האם יבוא פעם שלום? • כולם מסכימים שהשלום טוב ומועיל, אבל מעטים מאוד זכו לו. כדי שיהיה שלום צריכים גרעין מתאים, הוא שתול בתכלית.

יונת השלום ציור ואיור: "ארט חזין"
מאת: "עלה לתרופה" | פורסם: כ"ח שבט תשע"ו שתף
גודל כתב:

האם יבוא פעם שלום? • כולם מסכימים שהשלום טוב ומועיל, אבל מעטים מאוד זכו לו. כדי שיהיה שלום צריכים גרעין מתאים, הוא שתול בתכלית.

שלום הוא ערך עליון ואין חולק על כך, כל אחד מסיבתו הוא. אנשים בכל העולם מודים שהשלום חשוב, אבל גוונים רבים לו לאותו שלום, וגם סיבות שונות. בתקופות מסוימות בחיינו זכינו לחוות שלום. אולי בגיל ילדות ואולי מאוחר יותר. יש בחיים תחנות של שלום. הנה דוגמה: חברים, חולקים יחד חוויות לימודים. חיים זה לצד זה ומתלכדים. נוצרים קשרים ומתגבשות חברויות. לכולם אינטרס משותף, להצליח ולצלוח - להצליח בלימודים ולצלוח בשלום את דרישות המלמדים. האווירה הזו מחוללת ניסים. אפשר לראות לפעמים ילדים חלשים שהפכו למחושלים ומוצלחים בזכות שייכותם לחבורה מלוכדת של ילדים טובים. האחווה מרוממת את היחיד, מעניקה לו גב ותומכת בו בעת חולשה. אכן השלום כלי מחזיק ברכה, השאלה: איך והיכן יוצרים אותו?

כבר אמרנו שהשלום עשוי לנבוע מסיבות שונות. יש שלום שנברא סביב אינטרס, ויש שלום שנוצר מתוך אילוץ. מדינות מתאחדות מול אויב משותף. הן פועלות בשילוב ידיים רק כדי להדביר מזיק המאיים על שלומן. סוג נוסף של שלום שורר בין שותפים. הכסף יעשה שלום. הביזנס מצדיק את החברות, והרווחים המשותפים מחזיקים את קצוות החוטים ושומרים על הקשר. לכל הסיבות הללו צד שווה, הן מאפשרות לשלום להתקיים כל עוד הסיבה קיימת. בטלה הסיבה – בטל השלום.

ויש שלום מסוג אחר לגמרי. שלום שאינו תלוי בדבר, שלום מהותי. כדי ששלום שכזה יוכל להתהוות הוא חייב להתגבש סביב גרעין חזק שיהיה משותף לכל סוגי האנשים. שתוקפו לא יפוג במועד מאוחר יותר, ומשמעותו לא תתפוגג בעקבות שינויים כאלו ואחרים. כל עוד אין בעולם נקודת מרכז אחת אליה כולם מכוונים, איך ייווצר כאן שלום בר קיימא? ולכן, גרעין שכזה יכולה ליצור רק אפשרות אחת – התכלית. מהי התכלית?

גרעין התכלית

התכלית היא כמובן עבודת הבורא. היעד הזה נמצא מעל כל מה שמפריד וחוצץ בינינו. אם המטרה היא השראת השכינה, הרי כולנו יכולים להירתם יחד למטרה הזו. גם בלי להיות מתאימים, גם בלי להסכים, גם מבלי להיות דומים. מה כבר מפריד בינינו? לבוש, סגנון, דעות, מנהגים והנהגות. ראו זה פלא, חרף כל השינויים המשמעותיים הללו, כאשר מניין יהודים עונים יחד 'אמן', בבת-אחת הם מדלגים על פני הרים וגבעות של פערים, ועושים יחד את הדבר המשמעותי ביותר בתבל.

לומר לך שכאשר יש השראת שכינה, אין מחלוקות. כאשר יש תכלית אחת נצחית ובלתי תלויה בדבר, יש שלום. והשלום כלי מחזיק ברכה. זוהי האווירה הברוכה והפורייה ביותר לעבודת הבורא. כל נפש מוצאת את מקומה, כל יחיד חש אהוב ובעל ערך. אין צורך להסביר להיכן מסוגלת התחושה הזו לקחת אותנו.

השלום והאחדות הם למעשה היסוד של כל המציאות הרוחנית. מה מאחד את כל אותיות התורה הקדושה? מה מחבר בין כל המצוות? עובר ביניהן עמוד שדרה – השאיפה שהן תעלנה לנחת ולרצון. כלומר, לכל פרטי עבודת השם יש יעד אחד, לעלות ולהיות לנחת ולרצון לפני השם. היעד הזה מחבר את כל חלקי הבריאה למטרה אחת. בעבודה הזו עסוקים כל העת הצדיקים, הם עמלים תמיד לחבר את כל העולם להשם יתברך, להעלות את מעשיו של כל יהודי לנחת ולרצון.

זו בעצם משמעותו של המושג 'משכן' ומקדש. מקום המקדש נחשב מרכז העולם, כל מה שחוצה לו ייחשב שוליים. כאשר כולם - כל אחד ממקומו, שואפים לנקודת מרכז – הרי כולם שרויים יחד והפילוגים נשכחים בחוץ.

המצווה על הקמת המקדש כתובה בפרשתנו במילים "ועשו לי מקדש". הציווי על הקמת המשכן ניתן לנו כתרופה לחטא העגל. בחטא זה איבדנו בדיוק את הנושא הזה. הפסדנו את הנקודה המאחדת והמחברת והתפזרנו לדעות ועדות. המקדש נועד לרפא את השברים, לברוא בעולם מקום אחד בו ישרור שלום אמתי.

לך כנוס

המן הרשע ידע היטב את כוחו של השלום ואת סגולותיו המופלאות, לפיכך כאשר ביקש להסיט את אחשוורוש כנגד ישראל הוא ציין דווקא את העובדה הזו "ישנו עם מפוזר ומפורד..." יותר מכך אין טעם להוסיף. אם הם מפורדים בוודאי אין בהם תורה ולא טוב ולא שום דבר שבקדושה, שכן הטוב יכול להתקיים רק במקום של שלום. המן מבקש לראות את היהודים נפרדים ומתפוררים מאליהם. כנגדו קם מרדכי היהודי ובציוויה של אסתר כונס את כל היהודים.

האסון הוא פירוד הלבבות, הישועה היא האחדות. ולכן נס פורים מתחולל בסימן "לך כנוס את כל היהודים". כה גדולה היא האחדות עד שבדור הזה מתחוללת מחדש נתינת התורה. בימי מרדכי היהודי קיבלו ישראל את התורה מחדש, באהבה. הימים הללו ימי התכוננות. פורים ממשמש ובא. כנגדו מתגברת מחדש, השנה כמו בכל שנה, קליפת המן עמלק. קליפות אלו עניינן להפריד ולבלבל. ותשובתנו היא, להתכנס ולהתאחד סביב גרעין אמתי של תכלית.

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר