י"ח בחשון חל יום היארצייט של הרה"צ רבי ישראל דב בער אודסר זצ"ל אשר במשך כל ימי חייו ביום ובלילה היה אש יוקדת לעבודת ה' • נ נח נחמ נחמן מאומן

הרה"צ רבי ישראל אודסר זצ"ל צילום: ויקיפדיה
מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: י"ז חשון תשע"ז שתף

ח"י במר־חשוון, חל יארצייט הרב הצדיק רבי ישראל דב בער אודסר זצ"ל זיע"א. במשך כל ימי חייו היה רבי ישראל אש יוקדת לעבודת ה' ביום ובלילה, בחורף ובקיץ, בצעירותו ובזיקנותו. רבי ישראל התגורר ברוב ימיו בעיר טבריה.

רבי ישראל  דב נולד בטבריה למשפחה חסידי קרלין. ר' ישראל סיפר שבהיותו ילד מצא בגניזה את הספר "השתפכות הנפש", אולם הספר לא היה כרוך והוא לא ידע מי הוא מחבר הספר שמצא. הספר מצא חן בעיניו מאוד והיה לומד בו בקביעות.

כשגדל ר' ישראל והגיע לגיל מצוות נשלח ללמוד בישיבת "אור תורה" שעל קבר רבי מאיר בעל הנס, והמשיך להגות בספר "השתפכות הנפש". חסיד שראה אותו הוגה בספר אמר לו שהספר הוא מספרי רבי נחמן ברסלב ואסור ללמוד בהם, ולקח את הספר מידיו של ר' ישראל. מקרה זה גרם לר' ישראל אודסר להתקרב יותר לחסידות ברסלב. בגיל 17 פגש את רבי ישראל קרדונר זצ"ל, וניהיה תלמידו הקרוב ביותר. בהמשך הוא הפך להיות חסיד ברסלב והתגורר בביתו של רבי ישראל קרדונר אשר גם סייע לו להתחתן.

בהמשך השנים עבר ר' ישראל אודסר להתגורר בירושלים בכדי ללמוד את תורת דרכו של רבינו מזקני חסידות ברסלב, לאחר מכן חזר שוב להתגורר בעיר טבריה. במרוצת ההשנים התקבצו סביבו חבורה של תלמידים שלמדו אצלו ונקשרו אליו מאוד, את המקורבים אליו כינה "חברים" והתרחק מכל הנהגה של רבנות. הוא היה ישן עם תלמידיו באותו חדר.

הרב ישראל זצ"ל נפטר בי"ח חשון ונקבר בהר המנוחות בירושלים. לאחר פטירתו, מכספו שהשאיר למטרת הפצת ספרי רבינו, הקימו תלמידיו חברת הוצאה לאור הנקראת "קרן ר' ישראל דב אודסר" על שמו, הקרן מדפיסה ומפיצה את ספריו עם שאר ספרי חסידות ברסלב.

"נ נח נחמ נחמן מאומן"

בשנת תרפ"ב הרב אודסר טען כי מצא פתק ועליו נכתב מכתב המופנה אליו וחתום בידי רבי נחמן מברסלב, שנפטר כמאה ועשר שנים קודם לכן. במכתב היה כתוב "נ נח נחמ נחמן מאומן". הרב אודסר האמין בכל לבו כי רבי נחמן שלח לו את הפתק משמיים. אחרים טענו שתלמיד חסיד סלונים שלמד בישיבה בה  למד הרב אודסר חמד איתו לצון ושם את הפתק בתוך ספריו.

את הפתק הוא שמר במשך שנים ורק כעבור 40 שנה, בהיותו כבן שמונים, סיפר על כך ברבים. סיפורו זה הביא להתקבצות חסידים נוספים סביבו אשר חבריה מכונים "נ-נחים". תלמידים אלה החלו להפיץ את הסיסמה ואת סיפור הפתק.

עבודת ה' של ר' ישראל

מדי חצות־לילה היה מקפיד רבי ישראל להתגבר כארי לעמוד בבוקר לעבודת בוראו. פעם היה תשוש ועייף, ונרדם ממש קרוב לחצות, אך מיד כשהגיע זמן חצות, קם בשמחה ובהתלהבות. ר' ישראל סיפר שראה פעם את רבו הצדיק, הרה"ח רבי ישראל קארדונער זצ"ל זיע"א, בוכה בחצות הלילה בשדה לפני ה' יתברך, ומדבר עימו וזועק בבכיות ממעמקי לבו: "בשביל מה בראת אותי?! בשביל מה בראת אותי?! בשביל מה בראת אותי?! בשביל התכלית! ולא ח"ו בשביל תאוות עולם הזה!"

בתקופה בה התגורר רבי ישראל אודסר בעיר תל־אביב, היה קם כהרגלו בקודש בחצות־הלילה, ועורך את סדר 'תיקון חצות' בצעקות גדולות ונוראות. במהרה קמו עליו שכניו בטענות על שמפר את שנתם, עד שהוכרח לעקור דירתו. מיד כשעזב החלו צרות שונות ומשונות לפקוד את הדיירים בבניין שהוצרך לעוזבו, הדיירים הבינו שבשל התנגדותם לר' ישראל באו עליהם כל הצרות, באו לפניו וביקשו בתחנונים שיסלח להם ושישוב חזרה לדירתו, וראו זה פלא – תכף שחזר לדירתו, מיד פסקו כל הצרות מדיירי הבניין.

הרב ישראל אודסר ניהל קשר הדוק עם הנשיא לשעבר מר זלמן שזר, בזכות קשר זה הנשיא סייע לבניית בית הכנסת של חסידי ברסלב במאה שערים. 32 ממכתביו שנשלחו אל הנשיא קובצו לאחר מכן בספר "אב"י הנח"ל".

 

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
נתב"ג: מתחילים לשלם פיקדון על העגלות
חדשות תעופה
הנוסעים לאומן וכלל ציבור הנוסעים שיעברו בנתב"ג יצטרכו לשלם פיקדון עבור השימוש בעגלות
ליקוטי מוהר"ן מהדורת גור
חדשות ברסלב
יצא לאור הספר הקדוש ליקוטי מוהר"ן במהדורה חדשה בהוצאת הרב ישראל מנחם אלתר שליט"א בנו של האדמו"ר מגור
בלבנון הוצתה האש
מענין בברסלב
בשיחה עם 'ניצוצות' מגולל הרב אליעזר ברוידא את סיפור חייו, על פעולותיו הסודיות מעבר לקווי האויב, על ההבטחה שנתן לקב"ה ו
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
אתרי ברסלב
  • אגודת אהלי צדיקים אהלי צדיקים
  • אתר צילומים אתר צילומים
  • שער ברסלב שער ברסלב
  • כולל חצות כולל חצות
  • מוסדות ברסלב מוסדות ברסלב

קישורים לאתרי ברסלב

ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת אתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר