מסעדות של הגויים באוקראינה.

מסעדה

ברור שאסור לסעוד במסעדה של גויים. מלבד כל שאלות הכשרות הרבות הקשורות לאוכל המוגש בהן, ולכלים שבהם מבושל ומוגש האוכל, אסרו חכמים לאכול מבישולי גויים, וממילא אין כל אפשרות לאכול במקום שהבישול בו אינו של יהודים, אפילו אם כל חומרי הגלם הם כשרים מצד עצמם. ניתן לבדוק באתר שלנו אם במקום שבו אתם נמצאים ישנן מסעדות כשרות. במקומות שבהם מצויים יהודים רבים, עשויה להיות מסעדה כזו. כמו כן, ניתן להיכנס למסעדה של גויים על מנת לרכוש מוצרים שאינם מבושלים ושהם באופן מובהק כשרים, כמו ירקות ופירות חיים, מלח וכדומה (עיינו עוד לקמן ברשימת המוצרים), וכן ניתן לעתים להשתמש במכשירים החשמליים שבמסעדה, כפי שיוסבר להלן.

מסעדות צמחוניות.

האם ניתן לאכול במסעדה שהיא על טהרת הצמחונות ואין בה שום שימוש במוצרים מן החי?
התשובה היא שבאופן כללי גם במסעדה כזו אין לסעוד, משום שרבים ממרכיבי המזון שם עלולים להיות אסורים. לדוגמא: בלחם עלולות להיות בעיות כשרות (כדלקמן), לעתים הם משתמשים בחומץ יין שחלה עליו גזירת 'סתם יינם', בגבינות ובמוצרי החלב קיימות בעיות כשרות (עיינו לקמן), וכמובן שהבישול באותן מסעדות אסור מדין 'בישולי נכרים'. לעומת זאת, ניתן לרכוש במסעדה כזו מאכלים העשויים מירקות חיים ותבלינים טבעיים בלבד כמו מלח, זעתר, שמן (רק מה שמפורסם באתר שלנו) וכדומה, ללא תוספים שעלולה להיות בהם בעיה. ירקות שבהם קיים חשש למציאות חרקים, אפשר לרכוש אם ניתן לבדקם לפני אכילתם. כמו כן, ניתן לרכוש במקום כזה לחם, בתנאים המופעים בהמשך ובתנאי שהוא נאפה מקמח, שמרים ומים ללא תוספים, ואין משמנים את התבנית בשמן אסור (מן החי).

א. לבדוק שאין משתמשים שם בתוספי לוואי, אלא בירקות ובתבלינים טבעיים כמו מלח זעתר וכדומה.

ב. כאשר אין חשש שהשתמשו בכלי הבישול גם לדברים אסורים. אם אין ודאות בעניין זה, ייתכן והפתרון הוא להצטייד בסיר משלך ולבקש שיבשלו בעבורך בסיר זה.

ג. אין משתמשים שם ביין או בחומץ בן יין.

ד. שיהודי ישתתף בבישול, כגון: בחישת התבשיל בעת הבישול (בשלב התחלתי, לפני שהגיע לשליש הבישול) או הנחת הסיר על גבי האש. לאשכנזים ניתן להסתפק גם בהדלקת האש, ובשעת הדחק אף בני עדות המזרח יכולים לסמוך על קולה זו. בשבת כמובן לא ניתן להשתתף בבישול, וגם אין ליהנות מבישול שעשה גוי לצורך יהודי, ועל כן יש להתארגן עם אוכל שהוכן מערב שבת. הערה: אם מדובר באוכל כשר שאיננו אסור בגזרת בישולי נכרים , והגוי בישל בשבת את האוכל הזה בשביל גויים, בשעת הדחק מותר ליהודי ליהנות ממנו.

ה. אם משתמשים במוצרי חלב לצורך הבישול – יש לוודא שהם כשרים, כמבואר לקמן. אם התבשיל מורכב רק ממאכלים הנאכלים גם כשהם חיים, אין צורך בהשתתפות היהודי בבישול. במקרה כזה, שבו הבישול נעשה שלא על פי בקשת היהודי אלא הוא בא לרכוש מוצר שכבר הוכן ממילא, ניתן גם להקל לגבי כשרות כלי הבישול. כל עוד לא ידוע שהשתמשו בכלי לאיסור ביממה האחרונה, ניתן להניח שלא נעשה כך, והתבשיל מותר באכילה. אך כמובן, יש לוודא שכל מרכיבי התבשיל עצמו הם כשרים.

אוכל בבתי מלון מקומיים.

מה שאמרנו לגבי מסעדות צמחוניות, נכון גם לגבי ארוחה צמחונית בבתי מלון. אין לאכול אוכל מבושל של בית מלון, וגם במוצרים שאינם מבושלים יש לשים לב אם אין בהם מרכיבים שאינם כשרים.
מה אם כן ניתן לאכול במזנון שבארוחת הבוקר במלון?
ירקות ופירות, כגון: עגבנייה ומלפפון חתוכים (למעט בצל, צנון ושאר דברים חריפים כשהם חתוכים).
ניתן לבקש דג כשר (שיש לו קשקשים, כמבואר לקמן) או תפוח אדמה וכדומה, ולצלותם כשהם עטופים בשתי שכבות של נייר אלומיניום, וזאת בתנאי שהיהודי יניח אותם על הגריל או בתנור (לאשכנזים די בכך שהיהודי הדליק את האש שבה משתמשים). באופן כללי, כשהאוכל עטוף היטב והוא אינו נוגע בשום אופן בדפנות הכלי, מותר לבשלו או לחממו במכשירים שאינם כשרים, כגון: מיקרו גל, תנור, גריל וכדומה. אם יש חשש לשאריות מזון על דפנות הכלי, צריך לעטוף את המאכל הכשר בשתי עטיפות. כמו כן ניתן לשתות קפה ותה מבושלים (כי לדעת פוסקים רבים אין בהם דין 'בישולי גויים'). טוב לשתותם בכוסות חד פעמיות ובעדיפות שנייה בכוסות זכוכית. בשעת הדחק ניתן לאכול גם ביצה קשה שבושלה במלון.
כלים – באכילת אוכל קר ניתן להשתמש בכלים נקיים של בית המלון. 3 ישנה עדיפות לכלי זכוכית למיניהם (דורלקס, קוראל, פיירקס וכדומה) על כלי חרסינה.

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
אולי יכול לעניין אותך
מדריך מקיף לחיסכון בטיסה
חדשות תעופה
עולם התעופה הוא עולם מורכב ואינו מוכר לרוב הנוסעים, ננסה להסביר לכם איך להוציא את המקסימום מכרטיס הטיסה
ביטוח רפואי
חדשות תעופה
טסים לאומן רק עם ביטוח רפואי - בעקבות ריבוי מקרי החרום בהם הוצרכו הטסות רפואיות מאוקראינה לישראל
נמל קייב
הקמת נמל התעופה רמון בתמנע מתקדם במהירות
חדשות תעופה
הקמת נמל התעופה רימון בתמנע מתקדם בצעדי ענק שנתיים לאחר הנחת אבן הפינה.
נוסעים לאומן?
חדשות תעופה
הכירו את הפטנט החדש שיחסוך לכם תשלום נוסף ומיותר עבור משקל עודף במזוודה טרם נסיעתכם לאומן
חידוש דרכון לקראת הנסיעה? קבלו SMS
חדשות תעופה
שות האוכלוסין וההגירה תשלח מסרונים (SMS) למי שצריך לחדש דרכון במהלך שנת 2016
נמל קייב
עזרה מיידית לכל יהודי באוקראינה במקרה חירום
חדשות אוקראינה
הקהילות היהודיות באוקראינה השיקו שירות חדש הנועד לספק עזרה מיידית לכל יהודי באוקראינה
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
חדשות תעופה ועדכונים לנוסעים לאומן
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר