ואני, וכמוני איש מבני הבית, לא ידע עליו מאומה. אבי דיבר ברצון, והתשובות והגילויים שהעניק לי במהלך הנסיעה, אפשרו לי לקלוט את התמונה, שהלכה והתבהרה ככל שהנסיעה נמשכה.

"באותה נסיעה אבי ביקש ממני שלא אספר גם בבית היכן היינו. ובאמת, לאחר פטירתו של אבי, שאלתי את אמי אודות הקשר המיוחד, ומפיה התברר לי שגם היא לא ידעה דבר על הקשר עם הרבי. היא סיפרה שידעה רק זאת: שאבא יוצא מידי פעם "ללמוד עם מישהו", והיה חוזר אחרי כמה שעות. יותר מזה לא ידעה דבר..."

"אבי סיפר, שהרבי נהג לשוחח עמו גם על דברים נוספים, וציין שהקשר הוסב גם לעניינים אישיים. שאלתי לגבי מה הדברים אמורים, ואבי סיפר שפעם אמר לרבי שהוא מעוניין להדפיס את ספרי רבי נחמן מברסלב. הרבי השיב שהוא לוקח על־עצמו את כל הוצאות ההדפסה. אך אבי התעקש שלא לקבל מהרבי כסף לצורך זה. שנים רבות לאחר מכן סיפר לי אחד המזכירים של האדמו"ר, שקיבל פעם הוראה מהרבי לשמור בצד סכום כסף מסוים, והסבר לגבי הסיבה לכך: אם ר' צבי־אריה רוזנפלד יגיע יום אחד ויבקש כסף עבור הדפסת ספרים, יוכלו לתת לו מיד ולא ייאלץ להמתין".

התמונות באדיבות: הר"ר אהרן קליגר מכון ברסלב - 'הר המור'.

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר