הילולת הסבא קדישא • י"ח בחשון חל יום היארצייט של 'בעל הפתק' רבי ישראל בער אודסר זצ"ל אשר במשך כל ימי חייו ביום ובלילה היה אש יוקדת לעבודת ה' - לאחר פטירתו, הקימו תלמידיו מכספו שהשאיר למטרת הפצת ספרי רבינו, חברת הוצאה לאור הנקראת על שמו "קרן רבי ישראל דב אודסר", הקרן מדפיסה ומפיצה את ספריו עם שאר ספרי חסידות ברסלב • נ נח נחמ נחמן מאומן

הרה"צ רבי ישראל אודסר זצ"ל צילום: ויקיפדיה
מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: י"ח חשון תשע"ח שתף

ח"י במר־חשוון, חל יארצייט הרב הצדיק רבי ישראל דב בער אודסר זצ"ל זיע"א. במשך כל ימי חייו היה רבי ישראל אש יוקדת לעבודת ה' ביום ובלילה, בחורף ובקיץ, בצעירותו ובזיקנותו. רבי ישראל התגורר ברוב ימיו בעיר טבריה.

רבי ישראל  דב נולד בטבריה למשפחה חסידי קרלין. ר' ישראל סיפר שבהיותו ילד מצא בגניזה את הספר "השתפכות הנפש", אולם הספר לא היה כרוך והוא לא ידע מי הוא מחבר הספר שמצא. הספר מצא חן בעיניו מאוד והיה לומד בו בקביעות.

כשגדל ר' ישראל והגיע לגיל מצוות נשלח ללמוד בישיבת "אור תורה" שעל קבר רבי מאיר בעל הנס, והמשיך להגות בספר "השתפכות הנפש". חסיד שראה אותו הוגה בספר אמר לו שהספר הוא מספרי רבי נחמן ברסלב ואסור ללמוד בהם, ולקח את הספר מידיו של ר' ישראל. מקרה זה גרם לר' ישראל אודסר להתקרב יותר לחסידות ברסלב. בגיל 17 פגש את רבי ישראל קרדונר זצ"ל, וניהיה תלמידו הקרוב ביותר. בהמשך הוא הפך להיות חסיד ברסלב והתגורר בביתו של רבי ישראל קרדונר אשר גם סייע לו להתחתן.

בהמשך השנים עבר ר' ישראל אודסר להתגורר בירושלים בכדי ללמוד את תורת דרכו של רבינו מזקני חסידות ברסלב, לאחר מכן חזר שוב להתגורר בעיר טבריה. במרוצת ההשנים התקבצו סביבו חבורה של תלמידים שלמדו אצלו ונקשרו אליו מאוד, את המקורבים אליו כינה "חברים" והתרחק מכל הנהגה של רבנות. הוא היה ישן עם תלמידיו באותו חדר.

הרב ישראל זצ"ל נפטר בי"ח חשון ונקבר בהר המנוחות בירושלים. לאחר פטירתו, מכספו שהשאיר למטרת הפצת ספרי רבינו, הקימו תלמידיו חברת הוצאה לאור הנקראת "קרן ר' ישראל דב אודסר" על שמו, הקרן מדפיסה ומפיצה את ספריו עם שאר ספרי חסידות ברסלב.

"נ נח נחמ נחמן מאומן"

בשנת תרפ"ב הרב אודסר טען כי מצא פתק ועליו נכתב מכתב המופנה אליו וחתום בידי רבי נחמן מברסלב, שנפטר כמאה ועשר שנים קודם לכן. במכתב היה כתוב "נ נח נחמ נחמן מאומן". הרב אודסר האמין בכל לבו כי רבי נחמן שלח לו את הפתק משמיים. אחרים טענו שתלמיד חסיד סלונים שלמד בישיבה בה  למד הרב אודסר חמד איתו לצון ושם את הפתק בתוך ספריו.

את הפתק הוא שמר במשך שנים ורק כעבור 40 שנה, בהיותו כבן שמונים, סיפר על כך ברבים. סיפורו זה הביא להתקבצות חסידים נוספים סביבו אשר חבריה מכונים "נ-נחים". תלמידים אלה החלו להפיץ את הסיסמה ואת סיפור הפתק.

עבודת ה' של ר' ישראל

מדי חצות־לילה היה מקפיד רבי ישראל להתגבר כארי לעמוד בבוקר לעבודת בוראו. פעם היה תשוש ועייף, ונרדם ממש קרוב לחצות, אך מיד כשהגיע זמן חצות, קם בשמחה ובהתלהבות. ר' ישראל סיפר שראה פעם את רבו הצדיק, הרה"ח רבי ישראל קארדונער זצ"ל זיע"א, בוכה בחצות הלילה בשדה לפני ה' יתברך, ומדבר עימו וזועק בבכיות ממעמקי לבו: "בשביל מה בראת אותי?! בשביל מה בראת אותי?! בשביל מה בראת אותי?! בשביל התכלית! ולא ח"ו בשביל תאוות עולם הזה!"

בתקופה בה התגורר רבי ישראל אודסר בעיר תל־אביב, היה קם כהרגלו בקודש בחצות־הלילה, ועורך את סדר 'תיקון חצות' בצעקות גדולות ונוראות. במהרה קמו עליו שכניו בטענות על שמפר את שנתם, עד שהוכרח לעקור דירתו. מיד כשעזב החלו צרות שונות ומשונות לפקוד את הדיירים בבניין שהוצרך לעוזבו, הדיירים הבינו שבשל התנגדותם לר' ישראל באו עליהם כל הצרות, באו לפניו וביקשו בתחנונים שיסלח להם ושישוב חזרה לדירתו, וראו זה פלא – תכף שחזר לדירתו, מיד פסקו כל הצרות מדיירי הבניין.

הרב ישראל אודסר ניהל קשר הדוק עם הנשיא לשעבר מר זלמן שזר, בזכות קשר זה הנשיא סייע לבניית בית הכנסת של חסידי ברסלב במאה שערים. 32 ממכתביו שנשלחו אל הנשיא קובצו לאחר מכן בספר "אב"י הנח"ל".

 

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר