לחם וקמח באוקראינה.

לחם אוקראיני המצוי בחנויות

פת עכו"ם - לחם של גויים.

פת גוי גם כאשר כל המרכיבים הם כשרים, חכמים גזרו שלא לאכול פת שאפאה גוי. כאשר אין במקום זה אופה יהודי, התירו לאכול פת של נחתום גוי, דהיינו פת שנאפתה לצורך מכירה ולא לשימוש עצמי. לחם שנאפה על ידי גוי לצריכה עצמית, אין לאוכלו (אפילו אם היהודי קונה אותו בתשלום), אלא אם כן לא ניתן כלל להשיג לחם אחר. אם יהודי משתתף באפייה, הלחם מותר לגמרי אך צריך להשתתף בהדלקת האש או בהכנסת העיסה לתנור, ולא די בהשתתפות בלישה וכדומה. לפיכך, כאשר נמצאים במקום שיש בו מאפייה של גויים, וידוע שמשתמשים לאפיית הלחם רק במרכיבים כשרים ואין מושחים את התבניות בשומן מן החי, ניתן לרכוש מן הלחם. במקום שאין בו מאפייה, והיהודי נמצא בשעת אפיית הלחם, ניתן להשתתף באפייה וכך הלחם יהיה מותר, או לפחות ניתן להזמין מראש לחם בתשלום, כך שהגוי יאפה את הלחם בידיעה שהוא עומד למכירה. בדיעבד, אם הלחם כבר נאפה על ידי הגוי לצורך עצמו, ניתן לקנותו ולאוכלו רק אם אין ניתן להשיג מידע על שכיחות ה'חדש' לפי הזמן והמקום.

להשיג לחם אחר בסביבה. כמובן, גם בבית פרטי של גוי יש לוודא את כשרות מרכיבי העיסה. נוסף על שאלות אלו, פעמים רבות ישנם בלחם מרכיבים נוספים, העלולים להיות אסורים. יש להיזהר מלצרוך לחם ארוז הנמכר בחנויות. רוב סוגי הלחמים הללו מכילים חומרים משפרי אפייה ושומרי טריות שאינם כשרים (לדוגמא: הרכיב "אמולסיפייר" מיוצר משומן מן החי). כאשר קונים לחם במאפייה עצמה, יש לברר אם הוא מיוצר מחומרים בסיסיים בלבד או שיש בו תוספים. עוד יש לברר אם אין מושחים את התבניות בשומן אסור. כאשר קונים לחם בחנות, יש לברר עם יהודים מקומיים, אלו סוגי לחם ומאלו מאפיות מוחזקים ככשרים.

באוקראינה ברוב הערים המרכזיות יש מאפיות יהודיות בהם ניתן לרכוש לחם כשר ללא כל חשש. באומן קיימת מאפיה השייכת לחסיד ברסלב מקומי המספק לחם לכל ימי השנה ללא תשלום.

לחם רגיל עצמו עשוי מקמח דגנים בדרך כלל מחיטה, אלא אם כן מפורט אחרת, מים ושמרים. כבר במרכיבי היסוד הללו קיימות כמה שאלות הלכתיות:

א. שאלת ה'חדש' – חמשת מיני דגן מותרים באכילה רק אם עבר עליהם יום הנפת העומר - ט"ז בניסן. משום כך, תבואה שהחלה לצמוח (השרישה בקרקע) לאחר ט"ז בניסן, אסורה באכילה עד לט"ז בניסן הבא. בעיה זו קיימת בעיקר בארצות שמדרום לקו המשווה, שם עונות השנה הפוכות מאלה שבארץ ישראל, והחיטה שם נזרעת לאחר הפסח ונקצרת בסוף הקיץ שלנו, ואסורה באכילה עד לפסח הבא. גם במדינות אחרות קיימת לעתים שאלה זו, על פי תנאי האקלים ומחזור הגידול של מיני הדגן. בחו"ל נהגו רבים לאכול מתבואה חדשה ולא חששו לאיסור זה, והמהדרים מקפידים לאכול רק מתבואה ישנה. לדעת הפוסקים הספרדים, כאשר מדובר בתבואה שהיא בוודאי מן ה'חדש' הרי היא אסורה מן הדין, אולם בספקות ניתן להקל.

ב. ניקיונו של הקמח – הקמח ממהר להתליע, בעיקר במקומות חמים ולחים. לכן, ראוי מאוד להשגיח ולוודא שהקמח מנופה לפני האפייה. אמנם, כאשר הקמח מאוכסן בתנאים טובים ואינו שוהה זמן רב מדי, אין הוא מוחזק בנגיעות גבוהה, ולפיכך במאפיות כאלה מעיקר הדין ניתן לסמוך על הספק ולקנות לחם גם מבלי שווידאו שניפו את הקמח כראוי לפני האפייה.

קמח באוקראיינה קמח באוקראיינה

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
אולי יכול לעניין אותך
מדריך מקיף לחיסכון בטיסה
חדשות תעופה
עולם התעופה הוא עולם מורכב ואינו מוכר לרוב הנוסעים, ננסה להסביר לכם איך להוציא את המקסימום מכרטיס הטיסה
ביטוח רפואי
חדשות תעופה
טסים לאומן רק עם ביטוח רפואי - בעקבות ריבוי מקרי החרום בהם הוצרכו הטסות רפואיות מאוקראינה לישראל
נמל קייב
הקמת נמל התעופה רמון בתמנע מתקדם במהירות
חדשות תעופה
הקמת נמל התעופה רימון בתמנע מתקדם בצעדי ענק שנתיים לאחר הנחת אבן הפינה.
נוסעים לאומן?
חדשות תעופה
הכירו את הפטנט החדש שיחסוך לכם תשלום נוסף ומיותר עבור משקל עודף במזוודה טרם נסיעתכם לאומן
חידוש דרכון לקראת הנסיעה? קבלו SMS
חדשות תעופה
שות האוכלוסין וההגירה תשלח מסרונים (SMS) למי שצריך לחדש דרכון במהלך שנת 2016
נמל קייב
עזרה מיידית לכל יהודי באוקראינה במקרה חירום
חדשות אוקראינה
הקהילות היהודיות באוקראינה השיקו שירות חדש הנועד לספק עזרה מיידית לכל יהודי באוקראינה
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
חדשות תעופה ועדכונים לנוסעים לאומן
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר