היום י"ח תשרי חל יארצייט של רבי נחמן מברסלב זיע"א - 204 שנה לפטירתו.

   
מאת: מערכת "אומן שלום" .| פורסם: י"ח תשרי תשע"ה שתף

י"ח בתשרי חל היארצייט של רבי נחמן מברסלב זצוק"ל  

רבי נחמן מברסלב נולד לאביו שמחה ולאמו פייגא בא' בניסן התקל"ב (1772) בעיירה מז'יבוז' שבאוקראינה, אביו של רבי נחמן היה שמחה, בנו של רבי נחמן מהורדנקא אשר היה מתלמידיו הקרובים ביותר של הבעש"ט ועל שמו נקרא נחמן. אמו של רבי נחמן הייתה פייגא בתה של אדל - ובתו היחידה של הבעל שם טוב.

ר' נחמן גדל בביתו של הבעל שם טוב הקדוש, בהיותו ילד כבן 6 קבע את יעודו בעולם. מנעוריו התבלט בכישרונותיו המיוחדים בעבודת ה'. רבי נחמן היה מרבה להתבודד, להתענות, ולהתפלל שעות רבות. בגיל 13 התחתן עם בתו של ר' אפרים וכבר לאחר חתונתו החל למשוך אליו את חסידיו הראשונים, אשר נמשכו אחרי אישיותו המיוחדת.

לאחר מות חותנו ב-1790, עבר להתגורר בעיירה מדוודיבקה (Medvedivka ) הסמוכה לקייב, שם החל להיות רב לחסידיו והתפרסם לראשונה בין מנהיגי החסידים בדורו.
בשנת תקנ"ח (1798) רבי נחמן החליט בדעתו לנסוע לארץ ישראל, על אף התנגדות בני משפחתו בעקבות המלחמה הסוערת בעולם נסע רבי נחמן לארץ ישראל כשכל מטרת נסיעתו לארץ ישראל היא התעלות והתקדשות רוחנית על ידי קדושת ארץ ישראל, כפי שאמר כמה פעמים.

באלול תקס"ב (1802) עבר רבי נחמן להתגורר בעיירה ברסלב אשר על שמה נקראו חסידי ברסלב. בעיר זו מצא רבי נחמן רמז על בפסוק אשר נאמר על הגאולה: "והסירותי את לב האבן מקרבכם ונתתי לכם לב בשר" - "אל תקרי לב בשר אלא לב בסר". לב בסר - זה אותיות 'ברסלב'. בחייו של רבי נחמן היה דרכם של המקורבים והחסידים להיות אצלו בעיר ברסלב בשלושה זמנים בשנה באופן קבוע: ראש השנה, שבת חנוכה, וחג השבועות.

בשנת תקס"ז (1807) בהיות רבי נחמן בן 36 חלה במחלת השחפת אשר ממנה נפטר. רבינו אמר שכבר מהשיעול הראשון ידע שייפטר מן העולם מחולי זה, והכין את חסידיו לקראת פטירתו מן העולם. רבי נתן מברסלב זצ"ל כותב כי בתקופת מחלתו חייו היו בנס, והיה נראה שבכל רגע הוא עומד להיפטר מן העולם. אולם, גם במשך תקופת מחלתו המשיך רבי נחמן בנסיעותיו לעיירות והכפרים ברחבי אוקראינה כדי ללמד את תורתו ולעסוק בתיקון נשמות ישראל - על שליחות זו אמר "אני - אין לי מה לעשות בזה העולם כלל, כי בשבילי איני צריך לעשות כלל, רק באתי לעולם לקרב נפשות ישראל להשם יתברך" (חיי מוהר"ן ש"ז)

בחודש אייר שנת תק"ע (1810) קבע רבי נחמן את מקומו בעיר אומן שבאוקראינה, בעיר בה מסרו את נפשם ונהרגו על קידוש השם בשנת תקכ"א (1761) שלשים אלף יהודים קדושי עליון.

רבי נחמן נקבר בבית החיים העתיק בעיר אומן, בית קברות שיסודו בקידוש השם של שלושים אלף יהודי אומן שנהרגו על קידוש ה', ונקברו בשני בורות שנכרו בבקעה וכוסו בעפר, עליהם אמר רבי נחמן "פה טוב לשכב (להקבר)".

על קבורת רבינו סיפר בנו של הקברן, יהודי מתושבי אומן, בשם אביו: בעת פטירתו של רבינו, טיפלו אנשי החברה קדישא בגופו הקדוש, "ועל אבי הטילו להניח את רבכם בקבר. וסיפר אבי שבעת שאחז ברבינו להניחו בקבר כשהגיע סמוך לקרקע התגלה לפניו לפתע פתאום אור גדול מאד ולקחו אותו מידו ואמר "מי הניח אותו איני יודע - אני לא שמתיו".

בשנת תק"ע, רבינו גילה לר' נפתלי ולר' אהרן מברסלב לראשונה את ענין התיקון הכללי, רבינו קרא אליו את ר' נפתלי ואת ר' אהרן וגילה להם את המזמורים של התיקון הכללי: "טז, לב, מא, מב, נט, עז, צ, קה, קלז, קנ" וכך אמר להם: "היות ובענין זה נלכדים בוודאי שלשה חלקי עולם, אני לוקח אתכם לעדות, ותדעו, שאלו היו"ד קפיטל (פרקים) תהלים מועילים מאד מאד... מי שיאמר באותו היום אלו העשרה קפיטיל תהלים, בוודאי יתקן בזה מאוד מאוד, וכמה וכמה צדיקים גדולים שרצו לעמוד על ענין זה ונתייגעו למצוא לזה תיקון גמור... וקצתם התחילו לידע קצת בענין תיקון זה ונסתלקו לעולמם באמצע עסקם בזה ולא גמרו, ולי עזר השם יתברך, שזכיתי לעמוד על זה בשלימות... ומי שילך למקווה ואחר כך יאמרם - מה טוב, אך אפילו אם הוא אנוס שאי אפשר לטבול... אף על פי כן, אם יאמרם, אשרי לו, כי הם תיקון גדול מאד".

עוד הבטיח בנוכחות שני העדים הללו: כי "כשיבואו על קברי ויתנו פרוטה לצדקה בעבורי (רצונו לומר: בעבור הזכרת נשמתו הקדושה, כנהוג) ויאמרו אלו העשרה קפיטל תהלים הנרשמים אצלנו בשביל תיקון למקרה לילה רח"ל, אז יניח רבינו עצמו לאורך ולרוחב, ובוודאי יושיע לזה האדם. ואמר, שבהפאות יוציא אותו מהגיהנם, אפילו אם יהיה אותו האדם איך שיהיה, אפילו אם עבר מה שעבר, רק מעתה יקבל על עצמו שלא ישוב לאוולתו חס וחלילה".

חיבוריו של רבי נחמן מברסלב זצוק"ל:
ליקוטי מוהר"ן
ספורי מעשיות
ספר המידות
תיקון הכללי
שיחות הר"ן

תלמידו, רבי נתן שטרנהארץ הוציא לאור את ספריו הקדושים, למעט הספר לקוטי מוהר"ן שיצא ברובו עוד בחייו.

 

 

 

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר