ואפילו בהסתרה: הלהיט החסידי שמשגע את החרדים ואת החילונים – ומגשר בין חצרות יריבות - כתב עיתון הארץ משתגע ולא מבין כיצד יתכן הדבר?

יוצרי השיר "ואפילו בהסתרה" צילום ועיבוד: אומן שלום
מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: כ"ז תשרי תשע"ה שתף

ואפילו בהסתרה: הלהיט החסידי שמשגע לא רק את החרדים, גם החילונים משתגעים ואינם מבינים כיצד השיר הפך ללהיט עולמי וממכר ואינו ממהר להעלם מן העולם כל כך מהר, כדרכם של האחרים. כתב הארץ מנסה להבין מה עשה את השיר הזה ללהיט גדול כל כך.

וכך כותב הכתב:

"מי שנקלע בשבועות האחרונים ל״זיץ״ או לאירוע חרדי אחר לא יכול היה שלא לשמוע את הלהיט החדש ״ואפילו בהסתרה״, ולחזות בחוגגים יוצאים מגדרם כשהם שרים את המילים בכוונה רבה. זהו להיט הקיץ התורן של החרדים, והוא חוצה מחנות, עדות וחצרות".

כאן מגלה לנו הכתב איך מוצאים לאור שיר להיט בקלות כל כך ומביא לנו נוסחה פשוטה, מסתמן שהוא ניסה את הנוסחה הפלאית הזו ואולץ להישאר ככתב, אולי בעקבות הכתיבה בגילוי נוסחת  "ההסתרה שבתוך ההסתרה" תהפוך אותו לכתב להיט ומבוקש ברשת.

"הנוסחה פשוטה: קחו מילים מעזבונו של רב ידוע (רצוי כזה שסיים את חייו בנסיבות טראגיות), הוסיפו לחן מתוק מסוכר, חזרו על הפזמון עשרות פעמים, העמידו ילד פלא עם קול זמיר לצד זמר מפורסם, שפכו על הכל סירופ מתוק של ניגון (במילעל) יידי – והנה לכם, להיט. זה בדיוק מה שעשו בקיץ האחרון הצמד שייע גרוס ויואלי קליין".

ואיך השיר נולד? קודם "נלמד" מהכתב על תורתו של רבי נחמן מברסלב? (נ נח נחמ נחמן מאומן) ואולי כך נבין את הנוסחה הפלאית.

"איך השיר נולד? הצמד הוזמן ל״זיץ״ של ישיבת ״מאורות נתן״ ביישוב חשמונאים (סמוך למודיעין), מעין ישיבה טיפולית לנוער שנפלט ממסגרות. הם החליטו לחבר שיר מיוחד עבור האירוע, שהתקיים בסמוך לחג הפסח השתא, ולשם כך פתחו את ״ליקוטי מוהר״ן״ – יצירתו החשובה של רבי נחמן מברסלב (״נ נח נחמן מאומן״) – ונפלו על משפט שמביע מסר מרכזי בתורתו של הרבי מאומן: ואפילו 'בהסתרה שבתוך הסתרה' (כלומר, בהחבא שבהחבא), בוודאי גם שם, נמצא השם יתברך".

כאן הכתב מפספס מבין השורות את הנוסחה האמיתית הנסתרת 'בהסתרה שבתוך ההסתרה'.

"לאמירה האלמותית הזו הוסיפו כמה מילות קישור ביידיש וכן את הפסוק המקורי עליו מגיב רבי נחמן (״אנוכי הסתר אסתיר פניי ביום ההוא״, מפרשת ׳האזינו׳ בספר דברים), ולבסוף עוד משפט שיוסיף קצת ייסורים יהודיים לא בלתי חיוניים (״גם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך, אני עומד״) – וכרכו הכל עם לחן יפה-יפה ועיבוד מעט מוגזם, כמתחייב מהמעמד"...
"השיר יצא לאוויר העולם בתחילת אוגוסט ותוך כמה ימים כבש את הרחוב החרדי מגדול ועד קטן, וגם את שרעפיהם של אלפי אברכים בארעא דישראל ובפזורה, שרבים מהם מעידים על ייסורי נפש של ממש נוכח ההתמכרות ללחן הקליט".

ייסורי נפש??? אולי קודם כדאי שנלך ללמוד בחיידר ולאחר מכן בישיבה ואז נתחיל להבין מה היא נשמה יהודית! מעבר לנפש הקיימת באדם, ישנה נשמה היודעת את נגעי ליבה וזועקת לאמת, מילות השיר אכן נגעו בנקודה העמוקה והאמיתית שבתוך הנשמה היהודית, וזוהי הנוסחה שהפכה את השיר ללהיט כל כך.  

הכתב ממשיך מרים גבה ומזהיר: זהירות!!! זה ממכר.

"אבל אי אפשר שלא להרים גבה לנוכח העובדה שמחבריו – שהלכה למעשה מפיצים דרכו את תורת הרבי מאומן – לא נמנים עם חובשי הירמולקות הלבנות אלא מחסידות סאטמר, מהגדולות שבחסידויות (וחצר אנטי ציונית מימיה הראשונים); חסידות שדרכה רחוקה, אולי לא כרחוק מזרח ומערב אך מרחק בטוח מזו של חסידות ברסלב. המחברים מצטדקים ומספרים איך התגלגל לידיו הטקסט ה״נפיץ״: חבר שלהם, חזקי גליק, בסך הכל שקד על לימודיו ב״דברי יואל״ (מחיבוריו של רבי יואל טייטלבאום, מייסד חסידות סאטמר ונושא הדגל של האנטי ציונות בראשית ימי המדינה) – פעולה לגיטימית ואף רצויה – אבל שם נפלו עיניו על רפרנס שצירף רבו הסאטמרי בהאי לישנא: ״עיין בליקוטי מוהר״ן״ (כאמור, משל רבי נחמן). גליק, התלמיד החכם והחרוץ, יגע ועיין – ועל ההפניה הזו השעין את המעבר שבין העולמות. תירוץ רטרואקטיבי? אתם תחליטו".

"חוץ מהגרסה המקורית, שמתובלת במעט יידיש, יצאו לרדיו גם גרסאות מזרחיות וכמובן – רמיקסים (בקרוב בתל אביב?). וכמעט מיותר לציין שגם כמה מהצייצנים החרדיים עשו מטעמים מהטרנד החדש: לירן חולצה אפורה בהסתרה (מם של חננאל ריבוח) נביא כאן את הביצוע המקורי של יואלי קליין עם ילד הפלא נתן פוקס (אין קשר משפחתי – א.פ.). המהדרין והצו״לניקים המצטיינים יוכלו למצוא ביו-טיוב גרסאות נוספות. זהירות – ממכר.

"ואפילו בהסתרה / מילים: רבי נחמן מברסלב (״נ נח נחמן מאומן״), לחן: שייע גרוס ויואלי קליין דער אייבישטער זאגט אינז קינדערלעך: (אבא שבשמיים אומר לילדיו:)אנוכי הסתר פני ביום ההוא. אבער דרבי זאגט (אבל רבי נחמן אומר:) ואפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה, בוודאי גם שם נמצא השם יתברך. גם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך, אני עומד, אני עומד, אני עומד".

 


דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר