ה' באב חל יום ההילולא של זקן חסידי ברסלב, הרב הצדיק רבי יחיאל מיכל הלוי דורפמן זצ"ל, שנסתלק לגנזי מרומים כשהוא בן 93 - בשנות בחרותו התקרב לחסידות ברסלב ע"י רבי אברהם שטרנהרץ זצ"ל שהיה תלמידו ונכדו של רבי נתן מברסלב זיע"א

רבי יחיאל מיכל דורפמן זצ"ל צילום: באדיבות המצלם
מאת: מערכת "אומן שלום" | פורסם: ה' באב תשע"ז שתף

ה' באב יום ההילולא של זקן חסידי ברסלב, הרב החסיד רבי יחיאל מיכל הלוי דורפמן זצ"ל, רב בית הכנסת דחסידי ברסלב בירושלים, וראש הישיבה בכולל ברסלב, שנסתלק לגנזי מרומים כשהוא בן 93 שנה.

הרה"צ יחיאל מיכל דורפמן זצ"ל בקלויז באומן בערב ראש השנה  

הרב יחיאל מיכל נולד בשנת תרע"א, לאביו הרב יהושע דב הלוי דורפמן זצ"ל, במחוז העיר ברסלב שבאוקראינה. בשנות בחרותו התקרב לחסידות ברסלב, ע"י הרב אברהם שטרנהרץ זצ"ל שהיה תלמידו ונכדו של רבי נתן מברסלב זצוק"ל. לימים נשא לאשה את נכדת רבו. בסוף שנות תר"צ התיישב במוסקבה לאחר שנמלט מטיהורי סטלין.

במהלך הלחימה הוגלה הרב יחיאל מיכל למאסר בסיביר למשך כ- 7 שנים, ולאחר מותו של סטלין קיבל חנינה ושב למוסקבה. באותה תקופה,כל אסיפה דתית היתה נחשבת עבירה חמורה על החוק, למרות מותו של סטלין, והרב יחיאל מיכל  ניהל בחשאי ללא לאות את ה"קיבוץ" בראש השנה באומן. בעקבות מאמציו הרבים של הרב יחיאל מיכל, הוסר מסך הברזל, שמנע את כניסתם של חסידי ברסלב לאומן. לאחר מכן משהותרה כניסתם של תיירים לקייב, סיכן את עצמו ולמרות עברו הפלילי, ליווה תיירים אמריקנים ללא אשרות, לציון רבינו. כיום בזכותו ובזכות אנ"ש נוספים שהלכו בדרכיו, הותרה העלייה ההמונית לציון רבינו ע"י השלטונות בקייב, שכבשו את המקום לאחר פירוקה של ברית המועצות. בשנת תשל"ב, לאחר מאמצים מרובים, הותרה עלייתו לארץ ישראל והתיישב בירושלים עיה"ק.

הרה"צ יחיאל מיכל דורפמן זצ"ל בציון לאחר נפילת מסך הברזל  

הרב יחיאל מיכל כיהן כיו"ר הוועד העולמי של חסידי ברסלב, ולאחר מכן כיהן כיו"ר מרכז חסידי ברסלב, וניהל את ההתכנסות ההמונית ב"קיבוץ" באומן בימי ראש השנה. בשנת תש"כ נודע לרב יחיאל מיכל שהממשלה המקומית מתכננת לבנות בניינים רבי קומות בשטח בית העלמין העתיק ועל ציונו של רבינו, נסע הרב יחיאל מיכל למעון קדשו של האדמו"ר הרבי מחב"ד זיע"א, שהפעיל את קשריו בממשל האמריקני והצליחו לבטל את הגזירה, ובית העלמין והציון נותרו על כנם.

בשנים האחרונות לפני מותו זכה הרב דורפמן זצ"ל להגשים את משאת נפשו - לצקת יסוד ובסיס איתן לבנין הקלויז הגדול באומן בו זוכים להתפלל אלפי אנשים בראש השנה, אם כי הוא לא זכה לברך על המוגמר אולם תלמידיו הנאמנים בארץ ובחו"ל ממשיכים את פעילות המרכז בכל המישורים ופועלים ללא סייג במשך כל ימות השנה, ברצון בממון ובטרחה להחזיק ולקיים את המפעל הקדוש הזה, ותומכים ומסייעים בכל דבר ועניין לצורך הפעילות הנדרשת באומן במסירות וביעילות.

הקלויז באומן שנבנה ע"י הרה"צ יחיאל מיכל דורפמן זצ"ל  

בזמן מגוריו בירושלים, נחשב היה לתלמידו המובהק של  הרב הצדיק לוי יצחק בנדר זצ"ל. הרב יחיאל מיכל כיהן כראש הישיבה בכולל ברסלב בביהמ"ד הגדול בירושלים, ולאחר פטירת רבו - רבי לוי יצחק זצ"ל, התמנה לרב קהילת ברסלב בירושלים, ואנ"ש בירושלים היו סרים למשמעתו. תקופה קצרה לפני פטירתו חלה במחלה הנוראה, ובה' אב תשס"ו, יום הילולת האר"י הקדוש נסתלק לגנזי מרומים. יהי זכרו ברוך.

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר